Ważne
  Rektor chce 1 mln zł na Uniwersytet Śląski w Rybniku. To...

  Rektor chce 1 mln zł na Uniwersytet Śląski w Rybniku. To absurd - prezydent Fudali

  B. Kubica, A. Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Studenci protestują przeciwko likwidacji UŚ w Rybniku
  1/6
  przejdź do galerii

  Studenci protestują przeciwko likwidacji UŚ w Rybniku ©Aleksander Król

  Czy rektor Wiesław Banyś szntażuje prezydenta Adama Fudalego? Prezydent Rybnika ma wyłożyć z budżetu miasta ok. 1 mln zł na wsparcie rybnickiego ośrodka Uniwersytetu Śląskiego, by władze uczelni mogły pracować nad stworzeniem nowego wydziału w mieście. Jeśli jednak nie uda się tego zrobić do 2015 roku - to uczelnia i tak zniknie z miasta. I co? Okaże się, że włodarze miasta wyrzucili pieniądze w błoto.
  Taką propozycję nie do odrzucenia złożył urzędnikom Rybnika rektor katowickiej uczelni, Wiesław Banyś. W środę prosił o pieniądze miejscowych radnych podczas sesji. Przekonani do tego pomysłu są tylko radni PO.

  - Prezydent daje na kluby sportowe, więc czemu nie miałby dać na studentów? - mówią radni Platformy. A władze UŚ idą dalej. Podczas spotkania ze studentami, którzy z transparentami w dłoniach mówili, że nie mają pieniędzy na dojazdy do Katowic, rektor - przed rozmową z Adamem Fudalim - uspokajał ich, że samorządy mogą zapłacić za bilety, a nawet wesprzeć finansowo zamieszkanie w Katowicach.


  - To absurd. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - mówi ostro w rozmowie z nami Adam Fudali, prezydent Rybnika. - Wszystkie przedstawione mi przez rektora UŚ scenariusze wskazują na wygaszanie ośrodka. To, co robi dziś uniwersytet, to jest próba zrzucenia odpowiedzialności za złą sytuację na nas - dodaje.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  UNIWERSYTET ŚLĄSKI MOŻE ZNIKNĄĆ Z RYBNIKA
  STUDENCI Z RYBNIKA PROTESTUJĄ PRZECIWKO ZAMKNIĘCIU UNIWERSYTETU


  Przypomnijmy, że do 2015 roku UŚ ma czas, by stworzyć w Rybniku nowy wydział zamiast ośrodka dydaktycznego. Jeśli tego nie zrobi, studenci będą musieli przenieść się do Katowic. Problemem są też pieniądze - rocznie UŚ dopłaca do ośrodka w Rybniku prawie milion złotych. I takiej puli chce od miasta, by móc w spokoju pracować nad koncepcją nowego wydziału. - Gdyby jednak stworzenie nowego wydziału nie powiodło się, to wówczas jesteśmy w Rybniku najdłużej do 2015 roku i potem musielibyśmy zrezygnować z kształcenia w tym ośrodku - mówi rektor.

  Studenci mają jeszcze nadzieję na ocalenie uczelni. - Wprowadzenie nowych kierunków pozwoliłoby ocalić kampus. Likwidacja ośrodka dla wielu będzie oznaczała rezygnację ze studiowania - mówi Szymon Tkocz, student politologii.

  Co jeśli samorząd pieniędzy nie da? - Zarówno Wydział Filologiczny, jak i Wydział Nauk Społecznych pracują nad koncepcją nowego wydziału, ale jeśli nie będziemy mieli zapewnionych środków na działalność ośrodka, to nasze wysiłki będą niewystarczające - mówi Banyś. A to oznacza, że żacy UŚ mogliby zniknąć z Rybnika już w październiku.

  Czy miasto powinno wesprzeć finansowo uczelnię? Dyskutuj
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wygaszanie?

   Kenijczyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Padły słowa: "Wszystkie przedstawione mi przez rektora UŚ scenariusze wskazują na wygaszanie ośrodka."
   Na UŚ, mówi się, że obecnie studiującym, nie pozwoli się dokończyć studiów w Rybniku i będą...rozwiń całość

   Padły słowa: "Wszystkie przedstawione mi przez rektora UŚ scenariusze wskazują na wygaszanie ośrodka."
   Na UŚ, mówi się, że obecnie studiującym, nie pozwoli się dokończyć studiów w Rybniku i będą zmuszeni do zrobienia tego w Katowicach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa jest już zamknięta

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

   Sytuacja jest już przesądzona. Jeśli nie stać ich na studiowanie, niech nie studiują. Po skończeniu studiów praca nie czeka już na młodych ludzi tak, jak dawniej, więc lepiej, że ci studenci teraz...rozwiń całość

   Sytuacja jest już przesądzona. Jeśli nie stać ich na studiowanie, niech nie studiują. Po skończeniu studiów praca nie czeka już na młodych ludzi tak, jak dawniej, więc lepiej, że ci studenci teraz dostaną kopa od życia, aniżeli mieliby się rozczarować nieco później. Poza tym w Rybniku mamy zlepek przypadkowych osób i wśród nich zero koordynacji. Lepszy porządny przesiew i najwytrwalsi, niż "studenci", którzy skoczyli na wyższą uczelnię, żeby przedłużyć sobie dzieciństwo.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama