Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa rewolucja na naszych ekranach

Łukasz Gardas
Marian Kastelik od lat walczy o poprawę emisji programów telewizyjnych w Beskidach
Marian Kastelik od lat walczy o poprawę emisji programów telewizyjnych w Beskidach Łukasz Gardas
Podbeskidzie będzie jednym z pierwszych regionów w kraju, oprócz m.in. Warszawy czy Zielonej Góry, który przejdzie z emisji telewizyjnego sygnału analogowego na cyfrowy. Telewidzowie będą musieli wymienić swoje telewizory na nowsze lub dokupić dekodery, ale w zamian zyskają więcej programów o lepszej jakości.

- Przejście na system cyfrowy jest nieuniknione, bo w całej Europie technika idzie do przodu - ocenia Marek Duraj z Żywca.

Marian Kastelik, szef Stowarzyszenia Media i Administracja na Podbeskidziu, które od kilku lat walczy o poszerzenie oferty programowej Telewizji Polskiej o informacje z Podbeskidzia, a zwłaszcza Żywiecczyzny jest zadowolony z przejścia na cyfrowy przekaz.

- Są plany, żeby od września w pierwszych regionach Polski ruszyła stała emisja sygnału cyfrowego. Oprócz Zielonej Góry, Warszawy i kilku innych miast, także Podbeskidzie zostanie włączone do tego projektu. To dla nas ogromny sukces - uważa Kastelik.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, dodaje, że już teraz trzeba przygotować ludzi na zmiany, żeby w chwili przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy nikt nie był zaskoczony.

- Od 2005 roku przeprowadzaliśmy testy nowego systemu, m.in. na Podbeskidziu. Od strony technicznej jesteśmy w pełni przygotowani - zapewnia Witold Mazur, dyrektor departamentu techniki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Polska została podzielona na 44 obszary. Przejście z emisji analogowej na cyfrową podzielono na trzy etapy. W pierwszej kolejności zmiana zostanie wprowadzona m.in. na Podbeskidziu. Przez jakiś czas emisja analogowa będzie funkcjonowała równolegle z cyfrową. Później ta pierwsza zostanie zlikwidowana. Na razie nikt nie wie, jak długo podwójna emisja będzie obowiązywała. Widzowie, chcąc oglądać telewizję cyfrową wysokiej jakości, będą musieli zmienić odbiorniki na nowocześniejsze.

- Do odbioru sygnału trzeba mieć nowy telewizor lub do używanego dokupić dekoder działający w systemie HD, który kosztuje około 300 zł, a jego cena będzie jeszcze spadać - tłumaczy Kastelik.

Na początku w Beskidach przewidziano do nadawania programy telewizyjne w tzw. pakietach programów, emitowanych w dwóch różnych kanałach telewizyjnych. Znajdą się w nich programy: TVP 1, TVP 2, TVP 3 Katowice, Polsat, TVN, TV 4 i Puls.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cyfrowa rewolucja na naszych ekranach - Dziennik Zachodni