ME siatkarek: Włochy – Polska 3:1 Nieudana inauguracja Polek

Andrzej Czekaj
Polskie siatkarki od porażki rozpoczęły mistrzostwa Europy rozgrywane w Belgii i Holandii. Podopieczne Jacka Nawrockiego w trzech pierwszych setach toczyły równorzędną walkę z rywalkami, ale ostatecznie to Włoszki cieszyły się z pierwszego zwycięstwa w turnieju.

Początek pierwszego seta meczu Włochy – Polska był bardzo wyrównany. Gra toczyła się punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły Włoszki 8:7. Biało – czerwone przełamały rywalki po wznowieniu gry, kiedy skutecznie z prawego skrzydła zaatakowała Izabela Kowalińska. W ten sposób Polki po raz pierwszy w tym meczu wyszły na prowadzenie. Cały czas trwała jednak walka na siatce. Z dobrej strony pokazała się w polskim zespole Agnieszka Bednarek – Kasza. W ekipie Italii wtórowała jej Valentina Diouf. Przed drugą przerwą techniczną to jednak Polki wypracowały sobie trzypunktową przewagę za sprawą rozgrywającej dobry mecz Izabeli Kowalińskiej. Po drugiej przerwie technicznej podopieczne Jacka Nawrockiego szybko zaczęły tracić przewagę. Włoszki z kolei dobrze zagrywały i to one wygrały premierową partię 25:20.

Przegrana w pierwszym secie nie zdeprymowała Polek, które w drugiej partii walczyły jak równy z równym. W zespole biało- czerwonych dobrze funkcjonowały skrzydła. Jednak trzeba powiedzieć, że świetnie w ekipie włoskiej spisywała się rozgrywająca Eleonora Lo Bianco. I to za sprawą jej efektownego rozprowadzania piłek do skrzydeł Włoszki na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:6. Po wznowieniu gry Polki nie dały się zdominować rywalkom i toczyły z reprezentacją Italii równorzędną walkę. Podopieczne Marco Bonitty zaczęły popełniać w tym fragmencie meczu proste błędy. Polki konsekwentnie grały swoją grę, skuteczna w ataku była Kowalińska. I to właśnie ta siatkarka dała podopiecznym Jacka Nawrockiego prowadzenie na drugiej przerwie technicznej. Po krótkiej przerwie biało-czerwone zagrały skutecznie w obronie, a w ataku swoje robiła Katarzyna Skowrońska – Dolata. W końcówce seta większość piłek polska rozgrywająca kierowała do niemal bezbłędnej w sobotnim meczu Izabeli Kowalińskiej. Włoszki próbowały odwrócić losy seta (as serwisowy Guigi), ale ostatnio słowo należało do Anny Werblińskiej, która skutecznym atakiem sprawiła, że to Polki wygrały drugiego seta do 21.

Biało - czerwone nie najlepiej zaczęły trzecią odsłonę meczu (6:2). W polskim zespole szwankował atak, a Włoszki wykorzystywały każdy najmniejszy błąd, stąd ich prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:4. W dalszej fazie seta biało- czerwone próbowały zmniejszyć prowadzenie rywalek, ale ataki ze środka siatki Agnieszki Bednarek – Kaszy czy Izabeli Kowalińskiej ze skrzydła niewiele poprawiły sytuacje Polek. Włoszki kontrolowały przebieg seta prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:9. Po przerwie technicznej Martina Guigi skutecznie zablokowała Annę Werblińską i sytuacje podopiecznych Jacka Nawrockiego była w tej partii bardzo trudna. Polki starały się zniwelować dystans do przeciwniczek, ale to Włoszki wygrały trzeciego seta 25:17, po tym jak siatki przy bloku dotknęła Sylwia Pycia.

Na początku czwartej partii polski zespół miał niewiele do powiedzenia, z kolei zespołowi Azzuri wychodziło niemal wszystko. Stąd prowadzenie 8:0 na pierwszej przerwie technicznej. Po krótkiej przerwie biało-czerwone systematycznie zaczęły odrabiać dystans do rywalek. Ciężar gry na siebie wzięła w tym fragmencie meczu Anna Werblińska. Dzięki jej atakom Polki traciły na drugiej przerwie techniczej do Włoszek 5 punktów (16:11). W decydującej fazie seta to jednak podopieczne Marco Bonitty zachowały więcej spokoju w ataku i wygrały czwartego seta 25:16 zapisując na swoim koncie pierwsze zwycięstwo na holendersko- belgijskim czempionacie.

** Włochy - Polska 3:1 (25:20, 21:25, 25:17, 25:16)

** Włochy: Guiggi (17), Chirichella (5), Lo Bianco (1), Del Core (7), Bosetti (11), Diouf (23), De Gennaro oraz Sorokaite (1), Malinov, Bosetti, Arrighetti (7)

** Polska: Werblińska (12), Bełcik, Bednarek-Kasza (7), Pycia (7), Kowalińska (13), Skowrońska-Dolata (14), Maj-Erwardt (libero) oraz Efimienko (4), Wołosz (1), Kurnikowska, Kaczorowska, Ganszczyk (1)

*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka