Pod Jasną Górą chcą szkolić młodych techników lotnictwa

  Pod Jasną Górą chcą szkolić młodych techników lotnictwa

  Andrzej Zaguła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Technik mechanik lotniczy i technik awionik, to dwa nowe kierunki nauczania, które od września ruszą w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Przygotowania do rozpoczęcia kształcenia personelu lotniczego średniego szczebla trwały blisko pół roku. Nadzorował je prezes Aeroklubu Częstochowskiego, jeden z najbardziej utytułowanych pilotów sportowych na świecie, Włodzimierz Skalik.
  W całym regionie TZN będą jedyną placówką oświatową, kształcącą przyszłych specjalistów lotnictwa. Na razie w jednej, trzydziestoosobowej klasie łączącej dwa kierunki.

  - Plany mamy jednak ambitne. W następnym roku szkolnym chcemy uruchomić już dwie klasy, aby mogło w nich podjąć naukę dwa razy więcej uczniów - wyjaśnia dyrektor TZN, Jolanta Sacharczuk. - Jesteśmy szczęśliwi, że nasze wspólne z miejscowym aeroklubem zabiegi zakończyły się sukcesem. Nareszcie skompletowaliśmy wszystkie dokumenty, od akceptacji kuratorium po pozytywną opinię Powiatowej Rady Zatrudnienia. W tym tygodniu podpiszemy oficjalne porozumienie z aeroklubem.

  Skalik przyznaje, że w Technicznych Zakładach Naukowych jest wyjątkowo życzliwy klimat dla realizacji tego pomysłu. - Chciałbym bardzo, aby naukę w tej szkole udało się połączyć z dalszym etapem edukacji na Politechnice Częstochowskiej. Na razie uczelnia nie działa jednak tak sprzyjająco dla pomysłu jak TZN. Może nasz wspólny sukces będzie dla niej bodźcem - komentuje Włodzimierz Skalik.

  TZN nie będzie miał problemów z przygotowaniem zajęć teoretycznych dla przyszłych specjalistów lotnictwa. Oni z kolei po zakończeniu nauki nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Technicy lotnictwa są wyjątkowo poszukiwani. - Mamy wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i praktycznie z marszu będziemy realizować cały program edukacyjny - mówi Jolanta Sacharczuk.

  Część praktyczna kształcenia w przeważającej większości spocznie na kadrze specjalistów z Aeroklubu Częstochowskiego i lotniczej bazy w podczęstochowskich Rudnikach. Skalik chce ściągnąć samoloty, które wyłączono już z eksploatacji, a które doskonale nadają się do nauczania podstaw mechaniki.

  - Oprócz samolotów mamy na miejscu wyspecjalizowaną stację obsługi z wysokiej klasy mechanikami. Uczniowie z TZN to, czego dowiedzą się w szkole, będą mieli okazję skonfrontować u nas - podkreśla Skalik.

  Szef aeroklubu pragnie, aby w ślad za tym doprowadzić do kompleksowej modernizacji lotnisk regionalnych, aby mogły prowadzić profesjonalną obsługę małego ruchu turystycznego. Oprócz lotniska w Rudnikach, w projekcie przygotowywanym przez Skalika, nową jakość otrzymałyby lotniska w Rybniku, Gliwicach, Bielsku-Białej i Katowicach Muchowcu.

  Waga awioniki  Awionika to gałąź elektroniki dotycząca wyposażenia samolotów. W nowoczesnych maszynach ma ogromne znaczenie.

  Wymaga najwyższych kwalifikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo lotu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama