Zbadają, czy nasze zabytki są wyjątkowe

  Zbadają, czy nasze zabytki są wyjątkowe

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Starostwo powiatowe wraz ze stowarzyszeniami "Moje Miasto", "Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego", "Obywatelskie Forum Samorządowe", Fundacją "Inicjatywa Brama Cukermana" oraz czeladzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych opracowały zagłębiowską listę zabytków techniki, którą uzupełnia dokumentacja fotograficzna.
  Lista czeka jeszcze tylko na podpis starosty i w tym tygodniu zostanie przekazana do Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłu dla Turystyki w Zabrzu. Składa się na nią aktualnie 28 obiektów w ośmiu zagłębiowskich miastach.

  - Pomysł zrodził się w ubiegłym roku i wtedy to powstała pierwsza taka lista. Uznaliśmy jednak, że jest niepełna i postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się pozostałościom kultury techniczno-przemysłowej. Podstawowym kryterium było to, aby te zabytki dało się w przyszłości przystosować do zwiedzania - mówi Piotr Dudała z będzińskiego starostwa powiatowego.

  Dariusz Waleriański, dyrektor zabrzańskiego centrum, twierdzi, że jest szansa, aby te dokumenty były uwzględnione przy tworzeniu światowej listy zabytków techniki i przemysłu, która ma zostać przygotowana w najbliższych latach.


  - To jeszcze daleka droga. Zabytki muszą spełnić kryteria wyjątkowości i być produktem turystycznym. Po sporządzeniu listy prześlemy ją do Światowej Organizacji Turystyki w Madrycie, gdzie podjęta zostanie decyzja o wyborze najlepszych i nadaniu im certyfikatów - mówi Waleriański.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama