Raport TOR ws. Kolei Śląskich kosztował 45 tys. zł....

  Raport TOR ws. Kolei Śląskich kosztował 45 tys. zł. Przetargu nie było

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koleje Śląskie
  1/2
  przejdź do galerii

  Koleje Śląskie ©Mikołaj Suchan

  Bo byli najszybsi - tak Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego odpowiada na pytanie o powody dla których przeprowadzenie audytu w podległych sobie Kolejach Śląskich zlecił Zespołowi Doradców Gospodarczych TOR. Tylko za drugą część tego zadania (audyt prawno - finansowy dotyczących działalności spółki w roku 2012) samorząd województwa zapłacił 45 tysięcy złotych netto.
  Jak tłumaczy Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka, wyboru dokonano z "wolnej ręki", gdyż wartość zamówienia nie przekracza równowartości kwoty 14 tysięcy euro. Sam marszałek wyjaśniał w czwartek, że inne instytucje zdolne do przeprowadzenia takiego audytu proponowały znacznie dłuższy niż TOR czas jego realizacji: od sześciu do nawet dziewięciu miesięcy. A marszałkowi bardzo się śpieszyło.

  - Dzięki temu, że ten pierwszy raport, techniczny, został przygotowany w ciągu paru tygodni mogliśmy już wprowadzić wiele działań naprawczych w Kolejach Śląskich - mówił Sekuła.

  Nie wszystkim jednak ten wybór się podoba. Najmniej podoba się firmie InTeKo, spółce - córce Kolei Śląskich. Raport TOR-u nie zostawia na niej suchej nitki. W rewanżu firma przekonuje, że TOR nie miał kompetencji, by przeprowadzić audyt w KŚ. Po zakończeniu czwartkowej konferencji wśród dziennikarzy kolportowane były materiały sugerujące, że umowa samorządu województwa z TOR-em została "z dużą dozą prawdopodobieństwa zawarta z naruszeniem prawa i interesu społecznego", a sami eksperci TOR-u to dyletanci wśród których daremnie szukać osób o wykształceniu kolejowym, bądź znającym się na organizacji i technice transportu kolejowego.

  Wcześniej wiarygodność TOR-u próbował zakwestionować dziennikarz pisma będącego "magazynem pokładowym" Kolei Śląskich. Czy zbierające medialne cięgi Koleje Śląskie same próbowały w ten sposób uderzyć w autorów raportu? Maciej Zaremba, rzecznik przewoźnika zaprzecza, by pismo było organem prasowym Kolei Śląskich.

  - Jego wydawcą jest spółka InTeKo. My nie podważamy wiarygodności autorów raportu - zapewnia Zaremba.

  Adrian Furgalski, jeden z ekspertów TOR nie przejmuje się atakami. Jak mówi o rzetelności Zespołu najlepiej świadczą jego klienci.- Gdybyśmy byli dyletantami, to już od dawna bylibyśmy bezrobotni - mówi Furgalski.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raport TOR=lipa

   W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Ten raport to jedna wielka lipa. Panowie Kowalski i Furgalski mogą zostać etatowymi pisarzami raportów sponsorowanych i pisanych na zamówienie. Jest w nim masa błędów, mylenie faktów, powtarzanie...rozwiń całość

   Ten raport to jedna wielka lipa. Panowie Kowalski i Furgalski mogą zostać etatowymi pisarzami raportów sponsorowanych i pisanych na zamówienie. Jest w nim masa błędów, mylenie faktów, powtarzanie pewnych rzeczy (jakby ktoś robił kopiuj wklej). Ewidentnie panowie pseudo-eksperci nie zapoznali się z sytuacją i kluczowymi dokumentami. Wyliczanki dotyczące ekonomiki użytkowania taboru są robione na kolanie. Warto pochylić się nad faktycznymi kosztami utrzymania i użytkowania starych EZT i lokomotyw , zasadnością ich wykorzystania na niektórych trasach!! Podczas konferencji prasowej zostały rozdane dokumenty, z których jasno wynika a co potwierdziłem jakie są koszty utrzymania:
   Dzienny koszt utrzymania EN57 to ok. 3.600 zł,DH1-1400 zł,DH2-2800 a lokomotywa +3 wagony-12.700 zł.
   Co z tego, że spalinówki jeżdżą na liniach pod sieciami trakcyjnymi. Są bardziej ekonomiczne w przypadku małego potoku pasażerów, gdzie nie trzeba puszczać dużych składów tylko małe. Czy ktoś policzył koszty energii elektrycznej?Puszczenie np. EZT( na trasie gdzie jedzie tylko 40 osób to tak jakby wziąć autobus do przewozu czterech pasażerów zamiast np taksówki.

   A propos wiarygodności zespołu doradców Tor, jak tam panowie z waszymi sprawozdaniami finansowymi?Warto zerknąć w KRS, gdzie ostatni złożony dokument był 2007 r!!

   Tacy eksperci przygotowują raport, na którym oprzeć się ma Pan Marszałek?w tak krótkim czasie??Inni specjaliści nie byli zainteresowani podjęciem się stworzenia wiarygodnego raportu w tak krótkim czasie, bowiem jak wszyscy wiemy jest to nierzetelne, niewiarygodne i niemożliwe.

   Ciekawym jest też fakt, dlaczego powyżsi panowie tak mocno optują za znanymi polskimi firmami?!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FOTEL CHCE UDUPIĆ KŚ - TAKI JEST JEGO CEL , NIE CZARUJMY SIĘ....

   Gienia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   JW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepiej

   Kuna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Najlepiej na kolejnictwie znaja sie absolwenci ....Politologii !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmm

   Tadam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Czyli chemik nie może zostać piekarzem? Gratuluję inteligencji. Nie dziwota, że potem tak wygląda nasz kraj.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inteligencja

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   P. Tadam

   może zostać tylko wpierw należało by zwrócić pieniądze za wykształcenie na chemika, a potem
   można wykonywać co się chce a nawet być DIABŁEM.!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez jaj.

   Nie-polityk. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Płacił podatki, co ma zwracać?
   Jaj sobie nie rób, swoje ma zwracać? Komu i z jakiej racji?
   Kupił sobie dyplom czy zdał egzaminy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   silesiagate

   boskibeztroski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   pewnie ten cały TOR to kumple marszałka, bo to jedna banda z warszafki... nowy marszałek robi "porządki" na śląsku niszcząc wszystko! najpierw muzeum śląskie, potem biblioteka teraz KŚ......rozwiń całość

   pewnie ten cały TOR to kumple marszałka, bo to jedna banda z warszafki... nowy marszałek robi "porządki" na śląsku niszcząc wszystko! najpierw muzeum śląskie, potem biblioteka teraz KŚ... pewnie swoich kumpli chce pościągać z warszafki Ĺźeby rządzili kolejami!!!! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   silesiagate

   wac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   ciekawe jest tez oswiadczenie intek o ze ktos im zabronił zwołac konferencje... dziwne to jakies

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyskredytowanie "Tor-u" ciąg dalszy

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Wcześniej robili to przedstawiciele spółki Inteko twierdząc, że w ZDG zatrudnieni są tylko historycy, dziennikarze i politolodzy.

   Vide wczorajsza Gazeta Wyborcza- dodatek śląski artykuł Jacka...rozwiń całość

   Wcześniej robili to przedstawiciele spółki Inteko twierdząc, że w ZDG zatrudnieni są tylko historycy, dziennikarze i politolodzy.

   Vide wczorajsza Gazeta Wyborcza- dodatek śląski artykuł Jacka Madeja z pierwszej strony dodatki pod tytułem "Koleje Walczą o Przetrwanie", polecam też sam raport, ale do kogo ja mówię przecież "Richtig Ślonzoki" spędzają na tym forum 3/4 dnia i nie mają czasu czegokolwiek czytać, zbyt dużo zajmuje im pisanie tutaj komentarzy.

   Karlusy, poradzicie- zapłacicie drożej za bilety, no ale co tam, "niy bedom wom Gorole z Tor-u godać jak i co mocie robić, niy?!" zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Gorole z Toru podsumowały gorolische Wirtschaft w Kolejach Pseudośląskich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tradycyjno Ślonsko zaradność, poradzili chapnąć dla siebie.

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Nie wiedziałem, że Gorzelik to Gorol, bo oprócz Wyborczej zdarza mi się czytać czasem "Nową Gazetę Śląską", a tam przed wprowadzeniem nowego przewoźnika na tory uprawiano propagandę sukcesu, nawet...rozwiń całość

   Nie wiedziałem, że Gorzelik to Gorol, bo oprócz Wyborczej zdarza mi się czytać czasem "Nową Gazetę Śląską", a tam przed wprowadzeniem nowego przewoźnika na tory uprawiano propagandę sukcesu, nawet sam Fjurer Jurek dał się temu ponieść i co, jak to wyszło?

   Choć czekaj chwilę, mam, wiem, powiedzcie redaktorom NGŚ, żeby tłumaczyli się, że brali proszki jak pisali, zupełnie jak Kaczor po wyborach prezydenckich mówił.

   Może "Ciemny Lud to kupi", ale wątpię, nawet otłumanieni mają swoją granicę tolerancji jeśli idzie o propagandę. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   To Matusiewicz był odpowiedzialny i wyleciał
   A pomysł Kolei Ślaskich jest dobry.
   Sprawdze w NGS czy rzeczywiście Gorzelik pochwalał szastanie pieniędzmi publicznymi przez spółke czy zatrudnianie...rozwiń całość

   To Matusiewicz był odpowiedzialny i wyleciał
   A pomysł Kolei Ślaskich jest dobry.
   Sprawdze w NGS czy rzeczywiście Gorzelik pochwalał szastanie pieniędzmi publicznymi przez spółke czy zatrudnianie kryminalistów
   czy tez tylko łzeszzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysłów dobrych jest od cholery

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Za to wprowadzać ich w życie nie ma komu.

   Po fakcie to każdy na KŚ (słusznie) psy wiesza, ważne jak sprawa była przedstawiana przed, a nawet w trakcie totalnego paraliżu kiedy ludzie na dworcach...rozwiń całość

   Za to wprowadzać ich w życie nie ma komu.

   Po fakcie to każdy na KŚ (słusznie) psy wiesza, ważne jak sprawa była przedstawiana przed, a nawet w trakcie totalnego paraliżu kiedy ludzie na dworcach na Gorzelika i PO klęli równo, próbowano sprawę przedstawiać jako "sabotaż"

   Czyli znów, wina wszystkich- nie nasza. Jak zwykle. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe spojrzenie

   syntax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   http://www.transport-komunikacja.pl/pl/aktualnosci/10836.html

   Wzajemne wojenki to dopiero czubek góry lodowej. Ale Sekuła nie widzi oczywistych oczywistości, działa pod publiczkę, a karty już...rozwiń całość

   http://www.transport-komunikacja.pl/pl/aktualnosci/10836.html

   Wzajemne wojenki to dopiero czubek góry lodowej. Ale Sekuła nie widzi oczywistych oczywistości, działa pod publiczkę, a karty już dawno są rozdane. Dziwne umizgi jednych, drugich czy trzecich są tak naprawdę pokazówką i niczym więcej, nic z tego nie wyniknie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   45 tys. to niby dużo ale... no właśnie...

   krewni ofiar wypadku samolotu pod Smoleńskiem dostali 65 000 000 złotych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   W tym rekordzistka Martak kaczyńska ponad 3 000 000, a przecież już dawno ukończyła 18 lat, ma męża i sama na siebie zarabia... Tymczasem Śląskie wdowy górnicze, bardzo często pozbawione środkó do...rozwiń całość

   W tym rekordzistka Martak kaczyńska ponad 3 000 000, a przecież już dawno ukończyła 18 lat, ma męża i sama na siebie zarabia... Tymczasem Śląskie wdowy górnicze, bardzo często pozbawione środkó do życia nie mogą się od tego samego rządu w warszawie doprosić najniższej nawet renty po zabitych na szychce małżonkach...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fanzolisz chopie i to fest.

   Nowoczesny Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   Nie lubię PiS-u, ale pieprzenia głupot też nie.

   Prezydent Kaczyński był ubezpieczony i te pieniądze dostała najbliższa rodzina- czyli córka
   Na tej samej zasadzie jeśli górnik sam sobie opłaca...rozwiń całość

   Nie lubię PiS-u, ale pieprzenia głupot też nie.

   Prezydent Kaczyński był ubezpieczony i te pieniądze dostała najbliższa rodzina- czyli córka
   Na tej samej zasadzie jeśli górnik sam sobie opłaca składkę ubezpieczeniową na życie żona dostanie w razie jego śmierci tyle, na ile był ubezpieczony.

   Ludzie na dole giną często przez własną głupotę, albo głupotę przełożonych (oszukiwanie metanomierzy na przykład), to ty mi wytłumacz z jakiej racji JA mam wdowie górniczej z tego powodu płacić jakąś rentę?

   Ja pracuję, moja żona pracuje i będziemy pracować dłużej od górników. Nikt nie zmusza do pracy na dole, a siedzieć na d**** i narzekać, że "nimom pieniędzy" to każdy potrafi. Niech się szanowna wdówka jedna z drugą weźmie do roboty. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ubodzy i ubożsi .

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   P. Nowoczesny Ślonzok.

   Zauważyłem po napisanych słowach iż Pan i żona są pracusiami,ale i na tym dole ktoś musi
   by w tyłek było ciepło. Znam takich osobiście co to po 30 lat pracowali...rozwiń całość

   P. Nowoczesny Ślonzok.

   Zauważyłem po napisanych słowach iż Pan i żona są pracusiami,ale i na tym dole ktoś musi
   by w tyłek było ciepło. Znam takich osobiście co to po 30 lat pracowali ciężko za biurkiem a
   dziś mają o trzykroć większą rentę od tych z kopalni czy z huty. Ludzie z zasady narzekają a
   najwięcej ci co mają a brakuje im na wycieczkę na Majorkę lub inne miejscowości!
   - a więc nie przystoi ubliżać tym od czarnej roboty..!
   Co do ubezpieczenia, od zarania władza kontrolowała wszystko a także i ubezpieczenia
   celem tego było opłacenie haraczu dla władzy z tych pieniędzy,a przepis po komunie pozostał
   W/g mnie ubezpieczenie jako takie winno być KONTEM OSOBISTYM każdego obywatela bez
   jakiejkolwiek ingerencji władzy,nie płacone poprzez całe życie ale do uzyskania uzgodnionej
   stawki. Po jej konsumpcji ,dopiero kolejne wpłaty-do uzupełnienia. Równoznaczne ze słynną
   Zieloną Kartą do leczenia poza granicami kraju, bez dodatkowych subwencji i łaski władzy.!
   Prezydent nie jest Bogiem lub innym Guru by mieć inne względy w tym temacie,życia i zdro-
   -wia. Utarło się w komunie takie prawo które sami sobie przypisali że są lepsi i drożsi od
   kolejnego Polaka ! Władza sama sobie, pobiera apanaże czy to im przysługuje czy nie !
   Jak więc można zauważyć okradane jest społeczeństwo pozbawione jakiegokolwiek prawa
   weta w tej i podobnych sprawach.!A zatem ten ktoś na górze zabiera pańskie pieniądze
   dla wdowy po górniku ,którą wcześniej oszukiwano i zabierano pieniądze temuż górnikowi ,!
   To się nazywa chyba wspólny kocioł ! Nie wiem że Pan nie rozróżnia zwykłego kopacza/węgla/
   od ludzi z dozoru i tych na powierzchni? Robol jako taki nie ma prawa do czegokolwiek
   prócz czarnej roboty !! Najwięcej pracy, najmniej zapłaty ! Zatem i ja proszę Pana nie lubię
   pieprzenia głupot i takiej obrzydliwości jak PIS !!!
   z poważaniem...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uzupelnienie

   Maly (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Tylko, ze prez Kaczynski byl ubezpieczony za pieniadze Kancelarii Prezydenta. Gdyby to porownywac, zgodnie z tym co napisales, to gornikow musialaby ubezpieczac kopalnia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli zamiotło się aferę hazardową pod dywan to głupie 45 tysi to pikuś.

   hyhek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   Oczywiście marszałek (nowy) zgłosił tu i tam, pan premier się oburzył - jak zwykle. Organa podjęły czynności. I co z tego. Karą będzie nagana do akt - bo pupilów władzy się nie karze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   VAT

   ławr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

   45 tys. netto to 55 tys. brutto. Proponuję w ramach uczciwości dziennikarskiej napisać, że podatnik zapłacił o 10 tys. więcej, niż napisano w nagłówku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent Katowic jest mistrzem w niepodejmowaniu wlasnych decyzji

   Konkursy i przetargi na katowicki rynek odbywaly sie latami i kosztowaly w sumie miliony zlotych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   a do dzis nie wiadomo co bedzie na powierzchni Rynku (poza torami tramwajowymi)

   Czyli jesliby taki ciul mogl podjac samodzielna decyzje, podjal ja szybko,
   to Rynek w Katowicach bylby dawno...rozwiń całość

   a do dzis nie wiadomo co bedzie na powierzchni Rynku (poza torami tramwajowymi)

   Czyli jesliby taki ciul mogl podjac samodzielna decyzje, podjal ja szybko,
   to Rynek w Katowicach bylby dawno przebudowany,
   a w kasie miasta zostaloby iles zaoszczedzonych milionowzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmora Unii Europejskiej / Polski jest koniecznosc przeprowadzania przetargow...

   ... i to ze - przynajmniej w Polsce - decyduje kryterium najnizszej ceny / najtanszy bubel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   ... ale w przypadku mniejszych zamowien przetargi nie obowiazuja i dobrze bo urzednik powinien myslec


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uszok to blank Ślonzok

   Prześmiewca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Więc nie powiesz mi chyba, że i to jest wina Warszawy ;-))

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama