Rząd postanowił ratować szpitale

  Rząd postanowił ratować szpitale

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rząd Donalda Tuska przyjął wczoraj "plan B", który ma umożliwić przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego. Chce w ten sposób obejść weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie zgodził się na komercjalizację. Teraz wszystkie karty znalazły się w rękach samorządów, które muszą zdecydować, czy poprą konieczne reformy.
  - Chcę powiedzieć Polakom bardzo wyraźnie, że ten projekt ma zapobiec dzikiej prywatyzacji i likwidacji szpitali, że to jest właśnie projekt, dzięki któremu te szpitale mogą przetrwać - mówił wczoraj premier Tusk do samorządowców, którzy przyjechali do stolicy z całego kraju by usłyszeć od minister zdrowia, Ewy Kopacz, garść konkretów.

  - Z danych ministerstwa wynika, że obecnie w Polsce w spółki prawa handlowego chce się przekształcić 57 szpitali. Już przygotowały programy naprawcze i praktycznie natychmiast mogą skorzystać z pieniędzy jakie rząd przeznaczył na restrukturyzację. My z pewnością skorzystamy z tych środków. W pierwszej kolejności dla dziewięciu Wojewódzkich Szpitali Specjalistycznych - mówi Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia, który wziął udział we wczorajszym spotkaniu w Warszawie.

  Rząd dla szpitali w 2009 r. przeznaczył 2,7 mld złotych. To kropla w morzu potrzeb.

  - Jako właściciele 56 placówek ochrony zdrowia potrzebowalibyśmy 1,5 mld złotych, by dostosować szpitale do wymogów rozporządzenia ministra. Majątek wszystkich zakładów wynosi 1 mld 300 mln złotych, a zyski za ten rok wraz z amortyzacją wynoszą 97 mln zł. Przy takich zyskach potrzebowalibyśmy 17 lat, by doprowadzić do zmian - mówi marszałek śląski, Bogusław Śmigielski.

  Zarząd województwa już przygotowuje szpitale do komercjalizacji. Koniecznością stanie się likwidacja w placówkach 400 łóżek. Powstanie też w regionie sieć szpitali strategicznych, które będą musiały utrzymać zakres usług medycznych, zabezpieczających potrzeby zdrowotne mieszkańców.

  Szpital, który chce się skomercjalizować musi przeprowadzić restrukturyzację, stworzyć biznesplan na 5 lat, od oceny którego zależeć będzie, czy otrzyma dotację na spłatę zadłużenia.

  - Ratujemy szpitale przed zawałem - powiedział premier Tusk i rzeczywiście "plan B", który daje szansę na komercjalizację szpitali, to chyba ostatnia próba zmierzenia się ze śmiertelną chorobą polskiego systemu ochrony zdrowia. Przy okazji to jedna z najodważniejszych i najbardziej ryzykownych decyzji. Gabinet Tuska daje ekstra 2,7 mld zł dla placówek, które przystąpią do restrukturyzacji i liczy, że zostaną przełamane społeczne obawy przed komercjalizacją.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama