Szybko jeździsz, szybko płacisz

  Szybko jeździsz, szybko płacisz

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trafieni przez fotoradar piraci drogowi nie będą już mogli miesiącami migać się od płacenia mandatów. Wczoraj posłowie przyjęli nowelizację prawa o ruchu drogowym. Zakłada ona stworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Trafiać będą do niego zdjęcia, wykonane przez wszystkie fotoradary w kraju.
  Ich obróbka nie będzie już dłużej zajmować czasu policjantom i strażnikom miejskim - zadanie to przejmą pracownicy Inspektoratu Transportu Drogowego. Skróci się też czas egzekwowania kary - nie trzeba już będzie szukać osoby, która w momencie wykonania zdjęcia faktycznie prowadziła samochód. Rachunek za zbyt szybką jazdę otrzyma właściciel auta.

  Centrum rozpocznie działalność 1 maja przyszłego roku w ramach Generalnego Inspektoratu Ruchu Drogowego. Tam ustalony będzie właściciel namierzonego przez fotoradar samochodu i wysokość kary. "Piracący" kierowca nie dostanie już mandatu karnego. Zamiast tego zostanie na niego nałożona kara administracyjna. Ten prawny niuans pozwoli radykalnie przyśpieszyć procedurę egzekucji.

  - Obecnie trzeba udowodnić sprawcy, że to właśnie on prowadził samochód w momencie zarejestrowania go przez fotoradar. To czasami trwa wiele miesięcy. Natomiast w myśl nowych uregulowań za mienie odpowiada właściciel, więc nie trzeba już będzie nikomu niczego udowadniać - tłumaczy Jerzy Mrygoń z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

  Właściciel samochodu po otrzymaniu wezwania do zapłaty będzie miał 14 dni na jego uregulowanie, bądź wskazanie faktycznego sprawcy wykroczenia (by uniknąć przerzucania się odpowiedzialnością koniecznym będzie załączenie pisemnego przyznania się przez sprawcę do kierowania samochodem).

  - Stworzenie jednolitego systemu odpowiedzialności administracyjnej oznacza, iż nie będzie już dłużej "świętych krów". W przypadku kary administracyjnej parlamentarzyści, sędziowie, dyplomaci, czy pracownicy służby konsularnej nie będą bowiem mogli zasłaniać się immunitetem - podkreśla Jerzy Mrygoń.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmm...

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A to jeszcze nie ma przejść przez Senat? I jak zwykle nie wspomniano nic o najbardziej kontrowersyjnych zapisach tej nowelizacji (pomijając już domyślne domniemanie winy).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama