Czy Ryszard Riedel interesował się przodkami Jimiego...

  Czy Ryszard Riedel interesował się przodkami Jimiego Hendriksa? [KAJ ŚLUNSK, KAJ ROKYNDROL]

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wrocławski Rekord w 2009 roku. Na scenie m.in. Steve Morse, gitarzysta Purpli (pierwszy od prawej), w środku Sebastian Riedel z Cree
  1/3
  przejdź do galerii

  Wrocławski Rekord w 2009 roku. Na scenie m.in. Steve Morse, gitarzysta Purpli (pierwszy od prawej), w środku Sebastian Riedel z Cree ©Andrzej Matysik

  Czy Ryszard Riedel interesował się przodkami Jimiego? Co Maciek Balcar z Dżemu ma wspólnego z Hendrixem?
  Dzisiaj o tym jak można przyjemnie uczcić Święto Pracy na Śląsku. Dolnym wprawdzie, ale ten też lubimy. Wystarczy chwycić gitarę w dłoń, obrać kierunek na Wrocław i ku chwale Hendrixa nauczyć się pięciu akordów na krzyż, by 1 maja o godzinie 12.00 wziąć udział w kolejnej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa (odbywającego się w ramach "Thanks Jimi Festival"). I wspólnie z tysiącami innych zapaleńców zagrać na zawołanie słynne "Hey Joe".


  Ile w nim jest Indianina?

  Jimi Hendrix. Niekwestionowana legenda rocka to mało. Artyście poświęcono kilka publikacji, skupiających się nie tylko na dokonaniach muzycznych, ale przedstawiających też koleje jego krótkiego i burzliwego życia. My skupmy się na moment na korzeniach, które w książce "Pokój pełen luster" opisał Charles R. Cross.

  KAJ ŚLUNSK, KAJ ROKYDNROL - CZYTAJ WIĘCEJ

  Otóż drzewo genealogiczne rodziny od strony ojca, podobnie jak od strony matki tworzyły osoby, które były niewolnikami, właścicielami niewolników oraz Indianie Cherokee. Dziadek od strony ojca, Bertran Philander Ross Hendrix, urodził się w Urbana City w Ohio rok po zakończeniu wojny secesyjnej. Urodził się z nieprawego łoża, ze związku matki, byłej niewolnicy i białego kupca, jej białego właściciela. Jego matka dała mu nazwisko po ojcu w nadziei, że ten będzie łożył na dziecko, co jednak nie nastąpiło. Kiedy Bertran dorósł do wieku męskiego, podjął pracę maszynisty teatralnego przy trupie wodewilowej z Chicago. Tam poznał Norę Moore, którą poślubił. Prababka Nory była czystej krwi Indianką Cherokee. To dziedzictwo krwi w połączeniu z dziedzictwem rodziny Jeterów (od strony matki) uczyniło Jimiego przynajmniej w jednej ósmej północnoamerykańskim Indianinem.

  Śląsk gitarami stoi

  Z fascynacji historią i życiem Indian słynął Ryszard Riedel, legendarny lider Dżemu (obu panów połączyło zgubne zamiłowanie do używek). Czy to przodkowie Hendrixa byli obiektem jego zainteresowania, tego nie wiemy. Faktem jest, że to Rysiek zaproponował, by zespół jego syna, Sebastiana, nosił nazwę Cree. Dla porządku dodajmy, że to jedno z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich, zamieszkujące także północną część USA. Jimi Hendrix pojawił się w życiu Bastka na starcie jego przygody z muzyką. Za sprawą piosenki "Hey Joe".

  - Tego numeru uczyłem się w czasach gdy grałem w garażu, prawie 20 lat temu. Był to jeden z pierwszych numerów, do którego ćwiczyłem akordy. Chyba jeszcze tata miał okazję słyszeć jak to gram - mówi Sebastian Riedel. Po latach taką okazję mieli też uczestnicy Gitarowego Rekordu Guinnessa. Na wrocławskiej imprezie muzyk wystąpił dwa razy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama