Ważne
    W tym roku ceny miodu mogą być bardzo wysokie

    W tym roku ceny miodu mogą być bardzo wysokie

    Barbara Ciryt

    Gazeta Krakowska

    Aktualizacja:

    Gazeta Krakowska

    Kazimierz Marszałek: Moje pszczoły przetrwały długą zimę, ale są bardzo osłabione
    1/2
    przejdź do galerii

    Kazimierz Marszałek: Moje pszczoły przetrwały długą zimę, ale są bardzo osłabione ©Barbara Ciryt

    Pszczelarze z przerażeniem zaglądają do uli. Obawiają się, że chore owady po długiej zimie nie nadrobią szybko strat. Zabraknie robotnic, żeby zebrać nektar z pierwszych kwitnących roślin: rzepaku i mniszka.
    - Moje pszczoły przetrwały długą zimę. Jednak wyraźnie widać, że są osłabione - mówi Kazimierz Marszałek, pszczelarz z Krzeszowic, właściciel pasieki i prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Powiatu Krakowskiego. - W tym roku straty są ogromne. Niektórym wyginęła połowa pszczół. Mrozy i długo zalegający śnieg zrobiły swoje, do tego przyszły choroby. Owady zaatakowała warroza, pasożyt - ubolewa Marszałek.


    Bogusław Latawiec, prezes Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego "Barć", mówi, że straty w pasiekach były już jesienią. Owady zaczęły chorować. Jesienne choroby były częściowo spowodowane przepracowaniem pszczół. Pod koniec sierpnia i we wrześniu ub.r. obficie kwitła nawłoć. Owady pracowały bez wytchnienia. - One mają taką naturę, że starają się zapełnić każde miejsce w ulu. Gdy już nie kwitną kwiaty, to pszczoły organizują napady na inne ule. Zdarza się, że wyczują słabą rodzinę i lecą tam zabrać miód. Bywa, że w innym ulu strażniczki wejścia odeprą ten atak, ale gdy "napastnikom" uda się wejść, to rabują. Często wewnątrz muszą stoczyć walkę, zanim wyniosą pożywienie - mówi Marszałek.

    Teraz właściciele pasiek liczą straty, mówią, że tak źle jeszcze nie było. Zwykle pszczoły żyją od 30 do 60 dni, wszystko zależy od tego, jak intensywnie pracują. Jednak te z sierpnia i września muszą przetrwać zimę i wiosną wychować młode. Zimą przez kilka miesięcy nie wychodzą z ula. Wylatują, gdy robi się cieplej. - W tym roku mało pszczół wyleciało. Niektóre wylatywały w niesprzyjających warunkach, to oznaczało, że w ulu brakuje jedzenia albo atakują wirusy - zaznacza pszczelarz. Chore do rodziny nie wrócą. Nie zostają wpuszczane, by nie zaraziły innych.

    Właściciele pasiek ubolewają, że wszystko opóźniło się o miesiąc. Nie będzie robotnic, które mogły polecieć na pierwsze pożytki, czyli kwitnący rzepak, mniszek. Z tych roślin miodu nie dostaniemy. Pszczelarze szacują, że można się nastawić dopiero na miód akacjowy. Latem może uda się odrobić trochę strat, jednak wszystko zależy od pogody.

    Pszczołom grożą też zgnilce, groźne choroby, które są zwalczane z urzędu przez sanepid i lekarzy weterynarii. Prezes Marszałek apeluje do rolników i ogrodników, żeby opryski roślin wykonywać tylko po zachodzie słońca, gdy pszczoły nie wylatują z ula. - Do oprysków trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Skoro szkodzą ludziom, to również pszczołom. Bez nich, jeśli nie zapylą kwiatów, nie będzie owoców ani zbóż - mówi Marszałek.

    Czytaj także

      Komentarze (2)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      co do chorób zwalczanych z urzędu

      Wojciech Szczypkow (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 48 / 52

      "Sanepid", czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna tym się nie zajmuje, wyłącznie Inspekcja Weterynaryjna. Rzeczywiście, opryski kwitnących roślin preparatami, które na ulotce mają zapis "BRAK OKRESU...rozwiń całość

      "Sanepid", czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna tym się nie zajmuje, wyłącznie Inspekcja Weterynaryjna. Rzeczywiście, opryski kwitnących roślin preparatami, które na ulotce mają zapis "BRAK OKRESU PREWENCJI DLA PSZCZÓŁ" wynika z wielkiego nieporozumienia. Pozdrawiam.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      polak prostak

      jaro (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 24 / 28

      polak prostak pryska wszystko. pozdrawiam pryskaczy

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama