Ważne
  Dr Flis, socjolog: Wybory w Rybniku to jeszcze nie...

  Dr Flis, socjolog: Wybory w Rybniku to jeszcze nie polityczne tsunami dla PO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przegrane przez PO wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku i odwołanie w referendum prezydenta z PO w Elblągu to nie tsunami polityczne, ale ważny sygnał dla Platformy i premiera Donalda Tuska - ocenił politolog i socjolog dr Jarosław Flis.
  - To są na pewno jakieś sygnały dla PO, ale nie ma co ich przeceniać, tego typu sytuacje miały już kilkakrotnie miejsce w ostatnich pięciu latach, zdarzały się już takie wybory i nie dawały one długofalowych efektów - powiedział Flis.

  Dodał, że niezależnie od tego, jak bardzo wyniki wyborów w Rybniku - które wygrał kandydat PiS Bolesław Piecha - poprawią samopoczucie PiS ani jak bardzo zdeprymują polityków PO, to - jego zdaniem - nie przełożą się one na wyniki wyborów parlamentarnych.


  - Wybory uzupełniające, takie jak w Rybniku, mają zupełnie inny charakter niż wybory parlamentarne - frekwencja jest niewielka, często w tych wyborach przesądzają elementy niecodzienne, ważne jest też to, kogo się wystawiło, a PiS potraktował wybory w Rybniku - inaczej niż PO - jako element prestiżowy - ocenił politolog.

  Piecha zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim, zdobywając 28,48 proc głosów. Pokonał siedmiu innych kandydatów, którzy ubiegali się o mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce (PO), w tym m.in. Mirosława Dużego (PO), który zdobył 18,01 proc.

  Zdaniem Flisa wynik PiS w Rybniku to nie jest jednak "zwycięstwo przez nokaut z Platformą, ale tak naprawdę zwycięstwo na punkty". Jak zauważył, kandydatowi Platformy głosy odebrali m.in. kandydat Ruchu Autonomii Śląska i kandydatka PSL.

  Ekspert dodał, że "28 proc. głosów, które uzyskał Piecha, to nawet nie jest 30 proc., jakie miał PiS w wyborach parlamentarnych w tym okręgu". Sytuacja cały czas jest otwarta - stwierdził.

  Według Flisa poważniejszym sygnałem dla PO jest odwołanie w referendum prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka. - To sygnał, który PO musi potraktować bardzo poważnie - ocenił. - To sygnał, który powinien zmobilizować rządzących do działania, ale jeśli ktoś liczy, że wywoła to tsunami polityczne, to ja nie widzę do tego żadnych podstaw. Wcześniej zdarzały się podobne sytuacje nie jeden raz i nie było politycznego trzęsienia ziemi - powiedział Flis.

  Jak ocenił, aby doszło do politycznego tsunami, potrzebne są bardziej emocjonujące wydarzenia niż wybory uzupełniające w Rybniku czy sprawa referendum w Elblągu.

  Flis zauważył również, że urzędujących prezydentów łatwiej jest odwołać, niż pokonać w wyborach. - Więcej prezydentów straciło swoje mandaty w referendach niż w bezpośredniej walce wyborczej z konkurencją - podkreślił.

  Zastrzegł jednocześnie, że nie znaczy to, iż PO nie może przegrać z PiS w wyborach parlamentarnych, ale - jak ocenił - "raczej przegra na punkty niż przez nokaut". Jego zdaniem to kryzys gospodarczy będzie miał kolosalny wpływ na polską scenę polityczną w najbliższym czasie.

  Według Flisa nie można też mówić - jako o pewniku - o znużeniu wyborców PO i Donaldem Tuskiem. - Nie można dawać nadmiernego znaczenia sprawie znużenia wyborców, bo były kraje w Europie, gdzie dana partia rządziła dużo dłużej, np. 16 lat rządził Helmut Kohl czy Margaret Thatcher - zaznaczył. PAP
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rybnik

   byt67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Panie Flis, to co zdarzalo sie kiedys , nie zdarzy sie w przyszlosci. Wtedy nie znalismy Was tak, jak poznalismy od 10.04.2010. To bylo POlskie tsunami . Elblag, Rybnik to fala zwiastujaca...rozwiń całość

   Panie Flis, to co zdarzalo sie kiedys , nie zdarzy sie w przyszlosci. Wtedy nie znalismy Was tak, jak poznalismy od 10.04.2010. To bylo POlskie tsunami . Elblag, Rybnik to fala zwiastujaca , ze budzimy sie z letargu .Polacy zaczeli czuwac . Przez takich POcieszycieli gdybajacych jest brod ,smrod i ubostwo.Wlasnie ,zeby to unicestwic ,ta mala fala przeksztalci sie w sunami.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama