Szansa na pracę dla niewidomych

  Szansa na pracę dla niewidomych

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W szesnastu biurach regionalnych Polskiego Związku Niewidomych na terenie całego kraju - w tym dwóch na terenie województwa śląskiego, w Chorzowie i Częstochowie - trwa poszukiwanie osób, które mogą skorzystać z programu "Wsparcie niewidomych na rynku pracy". Do końca bieżącego roku ludzie ci mają szansę przejść cykl szkoleń, które uczynią z nich specjalistów poszukiwanych przez pracodawców.
  Projektowi nadano roboczą nazwę "Absolwent", ponieważ jest skierowany do młodych ludzi z poważnymi problemami wzroku, potrzebujących pomocy w zaplanowaniu własnej kariery zawodowej. Chodzi o to, by uwierzyli w siebie, w swoje możliwości oraz predyspozycje, nabywali umiejętności, zaczęli tworzyć i realizować własne plany związane z pracą zawodową. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie ostatnich klas oraz absolwenci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli 16 lat oraz posiadają orzeczenie o stopniu niepełno-sprawności wzrokowej.

  - W całym kraju może z takiej możliwości skorzystać pięćset osób, lecz dwustu będzie wytypowanych przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
  Naszym zadaniem jest dotrzeć do ludzi spośród członków naszego związku, ale jeszcze ważniejsi są ci, którzy pozostają poza wszelkimi strukturami. Na osiemnaście miejsc, które mamy do dyspozycji, mamy już dziesięciu kandydatów. Nadal szukamy - wyjaśnia Ilona Juszczyk, koordynator programu w Częstochowie, na co dzień tyflopedagog i masażysta w delegaturze Polskiego Związku Niewidomych.

  Ilona Juszczyk jest doskonałym przykładem, jak można sobie radzić mimo kłopotów ze wzrokiem. Ukończyła studia pedagogiczne, rozmaite kursy i szkolenia. Pracuje z dziećmi. Podkreśla, że osoby , które mają kłopoty ze wzrokiem, potrafią być samodzielne i jako specjaliści wybornie radzą sobie na wielu stanowiskach. Sprawdzają się jako nauczyciele, informatycy, prawnicy, tłumacze. Muszą jednak posiadać odpowiednie kwalifikacje i po to właśnie organizowany jest cykl szkoleń.

  - Pierwszym krokiem jest dokonanie diagnozy indywidualnych predyspozycji osobistych i zawodowych konkretnego człowieka. To już się odbywa, tu, w naszym ośrodku - mówi Juszczyk. - Z kandydatami rozmawiają doradcy zawodowi, psychologowie, a także pedagodzy tacy jak ja. Mieliśmy przypadki osób, które bardzo niechętnie się na to decydowały, lecz z każdą kolejną rozmową nabierały ochoty do nauki.

  Kiedy wybranych zostanie po szesnastu kandydatów w Chorzowie i Częstochowie, i będą znane specjalności zawodowe, w których mają największe szanse powodzenia, wyjadą na zajęcia szkoleniowe do ośrodka PZN w Bydgoszczy. Planowane są m.in. wykłady i warsztaty informatyczne, telefonicznej obsługi klienta, obsługi biura oraz recepcji, rehabilitacji uzupełniającej, szkoleń poruszania się z odbiornikiem GPS. Wszystko bezpłatnie, dzięki dotacji finansowej z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt Absolwent

   A.KJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   Realizowany projekt jest kierowany do osób, które stoją u progu kariery zawodowej i pytania co ze sobą dalej robić, dlatego tego rodzaju projekty są potrzebne. Ważne jest, aby młodzi ludzie wzięli...rozwiń całość

   Realizowany projekt jest kierowany do osób, które stoją u progu kariery zawodowej i pytania co ze sobą dalej robić, dlatego tego rodzaju projekty są potrzebne. Ważne jest, aby młodzi ludzie wzięli los w swoje ręce i poczuli, że mogą być konkurencyjni na rynku pracy. Fakt posiadania niepełnosprawności wzroku nie uniesprawnia osoby do pracy. Projekt ma pomóc osobie znaleźć obszary predyspozycji i umiejętności. Dobrze określona ścieżka rozwoju zawodowego jest połową sukcesu.

   Pozdrawiam i zachęcam do uczestnictwa w projekcie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt Absolwent

   A.KJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 17

   Realizowany projekt jest kierowany do osób, które stoją u progu kariery zawodowej i pytania co ze sobą dalej robić, dlatego tego rodzaju projekty są potrzebne. Ważne jest, aby młodzi ludzie wzięli...rozwiń całość

   Realizowany projekt jest kierowany do osób, które stoją u progu kariery zawodowej i pytania co ze sobą dalej robić, dlatego tego rodzaju projekty są potrzebne. Ważne jest, aby młodzi ludzie wzięli los w swoje ręce i poczuli, że mogą być konkurencyjni na rynku pracy. Fakt posiadania niepełnosprawności wzroku nie uniesprawnia osoby do pracy. Projekt ma pomóc osobie znaleźć obszary predyspozycji, umiejętności, atutów oraz predyspozycji i kierunek rozwoju zawodowego. Dobrze określona ścieżka rozwoju zawodowego jest połową sukcesu.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji projektu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama