Ciepłe przyjęcie "Polterabenda" w Warszawie

  Ciepłe przyjęcie "Polterabenda" w Warszawie

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Obawy, że inscenizacja pisanej gwarą sztuki "Polterabend" Stanisława Mutza, może być zbyt hermetyczna dla osób spoza Śląska, okazały się bezpodstawne. Aktorzy Teatru im. St. Wyspiańskiego, którzy w minioną sobotę zaprezentowali to przedstawienie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, byli mile zaskoczeni serdecznym przyjęciem.
  Poetycka aura i wyraziście zarysowane postacie bohaterów śląskiej sagi sprawiły, że spektakl był zrozumiały nawet dla widzów, nieznających skomplikowanej historii naszego regionu w XX wieku. W pierwszych recenzjach pojawiły się stwierdzenia, że takie spektakle to idealny pomysł na ugruntowanie lokalnego patriotyzmu i europejskiej idei małych ojczyzn. "Polterabend" jest dramatem dosłownie z życia wziętym.
  Stanisław Mutz wykorzystał w nim dzieje własnej rodziny. A rodzin, których członkowie przymuszanie byli do wyboru między Polską a Niemcami, choć oni czuli się po prostu Ślązakami, było bardzo wiele.

  Zainteresowanie katowicką produkcją teatralną potwierdziła także dyskusja po spektaklu, moderowana przez rodowitą Ślązaczkę - Grażynę Torbicką. Widzowie dopytywali o szczegóły dialogów oraz okoliczności powstania sztuki i pracy nad jej inscenizacją zarówno autora, jak i reżysera Tadeusza Bradeckiego.

  Przypomnijmy, że główne role w przedstawieniu "Polterabend" grają: Ewa Leśniak, Alina Chechelska i Wiesław Sławik, a przedstawienie, które jest debiutem dramaturgicznym Stanisława Mutza, od premiery cieszy się uznaniem widzów. Jak się okazuje - nie tylko na Śląsku. Podobnie ciepło jak w Warszawie przyjmowano "Polterabend" także w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama