Ważne
  Nowe życie WPKiW według Francuzów

  Nowe życie WPKiW według Francuzów

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za ponad 445 tys. zł francuska firma Kanopee z Paryża przygotuje dla Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku plan zagospodarowania na lata 2009-2012. Francuzi wygrali przetarg na realizację tego zadania i wczoraj prezes WPKiW Andrzej Kotala podpisał z nimi umowę.
  - Zmienimy park tak, by stał się miejscem popołudniowego wypoczynku dla mieszkańców okolicznych osiedli, ale także centrum turystyki i rekreacji dla całej południowej Polski - zapewniał Thierry Coltier, szef misji francuskiej Kanopee z sieci konsultingowej Horwath HTL.

  Tak zwany Master Plan ma powstać w ciągu 9 miesięcy, a na jego realizację będą kolejne trzy lata. Czy tym razem się uda? Planów i marzeń było wszak sporo. W tym czasie park się postarzał i podupadł. W przyszłym roku obchodzić będzie 60. urodziny.

  Jak podkreślał wczoraj prezes Kotala, płacimy nie tylko za pomysły i przepiękne wizje. Autorzy projektu mają sami znaleźć inwestorów, którzy te wizje wcielą w życie.

  - Master Plan powinien zachować integralność terytorialną WPKiW oraz jego ogólnodostępny charakter. Nie ma mowy o dzieleniu parku, wyprzedaży jego majątku, zmianach własnościowych - mówi Kotala. Zachowane zostaną istniejące w parku obiekty, ale nie jest wykluczone, że niektóre przejdą modernizację.

  Francuska firma ma zaproponować co najmniej pięć nowych inwestycji, w tym cztery całoroczne. Musi zaprojektować sposób poruszania się po 600-hektarowym parku. Thierry Coltier nie chciał zdradzić żadnych zamierzeń, choć z jego wypowiedzi można było wywnioskować, że w tym miejscu brakuje przede wszystkim bazy noclegowej. Kanopee nie miała konkurencji w tym przetargu. Zgłosiły się jeszcze dwie firmy (niemiecka i konsorcjum polsko-brytyjskie), ale obydwie zostały wykluczone - nie potwierdziły, że nie zalegają z płaceniem podatków.

  Francuzi nie mają doświadczenia w pracy w Polsce. Przed laty współpracowali jedynie z kopalnią w Wieliczce przy aranżacji trasy turystycznej. We Francji zaprojektowali m.in. park Francja w Miniaturze. Pracowali w Maroku przy zagospodarowaniu na cele rozrywki pokopalnianych terenów. Jeden z architektów, który już odbył rekonesans po śląskim parku, jest współtwórcą Parku Asteriksa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama