Tęsknota za szkolną kasą

Tęsknota za szkolną kasą

Mariusz Urbanke

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Eksperci alarmują: "banki znalazły kolejny sposób na dodatkowe przychody - tną i tak już niskie oprocentowanie rachunków". Podnoszą też marże i szukają innych sposobów, by wycisnąć z klienta ostatni grosz. Niektórzy komentatorzy idą na tyle daleko, by sugerować, że korzystanie z tych usług to frajerstwo.
I, niestety, mają rację. Wiele razy radziliśmy Czytelnikom, by nie trzymać oszczędności na ROR-ach. Jest wiele innych, dużo efektywniejszych możliwości zarządzania pieniędzmi. Wystarczy założyć wysokooprocentowane konto oszczędnościowe - na które mogą wpływać comiesięczne pobory i dzięki któremu można dokonywać przelewów. Takie konta banki prowadzą zwykle za darmo, a przelewy są tanie, jeśli robimy je przez internet.
Do tego wyrabiamy sobie kartę kredytową - żeby pożyć trochę za pożyczone, kiedy nasze pieniążki "zarabiają" odsetki na koncie lub lokacie. W sumie rozwiązanie wymaga tylko trochę zachodu, a nie pozwala na wysysanie przez finansowe pijawki naszych oszczędności.

Kiedyś umiejętności zarządzania domowym budżetem uczono już dzieci. Dziś odnosi się wrażenie, że pazerny biznes i niektóre media zawiązały sprzysiężenie mające jeden cel: stworzyć bezmyślnego pochłaniacza dóbr, który przy wyborze nie kieruje się swymi rzeczywistymi potrzebami, ale tym, co lansują rozmaitego formatu gwiazdeczki. A szkoły produkują ekonomicznych analfabetów. Tymczasem już przesławna Komisja Edukacji Narodowej zalecała "ćwiczyć dzieci w oszczędności". W 1925 r. minister oświaty Stanisław Grabski wydał zalecenie, żeby młodzieży szkolnej wpajać umiejętność oszczędzania pieniędzy, czemu miały służyć m.in. Szkolne Kasy Oszczędności. Widać komuś to bardzo przeszkadzało, że tak skutecznie pogrzebano edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo