Słowacy uzbrojeni w euro szturmują polskie sklepy

  Słowacy uzbrojeni w euro szturmują polskie sklepy

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wysoki kurs euro sprawił, że Słowacy, którzy od stycznia przeszli na walutę europejską, zaczęli masowo robić zakupy w polskich sklepach. Wykupują głównie artykuły spożywcze i przemysłowe. Polscy handlarze zacierają ręce, bo dzięki Słowakom rosną ich obroty.
  - Gdy złotówka traci na wartości, bardziej opłaca się wymieniać euro w naszych kantorach - podkreśla Marcin Woźniak, ekonomista w bielskim banku. Dla naszych południowych sąsiadów słaba złotówka, to woda na młyn. Wzmożony ruch widać w większych beskidzkich miastach i przygranicznych miejscowościach.

  - Przy obecnym kursie euro macie teraz dużo tańszych artykułów w porównaniu z naszymi cenami - argumentuje Helena Vaniskova ze Sihelnego koło Namestowa.

  W polskich, przygranicznych kantorach zrobiło się tłoczno.

  - Od kilkunastu dni mamy bardzo duży ruch. Słowacy najczęściej wymieniają mniejsze kwoty, od 20 do 50 euro, ale robią to stosunkowo często - przyznaje Justyna Wacięga, z kantoru przy byłym przejściu granicznym w Korbielowie.

  Grażyna Gawlas, pracownica Delikatesów w Jeleśni, podkreśla, że Słowacy najczęściej kupują owoce, nabiał, wędliny oraz drób.

  Prawdziwe oblężenie panuje w żywieckich dyskontach i marketach. Klienci zza miedzy pakują do wózków mnóstwo różnych towarów.

  - Oprócz warzyw, mięsa i nabiału, Słowacy kupują wiele artykułów przemysłowych - mówi Tomasz Waluś, dyrektor centrum handlowego Tesco w Żywcu. Ze sklepowych półek szybko znikają też telewizory, komputery i artykuły ogrodnicze - dodaje. Szybko ubywa także cukru oraz mąki. Oprócz tego, sąsiedzi pytają już o rowery, których jeszcze się nie sprzedaje.

  - Sporo osób ze Słowacji kupuje ogromne ilości towarów. Zdarza się, że nawet słowaccy hurtownicy zaopatrują się w naszym sklepie - twierdzi dyrektor Waluś.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama