Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka po Zabrzu podziemnymi szlakami

Maria Olecha
Guido możemy zwiedzać od 2007 roku
Guido możemy zwiedzać od 2007 roku Arkadiusz Gola
Czy można zwiedzać całe miasto tylko podziemnymi szlakami? Władze Zabrza chcą udowodnić, że tak. Z unijną pomocą rozpoczynają realizację projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", który połączy zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido, Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną i skansen górniczy Królowa Luiza. Zabrze będzie pierwszym miastem w Polsce, które zaproponuje turystom kompleksowe zwiedzanie zabytków poprzemysłowych. Turysta, który kupi jeden bilet, będzie mógł zwiedzić Guido, Luizę i sztolnię. Wszystko po to, by za trzy lata Zabrze odwiedzało 250 tys. osób rocznie.

W 2012 r. zwiedzający będą się przedzierać przez kopalniane korytarze, jeździć kolejką, pływać łódką, oglądać podziemne ekspozycje, a także zwiedzać interaktywną Dolinę Węgla. Trasy zostaną dostosowane do wieku i możliwości fizycznych turystów.

- Chcemy stworzyć jeden kompleks turystyczny, który połączy poprzemysłowe zabytki Zabrza. Turyści nie będą musieli podjeżdżać samochodem lub autobusem, aby np. najpierw zwiedzić podziemia skansenu, a potem sztolnię. Szlaki zostaną połączone pod ziemią - wyjaśnia Anna Wieczorek z wydziału strategii i rozwoju miasta. - Prace rozpoczniemy od udrożnienia szybu Carnall na terenie skansenu. Ogłosiliśmy już przetarg - informuje z kolei Bartłomiej Szewczyk, naczelnik tego wydziału.

Zasadniczą część projektu stanowi udrożnienie sztolni dziedzicznej. Dla zwiedzających zostanie przygotowany podziemny odcinek o długości 2,5 km. Dzięki zastrzykowi unijnej gotówki turyści nie tylko zwiedzą sztolnię, perłę XIX-wiecznego przemysłu i zobaczą w podziemiach ciekawe ekspozycje, ale będą mogli także liczyć na inne atrakcje, m. in. spływ łódkami czy przejażdżkę podwieszaną kolejką torową. To jednak nie wszystko.

- Podczas przejażdżki kolejką turyści nagle zobaczą podziemny port, oświetlony, z łódkami. Zaskoczymy ich światłem i dźwiękiem - zapowiada Jan Gustaw Jurkiewicz, kierownik skansenu Luiza.

Wrota do wielkich, podziemnych atrakcji sztolni, będą aż w trzech miejscach w Zabrzu: u zbiegu ulic Karola Miarki i Jagiellońskiej, przy ul. Sienkiewicza i pod szybem Carnall na terenie skansenu.

W ramach projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej" zostanie też wyremontowane nadszybie szybu Carnall, a na terenie Królowej Luizy powstanie interaktywny park naukowy, czyli wspomniana już Dolina Węgla.

- Turyści zobaczą las karboński w 3D, wykonają odciski z węgla, nauczą się obsługiwać kruszarkę, albo pozostając na powierzchni, w symulatorze zjadą na poziom 1000 m - wylicza Anna Wieczorek.

Przedsięwzięcie ma być gotowe do końca 2011 r. Inwestycja będzie kosztowała ponad 69 mln zł, z czego blisko 41,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera