18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2013: cz. humanistyczna [TESTY, ODPOWIEDZI]

Katarzyna Domagała
Uczniowie III A Gimnazjum nr 19 w Sosnowcu tuż przed wejściem do szkoły, gdzie piszą sprawdzian gimnazjalisty 2013
Uczniowie III A Gimnazjum nr 19 w Sosnowcu tuż przed wejściem do szkoły, gdzie piszą sprawdzian gimnazjalisty 2013 Anna Ładuniuk
Sprawdzian gimnazjalny 2013 cz. humanistyczna już za nami. ZOBACZCIE ARKUSZE PYTAŃ I KLUCZ ODPOWIEDZI W DZIENNIKU ZACHODNIM

Egzamin gimnazjalny 2013

ARKUSZE PYTAŃ WRAZ Z KLUCZEM ODPOWIEDZI JUŻ W DZIENNIKU ZACHODNIM - KLIKNIJ TUTAJ i ŚCIĄGNIJ NA BIURKO

Szybka powtórka wzorów z matematyki, fizyki i chemii. Taki plan na wczorajszy wieczór miał Rafał Baranek, uczeń trzeciej klasy w Gimnazjum nr 24 im. Henryka Jordana w Zabrzu. Dziś o godzinie 9 rano rozpocznie trzydniowy maraton egzaminacyjny. W Śląskiem zdawać go będzie 43 tys. uczniów, którzy kończą gimnazjum.

ZOBACZ ARKUSZE GIMNAZJALNE Z JĘZ. POLSKIEGO:
Sprawdzian gimnazjalny 2013 JĘZYK POLSKI [ARKUSZE ZADAŃ I ODPOWIEDZI]

CZYTAJ KONIECZNIE:
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013: CZY TE PRZECIEKI SĄ PRAWDZIWE?

Egzamin krok po kroku

Sprawdzanie wiedzy trzecioklasiści z gimnazjum rozpoczną od odpowiedzi na pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie (od godz. 9 przez 60 minut). Po przerwie czeka ich spotkanie z literaturą, gramatyką i ortografią, czyli część egzaminu z języka polskiego (od godz. 11 przez 90 minut). Dlaczego więc Rafał nie zdecydował się na powtórkę z przedmiotów humanistycznych, skoro zdaje je pierwsze?

ZOBACZ KONIECZNIE:
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013: NOWE ZASADY I PRAWA UCZNIA

- Język polski nie jest moją mocną stroną, chyba musiałbym powtórzyć cały materiał - śmieje się gimnazjalista.

W drugim dniu egzaminu gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami z przedmiotów ścisłych - biologii, geografii, fizyki i chemii, a po przerwie z matematyki. Ostatni dzień - czwartek - to zmagania z wybranym językiem nowożytnym.

Relaks jest najważniejszy

O tym, że psychologowie radzą, by tuż przed egzaminem zrezygnować z nauki i odłożyć książki i zeszyty, Rafał dowiedział się dopiero od nas. A to bardzo cenna rada, bo jak tłumaczy Iwona Więcławek-Wardyniec, psycholog z Poradni Psycholo- giczno-Pedagogicznej w Będzinie, nauka na dwa czy trzy dni przed planowanym egzaminem nie przynosi żadnych efektów.

- To czas, który uczniowie powinni przeznaczyć na relaks i odpoczynek, najlepiej, jeśli naukę zamienią na dłuższy spacer, wypad na rower lub rolki - podpowiada pani psycholog. I dodaje, że gimnazjaliści muszą pamiętać, by przed egzaminem wypocząć i dobrze się wyspać.
ARKUSZE PYTAŃ WRAZ Z KLUCZEM ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE W DZIENNIKU ZACHODNIM - KLIKNIJ TUTAJ

Jak zauważa Więcławek-Wardyniec, relaks przed egzaminem gimnazjalnym jest tym istotniejszy, że nazywany jest on teraz "małą maturą".

ZOBACZ KONIECZNIE:
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013: NOWE ZASADY I PRAWA UCZNIA

- Trzeba podejść do niego bardzo poważnie, w końcu to kolejny szczebel w drabinie, która prowadzi do przyszłości - podkreśla pani psycholog. - Nie można go lekceważyć, od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. Jeśli pójdzie mu źle, to może zamknąć sobie drogę do dobrego liceum czy technikum.

Pani psycholog przypomina też, że stres nie zawsze jest zły, przynajmniej jeśli występuje w odpowiednich proporcjach. - Minimalna dawka stresu mobilizuje i motywuje do lepszej pracy umysłowej. Jeśli jednak przekroczymy pewną granicę, stres zaczyna działać na naszą niekorzyść i dezorganizuje nasze działanie i myślenie - wyjaśnia.

Co to znaczy? Że trzeba znaleźć złoty środek między podejściem "no cóż, co ma być to będzie" a "o rany, nie zdam, co ja zrobię!?".

Typujemy pytania

CZYTAJ KONIECZNIE:
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013: CZY TE PRZECIEKI SĄ PRAWDZIWE?

Typowanie pytań, jakie pojawią się na rozpoczynającym się dziś egzaminie, bardziej przypomina wróżenie z fusów, mimo to zapytaliśmy nauczycieli i dyrektorów szkół, co ich zdaniem może pojawić się na arkuszach egzaminacyjnych.

Okazuje się, że większość z nich stawia na rozprawkę, którą będą musieli napisać uczniowie w trakcie części z języka polskiego. - To nie jest odkrywczy typ, bowiem rozprawka pojawia się na egzaminie od wielu lat, dlatego stawiam na nią i tym razem - mówi Alicja Gaudyn, dyrektorka Gimnazjum nr 11 w Jaworznie. Także Maria Kwiatkowska, dyrektorka Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Bielsku-Białej, skłaniałaby się ku tej formie pisemnej. Jedynie Mirella Grzanka, polonistka z Gimnazjum nr 2 w Zabrzu, postawiła na... opowiadanie, które połączy elementy dialogowe i opis przeżyć wewnętrznych.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Lepiej, by trzecioklasiści nie spóźnili się na egzamin - zgodnie z komunikatem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, spóźnialscy nie zostaną wpuszczeni na salę. W uzasadnionych przypadkach może zgodzić się na to przewodniczący komisji egzaminacyjnej, jednak uczeń musi oddać arkusze wraz z pozostałymi zdającymi.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013 CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA
PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013 CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA
PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013 JĘZYKI OBCE


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin gimnazjalny 2013: cz. humanistyczna [TESTY, ODPOWIEDZI] - Dziennik Zachodni