Wypadek w sztolni w Zabrzu: WUG przesłuchuje górników...

  Wypadek w sztolni w Zabrzu: WUG przesłuchuje górników [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wypadek w sztolni w Zabrzu - doszło do niego w tym miejscu
  1/7
  przejdź do galerii

  Wypadek w sztolni w Zabrzu - doszło do niego w tym miejscu ©Arkadiusz Gola

  W Wypadku w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu poszkodowanych zostało aż 18 górników. Wyjaśnieniem przyczyn piątkowego wypadku zajmą się specjaliści z Wyższego Urzędu Górniczego. Do czasu ekspertyzy obiekt jest zamknięty.


  - W poniedziałek, jeśli pozwoli na to stan powietrza w tunelu, przeprowadzimy wizję na miejscu wypadku. Dopiero po niej podejmiemy dalsze decyzje. Do tego czasu całkowicie wstrzymano wszystkie prace w całej sztolni, u wszystkich jej wejść - mówi Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

  WUG przesłucha również poszkodowanych pracowników, sprawdzi ich sprzęt i kompetencję.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  18 górników poszkodowanych w wypadku w szolni w Zabrzu: Są podtruci gazem


  Reporterowi udało się porozmawiac z jednym z poszkodowanych. To Adrian Watała ze Świętochłowic, pracownik Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych, który ucierpiał w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu i leży w szpitalu.

  - Przyszliśmy do pracy na ranną zmianę. Od razu zaniepokoił nas fakt, że nie ma tam kolegów z nocki. Nasz sztygar i dwie osoby poszły ich szukać. Po chwili powiadomił nas, żebyśmy wzięli nosze i weszli do tunelu. Długo się nie zastanawialiśmy. W środku była wielka mgła, trudno się oddychało. Zupełnie, jakby nie działała wentylacja. Trzy osoby z nocnej zmiany myły ocios myjką spalinową. Wyglądali na nieprzytomnych. Wzięliśmy jednego z mężczyzn pod ręce i zaczęliśmy wychodzić. Na początku nie mieliśmy żadnych objawów, ale już w połowie drogi powrotnej każdego z nas dopadły silne zawroty głowy i bóle. Udało nam się jednak wyjść o własnych siłach. Potem trafiłem do szpitala. Teraz czuję się już lepiej - mówi Watała.

  Jaką wstępną hipotezę wypadku, w którym 18 pracowników zatruło się tlenkiem węgla, podaje się błąd techniczny któregoś z urządzeń pracujących w sztolni oraz awarię wentylacji. Nie są to jednak potwierdzone informacje. Na oficjalne stanowisko musimy poczekać do poniedziałku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama