Gorzelik do Sekuły: Jestem pełen podziwu dla elastyczności...

  Gorzelik do Sekuły: Jestem pełen podziwu dla elastyczności kręgosłupa Pana Marszałka

  Jerzy Gorzelik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Gorzelik

  Jerzy Gorzelik ©arc

  Cytujemy w całości wystąpienie Jerzego Gorzelika, członka zarządu województwa śląskiego i lidera Ruchu Autonomii Śląska podczas kwietniowej "rozłamowej" sesji sejmiku śląskiego. W wystąpieniu Gorzelik zaatakował marszałka województwa - mirosława Sekułę oraz prezydenta RP, ronisława Komorowskiego.
  Jerzy Gorzelik

  Jerzy Gorzelik ©arc

  Dziś nikt nie ma prawa wątpić w szacunek, jakim darzy Pan prezydenta Komorowskiego, i w inspiracje, które czerpie Pan Marszałek z kontaktów z panem prezydentem w sprawach śląskich -powiedział Gorzelik podczas sesji sejmiku

  Kiedy obejmował Pan Marszałek swoje stanowisko, w Pańskiej partii wyrażano nadzieję na zmianę w relacjach z Warszawą, zwłaszcza zaś z Pałacem Prezydenckim. Oczekiwania te były, jak się można domyślać, obustronne - Pański poprzednik w wywiadzie prasowym wyznał, że jego dymisji towarzyszyła w stolicy radość granicząca z euforią.
  Tak samo euforyczne były oczekiwania Pałacu Prezydenckiego wobec stylu sprawowania przez Pana urzędu. Gratuluję Panu Marszałkowi - pokładane w Panu nadzieje spełnił Pan i to z nawiązką. Dziś nikt nie ma prawa wątpić w szacunek, jakim darzy Pan prezydenta Komorowskiego, i w inspiracje, które czerpie Pan Marszałek z kontaktów z panem prezydentem w sprawach śląskich.
  Nie tylko pod tym względem współpraca z Panem Marszałkiem jest dla mnie doświadczeniem szczególnym. Styl Pana pracy, charakter podejmowanych decyzji i ich zasadność oraz spójność czynów z zapowiadającymi te czyny deklaracjami nie mogą zostać zapomniane w najnowszej historii śląskiego samorządu. Przecież powierzenie obowiązków dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu w przypadku jednej z instytucji, a niepowierzenie w przypadku innej musiało wymagać od Pana wnikliwej i merytorycznej analizy sytuacji i podejścia do tego problemu z troską i znawstwem. Wyłącznie sprytowi i politycznej przebiegłości Pana Marszałka mogę przypisać złożoną przez Pana dyrektorowi Jodlińskiemu propozycję objęcia stanowiska pełnomocnika do spraw budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Byłoby to rozwiązanie, w którym muzealnik Jodliński staje się pomocnikiem swego byłego zastępcy inżyniera, wyręczając go w sprawach budowlanych, podczas gdy inżynier kieruje działalnością statutową placówki. Gdyby tylko dyrektor Jodliński zgodził się na udział w tym błyskotliwym pomyśle mielibyśmy kolejną możliwość zapisania na kartach historii niezwykłych rozwiązań, nie poddających się łatwej i prostej logice, ale przecierających nowe szlaki w dążeniu do realizacji zamierzonego celu.

  W środowiskach ludzi kultury huczy od plotek, rozsiewanych z pewnością przez osoby nieżyczliwe Panu Marszałkowi, jakoby wynik konkursu na dyrektora Muzeum Śląskiego był z góry przesądzony, a pretekstem do odsunięcia Leszka Jodlińskiego miałby stać się jego trudny charakter i napięte relacje z załogą. Trudno jednak, będąc przy zdrowych zmysłach uwierzyć, że Pan Marszałek, znany z zamiłowania do stanowczości i zarządzania twardą ręką, mógłby postrzegać te cechy jako dyskwalifikujące dyrektora instytucji kultury. Przecież takie działanie Pana Marszałka w oczach wielu ludzi musiało by być sprzeczne z budowaniem pozytywnego wizerunku i prestiżu województwa śląskiego. Pułapek zastawianych na Pana Marszałka jest więcej. Kolejną jest podsunięty Panu Marszałkowi pomysł rozwiązania Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu "Stadion Śląski". Nie sposób wyobrazić sobie, by opinia publiczna nie zinterpretowała tej decyzji jako partyjnych porachunków, których celem jest dyrektor Marek Szczerbowski. Jako radnego trudno byłoby pozbawić go stanowiska inaczej niż przez likwidację jednostki budżetowej, jaką jest WOKiS.Wreszcie sprawa Stadionu Śląskiego. W pełni podzielam przekonanie Pana Marszałka o konieczności skupienia spraw modernizacji Stadionu Śląskiego w jednym miejscu. Tym bardziej zaskoczony jestem informacją o spotkaniu, jakie bez uzgodnienia ze mną - a jestem przekonany, że również i z Panem - w towarzystwie projektantów odbył z powiatowym inspektorem nadzoru jeden z Pańskich poprzedników. Dodam, że odpowiedzialny za przyjęcie obecnie realizowanego projektu. Mam nadzieję, że rozmowa ta nie będzie odebrana jako próba wywarcia nacisku na nadzór budowlany i nie wpłynie negatywne na dalszy przebieg procesu inwestycyjnego. Przysporzyłoby to niepowetowanych strat województwu.

  Jestem wciąż jednak pod dużym wrażeniem zręczności, z jaką Pan Marszałek porusza się po parkietach politycznych salonów. Jestem również pełen podziwu dla niewiarygodnej elastyczności kręgosłupa Pana Marszałka. Przyznaję jednak, że taki poziom wygimnastykowania pozostaje poza moim zasięgiem. Dlatego też, składam dziś na ręce pana przewodniczącego Gościniaka rezygnację ze stanowiska członka zarządu województwa śląskiego. Dziękując Panu Marszałkowi za kilka miesięcy intensywnej współpracy, przekazuję mu ostatnią publikację Muzeum Śląskiego. Niech przypomina Panu Marszałkowi o flagowej instytucji województwa śląskiego, która stała się w ostatnich miesiącach przedmiotem wspólnej troski jego i pana prezydenta Komorowskiego.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (41)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akcja T-SHIRT

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Zrobiło sie ciepło czas założyć t-shirty z Gold Adlerem...
   Niech goroliki widzą,że jesteśmy na Śląsku u siebie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepsza RUDA ŚLĄSKA niż Rudy z Gdańska !

   R1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Brawo Jurek !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Psy szczekają...

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Jorguś pamiętej co wiela hanysów i goroli uwierzyło w Twoja wizja Ślonska i jest za Tobą! Nie zawiedź nos i nie dej się podyńśc tym politycznym paciulokom, łoni w tyj Warszawie ino radzom ło tym...rozwiń całość

   Jorguś pamiętej co wiela hanysów i goroli uwierzyło w Twoja wizja Ślonska i jest za Tobą! Nie zawiedź nos i nie dej się podyńśc tym politycznym paciulokom, łoni w tyj Warszawie ino radzom ło tym jak naszą małą łojczyznę wyrychtować życią do wiatru a nas Ślązaków zrobić za ala. Historia już wiela razy pokozała co Warszawa traktuje nos jak dojna krowa i potrafi ino wysysać łod nos pieniondze, nic oprócz obiecanek w zamian nie dając. A my Ślonzoki momy przykre doświadczenia z krowom kero nam łobiecał Korfanty - sprzedając Polsce Ślonsk za czopka augustków. My terozki mówimy dość, tak jak w tym wicu kery był roprowiany za komuny: niech żyje związek radziecki - na własny koszt!!!
   Łoni niech się łod nos odfandzolą, my hanysy i gorole poradzymy se na Śląsku ino niech pisuardesy i reszto tych popaprańców da na spokój i nie przysyła nam spadochroniarzy!!!
   A tymi pociulokami jak Sandman, Gliwiczanin, Rybnicznin, robi, Szkodnik RAŚowski, gorol i pozostałymi, to się nie trapuj, to skszifceni werbole kerych wyciepli z inkszych forów i nie mają kaj beblać i płakać co im jest źle, łoni co dwa tydnie chodzom na terapie i muszom łykać psychotropy - my im wybaczamy, bo chorym należy się zrozumienie, a szczególnie tym skszifconym psychicznie.
   Trzim sie Jorguś! I nojlepsze spóźnione życzynia imieninowe!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedynie co gorole potrafią

   Rybniczanin-slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   To niszczyli slonsk niszczą slonsk i niszczyc będą wszystko co slonskie i slonskie organizacje to im tysz przeszkadzo bo powiedzieli głosno prowda i to tej bandzie nie pasuje

   Zdjęcie autora komentarza
   Taka ameba jak Jerzy Gorolik to nawet kręgosłupa nie ma, hehehehe

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 23

   Panie Gorolik. Co pan robił w grudniu 2012 r w Brukseli? Szkolił się Pan o transporcie, czy jak tchórz bez kręgosłupa moralnego, uciekał Pan przed szanowanym Prezydentem Komorowskim? jeśli Pan...rozwiń całość

   Panie Gorolik. Co pan robił w grudniu 2012 r w Brukseli? Szkolił się Pan o transporcie, czy jak tchórz bez kręgosłupa moralnego, uciekał Pan przed szanowanym Prezydentem Komorowskim? jeśli Pan uciekał, to nie ma Pan kręgosłupa wcale a wcale. ko ko ko ko CHICKEN! hehehehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman - 50% Ślązak

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Lepiej nie mieć kręgosłupa żodnego niż mieć zamiast niego - jak ty paciuloku - pała ORMO-wca. A ta pała jest trocha za długa i kąszczek wystaje ci z życi. Ino nie wciskej jej głymbiej bo ci zaś...rozwiń całość

   Lepiej nie mieć kręgosłupa żodnego niż mieć zamiast niego - jak ty paciuloku - pała ORMO-wca. A ta pała jest trocha za długa i kąszczek wystaje ci z życi. Ino nie wciskej jej głymbiej bo ci zaś dekiel rozdupcy!
   Przyznaj się skąd pochodzą twoi rodzice i dziadkowie z drugiej strony? Uciekasz od tego tematu krajcungu paciulokowy jak łod łognia! To nie wstyd urodzić się we Lwowie albo Toruniu! Godej jaki z ciebie krajcowany Ślonzok - hadziaju?
   A żeś jest krajcung to wiemy po twoim śmiechu: hehehehe. Śmiejesz się jak końska żyć do bata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czarne na czerwonym jedzie po zielonym

   Alik doradca prezesa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Pierwsza Dama RP Anna Komorowska do dziś nie doczekała się poważnej biografii, chociaż jej historia jest fascynująca. Jej rodzice to funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a...rozwiń całość

   Pierwsza Dama RP Anna Komorowska do dziś nie doczekała się poważnej biografii, chociaż jej historia jest fascynująca. Jej rodzice to funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a później MSW, zwolnieni w 1968 r. na fali haniebnych antysemickich czystek, do końca byli działaczami PZPR. Ona sama była harcerką „Czarnej Jedynki” i wyszła za mąż za działacza opozycji Bronisława Komorowskiego, silnie wówczas związanego z Kościołem katolickim.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sandman

   sznita z tustym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Do kogo ta mowa pofyrtańcu ? kaj ty mosz swój kręgosłup moralny ? chyba na SB !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   co tako menda z probówki jak ty może godac o Gorzeliku ty to nawet do piety mu nie dorastosz a jak twoj Komorowski jest taki szanowany to les mu do rzici bez wazeliny to cie bvoli gorolu zawszony...rozwiń całość

   co tako menda z probówki jak ty może godac o Gorzeliku ty to nawet do piety mu nie dorastosz a jak twoj Komorowski jest taki szanowany to les mu do rzici bez wazeliny to cie bvoli gorolu zawszony że on jest kims a ty gównem hehehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Slonzok

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Tyn paciulok Sandman to jest krajcung, beblał wiela razy ło swoich dziadkach w Cielmicach co to som aborygeny, ale ło drugich dziadkach i swoich rodzicach nic nie godo, musi coby byli ze Lwowa albo...rozwiń całość

   Tyn paciulok Sandman to jest krajcung, beblał wiela razy ło swoich dziadkach w Cielmicach co to som aborygeny, ale ło drugich dziadkach i swoich rodzicach nic nie godo, musi coby byli ze Lwowa albo łod Torunia. A łon tak kocha i miłuje prezesa PiS-u bo w herbie Cielmic jest kaczor z czerwonym dziobem i szłapami - to żałoba po komunie za kerą Sandman tynskni i ryczy w hajźlu na półpięterku...
   A z krajcungami wiesz jak jes, bela co jedzom, bela co beblają.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sekuła to polityczna dz...ffka

   Osip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   Bardzo ładnie go Jorg podsumował.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy nie ma innych tematów tylko Gorzelak i Gorzelak i jego bohaterskie wyczyny!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

   Po prostu nie nadawał sie a teraz wykonuje jakies dramatyczne gesty zupełnie bez znaczenia!
   A życie płynie dalej juz bez Gorzelaka!
   Ważne ,ze Katowice buduje Uszok i miasto wygląda coraz...rozwiń całość

   Po prostu nie nadawał sie a teraz wykonuje jakies dramatyczne gesty zupełnie bez znaczenia!
   A życie płynie dalej juz bez Gorzelaka!
   Ważne ,ze Katowice buduje Uszok i miasto wygląda coraz lepiej!
   A Gorzelak gada i gada i bedzie gadał dalej ,bo to jego job! Taka gadka szmatka! ha,hazwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Ja nie jestem pod wrażeniem zręczności i ekwilibrystyki politykierów.

   Józef Brzozowski

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 6

   Uważam że w sejmiku śląskim powinni zasiadać nasi przedstawiciele. Przedstawiciele reprezentujący wolę swoich wyborców. Inną mieszkańców Katowic, inną Częstochowy, inną Sosnowca. Wolę mieszkańców...rozwiń całość

   Uważam że w sejmiku śląskim powinni zasiadać nasi przedstawiciele. Przedstawiciele reprezentujący wolę swoich wyborców. Inną mieszkańców Katowic, inną Częstochowy, inną Sosnowca. Wolę mieszkańców wszystkich naszych miast i gmin.

   Marszałek województwa nie powinien być efektem targów warszawskich central partyjnych, a wybierany w wyborach powszechnych.

   Radni wojewódzcy powinni być wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych i powinni reprezentować wolę swoich wyborców. Z pewnością inną Śląska Cieszyńskiego, inną mieszkańców Zagłębia. Ale tworzyć sejmik śląski i pracować na rzecz całego województwa. Radni powinni być zależni od swoich wyborców i tylko wyborcy w okręgu powinni decydować o ewentualnym cofnięciu mandatu.

   Ale też ci radni powinni mieć lepszy kontakt ze swoimi wyborcami w okręgu i na spotkaniach z mieszkańcami wyjaśniać swoje działania w sejmiku i słuchać woli swoich wyborców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja jestem pełen podziwu

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 29

   jak to niby doktór może takie i tyle głupstw ,w swoim krótkim jeszcze życiu,zrobić.Jestem również pełen podziwu dla władz UŚ,ze toleruje takie beztalencie jak dr Jorguś i pozwala mu aby wśród...rozwiń całość

   jak to niby doktór może takie i tyle głupstw ,w swoim krótkim jeszcze życiu,zrobić.Jestem również pełen podziwu dla władz UŚ,ze toleruje takie beztalencie jak dr Jorguś i pozwala mu aby wśród studentów szerzył te swoje chore RAŚistowskie idee.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   student

   hahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   własnie wiencej na slomsku takich jak ty i to na pewno slonsk upadnie tak jak tego gorole chcecie tys je student a tysz głupi ty mosz twoj umysł rasistowski zreszta czego mozna sie spodziewac po...rozwiń całość

   własnie wiencej na slomsku takich jak ty i to na pewno slonsk upadnie tak jak tego gorole chcecie tys je student a tysz głupi ty mosz twoj umysł rasistowski zreszta czego mozna sie spodziewac po polskich studentach kurestwa narkotyków i pijanstwa a po tem burdy do tego jestescie zdolni gówno robic a duzo pieniedzy dac zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Antyśląska polityka PO (zasadniczo PO-PiS)

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 16

   Brawo Panie Doktorze,
   PO, a właściwie PO-PiS (vide min. Jarosław Gowin), w zasadzie prowadzi politykę antyśląską.
   Wystarczy przypomnieć:
   1. negatywne podejście w/s uznania ślónskij godki za...rozwiń całość

   Brawo Panie Doktorze,
   PO, a właściwie PO-PiS (vide min. Jarosław Gowin), w zasadzie prowadzi politykę antyśląską.
   Wystarczy przypomnieć:
   1. negatywne podejście w/s uznania ślónskij godki za język regionalny,
   2. negatywne podejście w/s uznania Ślązaków za mniejszość etniczną,
   3. negatywne podejście w/s edukacji regionalnej,
   4. negatywne podejście w/s zmiany granic administracyjnych i powołania jednego województwa górnośląskiego,
   5. negatywne podejście w/s decentralizacji państwa, w tym autonomii terytorialnej regionów.

   Pyrsk,
   dr Euro, ślůnski Ojroperzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jednak! RAŚ przez ostatnie 2,5 roku był sojusznikiem

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

   formacji politycznej prowadzącej antyśląską politykę.
   Dowiadujemy się tutaj coraz więcej prawdy na temat RAŚ, również dzięki Ojro.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @glificzanin

   sznita z tustym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Czego my się dowiadujemy o Polsce dzieki tobie ?
   Kolonie sie skończyły czas wracać do domu paljaki !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz jest szansa

   poker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   aby RAS stal sie gornoslaska organizacja dla Gornoslazakow w prawdziwej opozycji do tego okropnego panstwa na PE.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama