Szpitale liczą pieniądze, czy dostaną 128 mln?

  Szpitale liczą pieniądze, czy dostaną 128 mln?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przeszłość była kiepska, teraźniejszość budzi nadzieję, zaś przyszłość jest niepewna - tak, przy podkładzie muzycznym z serialu "Na dobre i na złe" Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, przedstawił wczoraj w sejmiku raport o sytuacji 56 placówek ochrony zdrowia, których właścicielem jest samorząd województwa.
  Rok 2009 będzie przełomowy dla śląskiej służby zdrowia. Przyjęty we wtorek przez rząd tzw. plan B umożliwi komercjalizację szpitali, a zatem przekształcenie ich w spółki prawa handlowego, co wymusi z kolei lepsze zarządzanie. By jednak lecznice weszły na drogę zmian, muszą się zrestrukturyzować i pozbyć długów.

  Jeśli chodzi o sytuację szpitali marszałkowskich, można mówić o pewnych pozytywach - po raz pierwszy w historii placówki odnotowały dodatni, półmilionowy wynik finansowy, ale wciąż pro-blemem jest spłata zadłużenia. Jego obsługa w ciągu minionych czterech lat pochłonęła ponad 86 mln zł, które zostały "zjedzone" m.in. przez odsetki, koszty procesowe i egzekucyjne.


  Z danych przedstawionych przez Kleszczewskiego wynika, że płace w szpitalach pochłaniają średnio aż 72 proc. ich budżetów, zaś w ciągu roku wzrosły o ok. 23 proc. Niestety, wzrosły też o ok. 11 proc. koszty zużycia energii.

  Władze województwa liczą, że rząd, by umożliwić chętnym szpitalom komercjalizację, uruchomi specjalny Fundusz Poręczeniowy. - To pewne, że zaproponowane przez rząd 2,7 mld złotych nie wystarczy. Tylko w województwie śląskim przystosowanie szpitali do wymogów sanitarnych ma pochłonąć 1,5 mld zł, a to równowartość budowy pięciu szpitali - stwierdził Kleszczewski.

  Na 2009 rok w budżecie województwa śląskiego zarezerwowano 128 mln zł na pomoc dla szpitali. Zostaną przekazane, o ile kryzys nie zmusi zarządu województwa do oszczędzania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama