Kierowcy pod wpływem narkotyków to śmierć!

  Kierowcy pod wpływem narkotyków to śmierć!

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prowadzenie po środkach odurzających ma poważne konsekwencje
  1/2
  przejdź do galerii

  Prowadzenie po środkach odurzających ma poważne konsekwencje ©Piotr Krzyżanowski

  Spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających, w którym ktoś poniósł śmierć, oznacza karę do 12 lat pozbawienia wolności. W przypadku kolizji grozi grzywna, a nawet częściowe pozbawienie wolności. Również ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a nawet zażądać zwrotu pieniędzy. Kwota jest uzależniona od skali zdarzenia.
  Niestety, głównie młodzi kierowcy często lekceważą nie tylko prawo, ale i fakt, że prowadząc pod wpływem narkotyków lub dopalaczy mogą odebrać życie nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu. W ubiegłym roku na śląskich drogach policjanci przeprowadzili 850 badań kierowców - stu z nich prowadziło samochód pod wpływem środków odurzających.

  - Powinniśmy pamiętać, że środki odurzające to nie tylko narkotyki, to różne substancje o działaniu odurzającym, w tym także leki, które upośledzają ośrodkowy układ nerwowy - mówi mł. asp. Marzena Szwed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Dlatego jeśli lekarz przepisuje nam jakieś lekarstwo, warto upewnić się, czy można po nim prowadzić samochód - zaznacza.

  Funkcjonariusze w całym województwie śląskim prowadzą prelekcje, również w szkołach średnich, gdzie nastolatki często mają już tymczasowe prawo jazdy i mogą prowadzić samochód.

  - Zwracamy uwagę rodzicom, by sprawowali opiekę nad dziećmi przez pryzmat ich codziennego zachowania. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Osoba będąca pod wpływem narkotyków ma m.in. poszerzone źrenice - mówi Szwed.

  Również funkcjonariusze mają sposoby na kierowców. Jeśli zauważą niepokojące symptomy, oprócz tego, że głęboko zajrzą nam w oczy, mogą także poprosić o wykonanie bardzo prostego testu: trzeba dotknąć palcem wskazującym własnego nosa.
  Policjanci są także wyposażeni w jednorazowe urządzenia do przeprowadzania badania śliny, są także testery narkotykowe, z których policjanci ruchu drogowego korzystają podczas swojej pracy.

  - Niektóre z narkotyków, nawet po ich odstawieniu, mają wpływ jeszcze przez kilka dni na zachowanie człowieka i mogą się utrzymywać w organizmie przez kilka tygodni - mówi Szwed.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama