Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliard euro do wzięcia

Michał Wroński
Brukselska delegacja odwiedzi m.in. Tropikalną Wyspę w Marklowicach i spyta o unijne dotacje
Brukselska delegacja odwiedzi m.in. Tropikalną Wyspę w Marklowicach i spyta o unijne dotacje URZĄD GMINY MARKLOWICE
Samorządom będzie łatwiej zdobywać unijne dotacje. Marszałek województwa zdecydował o zmianie procedur w ocenie nadsyłanych przez gminy projektów. Przyspieszenie konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ma uchronić przedsiębiorstwa przed negatywnymi skutkami załamania się koniunktury na rynku. Szybszy rozdział unijnych funduszy ma napędzać inwestycje w gminach.

Z nowych zasad najbardziej skorzystają gminy, które mają już gotowe projekty i czekają tylko na okazję, by je zgłosić do konkursu. I chociaż decydującym kryterium nadal ma być jakość projektu, to niektórzy urzędnicy na szczeblu gmin mają wątpliwości co do słuszności takiego rozwiązania.

- Konkurs wygrają ci, którzy mają gotowy projekt i wyprzedzą tych, którzy mają lepszy pomysł, lecz brakuje im jednego dokumentu - przestrzegają. A jest o co walczyć - w ciągu najbliższych 5 lat w woj. śląskim do wzięcia jest ponad miliard euro z unijnej kasy!

Jeszcze tej wiosny pakiet antykryzysowych poprawek w unijnym prawie ma przyjąć również europarlament. Co o planowanych zmianach sądzą samorządowcy z naszego województwa, a także przedstawiciele administracji rządowej, eurodeputowani będą mieli okazję dowiedzieć się już w tym tygodniu. Dziś w Katowicach rozpoczyna się bowiem wyjazdowa sesja Komisji Rozwoju Regionalnego europarlamentu. Posłowie zobaczą m.in. sztandarowe inwestycje województwa śląskiego, zrealizowane dzięki dofinansowaniu z unijnych funduszy.

- Celem tej wizyty nie jest jednak wyłącznie promocja naszego regionu, ani też pokazanie, że wszystko idzie świetnie. Eurodeputowani chcą się dowiedzieć na ile obecne unijne prawo sprzyja absorbcji unijnych funduszy i czy być może nie należy czegoś w nim zmienić - tłumaczy Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący komisji.

Cztery dni spędzi w województwie śląskim delegacja Komisji Rozwoju Regionalnego euro-parlamentu. W tym czasie posłowie spotkają się z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego, wojewodą śląskim oraz marszałkiem województwa. Zobaczą też, co w ciągu pięciu lat naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej udało się nam zrobić dzięki dofinansowaniu z kasy Wspólnoty. W programie wizyty znalazły się między innymi odwiedziny w sali koncertowej "Symfonia" katowickiej Akademii Muzycznej, Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, czy Tropikalnej Wyspie w Marklowicach.

- Na bazie tych projektów można bardzo konkretnie rozmawiać o unijnym prawie - tłumaczy Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący komisji. Jak podkreśla, celem wizyty nie jest bowiem formalna kontrola tego, jak Polska wydaje unijne dotacje, lecz rozeznanie, na ile obecnie obowiązujące prawo sprzyja sprawnemu rozdziałowi tych pieniędzy.

- Posłowie chcą się dowiedzieć, czy tworzone przez nich przepisy wymagają korekty. Pewnie zapytają też o opinię na temat przygotowywanych właśnie, a wymuszonych przez kryzys zmian w unijnym prawie. Pierwszy pakiet tych zmian zostanie uchwalony w maju - mówi Olbrycht.
Podczas kończącej się właśnie kadencji europarlamentu deputowani z Komisji Rozwoju Regionalnego wyjazdowe sesje odbywali w Bułgarii, Czechach, Szkocji oraz na Słowacji i Sycylii. Swoistą nowością w stosunku do tamtych posiedzeń będzie zaprezentowanie członkom komisji projektów, zrealizowanych bez unijnego wsparcia, wyłącznie za własne środki (stąd wizyta w tzw. Dolinie Lotniczej w Bielsku-Białej).

- Chcemy pokazać, że potrafimy wiele zrobić, nie oglądając się na pomoc z zewnątrz. Unijne środki powinny być stymulatorem zmian, ale nie można liczyć tylko i wyłącznie na taką formę wsparcia - tłumaczy Olbrycht.

Wizyta delegacji eurodeputowanych zbiegła się z ogłoszeniem przez zarząd województwa zmian w procedurach rozdziału unijnych funduszy. W latach 2007 - 2013 nasz region ma do wykorzystania 1,7 mld euro - niespełna 382 mln euro już zakontraktowano, przygotowywane są umowy na kolejne 243 mln euro. Samorządowcy od dawna narzekali jednak na wolne tempo prowadzenia konkursów. Urzędnicy marszałka obiecują, że teraz to się zmieni. Weryfikacja i ocena formalna wniosków będzie musiała zakończyć się w ciągu 50 dni - do tej pory urzędnicy mieli na to 20 dni więcej. Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie bieżącej oceny wniosków.

Dotychczas po ogłoszeniu konkursu czekano aż skończy się termin ich nadsyłania i dopiero wtedy analizowano wszystkie zgłoszone propozycje. Dla gmin, które pospieszyły się z nadesłaniem wniosków taka procedura oznaczała niepotrzebną stratę czasu.

Zmienią się też wymagania, dotyczące finansowego zabezpieczenia projektów, o których wsparcie ubiegają się gminy. Konieczność weryfikacji takiego zabezpieczenia zostanie przerzucona na etap przed podpisaniem umowy (obecnie gmina musi się tym wykazać już na etapie oceny formalnej projektu).

- To dobre rozwiązanie. Do tej pory musieliśmy blokować pieniądze w budżecie bez żadnej gwarancji, że zgłoszony przez nas projekt doczeka się pozytywnego rozpatrzenia. A że procedury trwały nieraz długimi miesiącami, więc te środki przez cały ten czas były praktycznie zamrożone - ocenia urzędniczka jednego z miast aglomeracji. Zdecydowanie mniej podoba się jej pomysł, by każda gmina mogła złożyć tylko jeden projekt o dofinansowanie w ramach danego konkursu.

- Konkursy powinny wygrać najlepsze wnioski bez względu na to, kto i w jakiej ilości je zgłosi. Co z tymi gminami, które już wydały pieniądze na przygotowanie kilku projektów do jednego konkursu? Teraz będą mogły złożyć tylko jeden, a reszta do szuflady? - pyta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera