Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksmisja to bzdura! Dłużnicy są nie do ruszenia z mieszkań

Michał Wroński
Eksmisja tak, ale do mieszkania socjalnego
Eksmisja tak, ale do mieszkania socjalnego Grzegorz Dembiński
Ci, którzy nie płacą czynszów wyciągają z naszych kieszeni wielkie pieniądze. Z naszych, czyli tych którzy płacą, a nawet mają własne domy. Jak to możliwe?

Ponad 13 milionów złotych - tyle w ciągu ostatnich trzech lat Katowice musiały wydać na eksmitowanych, których nie sposób usunąć z zajmowanych mieszkań. W Częstochowie owa kwota przekroczyła 3 mln złotych, w Dąbrowie Górniczej "zaledwie" sięgnęła 2,3 mln złotych, nieco mniej musiał wyłożyć Sosnowiec. Wolny od takich wydatków nie jest nikt.

Aby była jasność: nie chodzi tu o pieniądze, które nie trafiły do miejskiego budżetu z racji tego, że część lokatorów z zasobów komunalnych nie płaci czynszu. Te straty to zupełnie inna historia. Miasto traci natomiast dodatkowo z powodu tego, że zadłużonych osób nie może przenieść do mieszkań socjalnych (eksmisja na bruk jest niedopuszczalna), choć są ku temu podstawy prawne. A dlaczego nie może tego zrobić? Proste, gdyż nie posiada wystarczającej liczby mieszkań socjalnych. I w ten sposób koło się zamyka.

Co więcej, miasta dopłacają nie tylko do "swoich" dłużników. Tytułem odszkodowania płacą również za dłużników, którzy mieszkają w budynkach należących do spółdzielni, czy wspólnot. A odszkodowania płacić muszą, gdyż to one winne zapewnić lokale socjalne. Skoro tego nie robią (nie stosując się tym samym do wyroku sądu), to ich problem. Ich czyli nasz. Bo cóż to znaczy, że miasto płaci? Ano pan płaci, pani płaci... Nawet jeśli masz własny dom, to i tak płacisz za osoby, które swojego czynszu nie płacą. Co gorsza, niebawem te rachunki mogą być jeszcze wyższe.
Kilka dni temu Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że jeśli eksmitowany do lokalu socjalnego dłużnik dalej nie płaci czynszu i miasto chce go z tego pomieszczenia eksmitować, to sąd musi rozstrzygnąć czy takiej osobie przysługuje prawo do...
kolejnego lokalu socjalnego . Do tej pory takie osoby kierowano do pomieszczeń tymczasowych albo noclegowni. Nieoficjalnie można było usłyszeć, że czasem starczyło pokazać takiemu dłużnikowi lokal tymczasowy, by zmobilizować go do uregulowania zaległego czynszu. Teraz ta forma nacisku może zniknąć. Oznacza to, że notorycznie nie płacący czynszów lokatorzy będą mogli przechodzić z jednego mieszkania do drugiego. Oczywiście na koszt miasta. Urzędnicy na razie nie chcą oficjalnie wypowiadać się nad realnością takiego scenariusza przypominając, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu.

- Nie ma zatem sensu dywagować, ani komentować wyroku Sądu najwyższego - stwierdza Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Katowicach, gdzie na mieszkanie socjalne od miasta czeka prawie 2900 osób (w Gliwicach lista liczy niespełna 1200 nazwisk). Ostrożni w opiniach byli też przedstawiciele innych magistratów w regionie. Mniej oficjalnie przyznawali jednak, że jeśli sądy pójdą tropem wskazanym przez Sąd Najwyższy, to trudniej będzie dyscyplinować dłużników do regulowania należności za mieszkanie. A to z kolei oznaczać będzie wyższe wydatki dla gmin, które pokrywać je będą pieniędzmi pochodzącymi z kieszeni podatnika.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Eksmisja to bzdura! Dłużnicy są nie do ruszenia z mieszkań - Dziennik Zachodni