Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Leszku Czarnym, który zapisał tron Ślązakowi [POCZET KRÓLÓW POLSKICH]

Tomasz Borówka
Leszek Czarny wg Jana Matejki
Leszek Czarny wg Jana Matejki fragment obrazu Jana Matejki
Leszek Czarny to wnuk Konrada Mazowieckiego i przyrodni brat Władysława Łokietka. Jego ojciec Kazimierz kujawski pojął za żonę córkę Henryka Pobożnego. Można więc powiedzieć - lekko przymrużywszy oko - że Leszek był półkrwi Ślązakiem.

Oczywiście nie miało to dlań większego znaczenia. Piastowie często wyszukiwali sobie dużo odleglejsze partie, w rezultacie czego z polską mieszała się w nich krew np. niemiecka, czeska, ruska... Ale w tych czasach ważniejszy był aktualny układ sił wśród książąt dzielnicowych. To w związku z nim, a nie z więzami rodzinnymi, Kazimierzowi kujawskiemu zdarzały się przymierza ze śląskimi książętami. A w 1261 r. stanęli przeciwko niemu... jego właśni synowie, którzy wydarli mu część jego dzielnicy, m.in. z Sieradzem.

CZYTAJ KONIECZNIE:
POCZET KRÓLÓW POLSKICH A SPRAWA ŚLĄSKA

W 1263 r. Leszek uzyskał usankcjonowanie swej władzy nad tym miastem, które stało się jego książęcą stolicą.
Dobre stosunki z księciem krakowskim Bolesławem Wstydliwym sprawiły, że ten ostatni wyznaczył Leszka na swego sukcesora. Ponoć nie było to w smak księciu opolskiemu Władysławowi. Bolesław i Leszek spacyfikowali go wprawdzie w latach 1273-1274, ale jego małopolskie apytyty musiano jakoś zaspokoić. Oddano mu więc pograniczne ziemie aż po Skawę i Skawinkę. Dla równego targu przekazał krakusom kasztelanię chrzanowską.

Po bezpotomnej śmierci Wstydliwego w 1279 r. Leszek wstąpił na krakowski tron. Sam również był bezdzietny (nawiasem mówiąc żona publicznie zarzucała mu impotencję). W związku z tym w roku 1287 rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Leszkiem, a podobnie jak on nie posiadającymi spadkobierców książętami Henrykiem Prawym i Przemysłem II. W rezultacie Leszek przyobiecał, że Prawy, władca Wrocławia, przejmie po nim rządy w Małopolsce. Tak też już niebawem miało się stać.

Jeszcze za panowania Bolesława Wstydliwego, w roku 1257, nastąpiła lokacja Krakowa na prawie magdeburskim. Trzej zasadźcy - czyli inwestorzy - Gedko Stilvoyt, Dethmar Wolk i Jakub z Nysy - byli Ślązakami, a sprawowany przez nich urząd wójtowski miał być dziedziczny. Leszek Czarny znany był z tego, że bardzo dobrze żył z krakowskimi mieszczanami. Popierał rozwój ich samorządu, nadawał przywileje, wreszcie też fortyfikując swoją stolicę zapobiegł ponownemu spustoszeniu jej przez Mongołów (którzy najechali Polskę w 1287 r.).

Nie ma wątpliwości, że za czasów Leszka wielu krakauerów wywodziło się ze Śląska. Między innymi owi śląscy wójtowie czy ich potomkowie sprzyjali swemu władcy. Gdy zmarł w roku 1288, pochowano go nie na Wawelu, ale w miejskim kościele Dominikanów, gdzie do dziś przetrwał jego nagrobek.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!