Utopca radni się wystraszyli, a dzieci polubiły [ZDJĘCIA]

  Utopca radni się wystraszyli, a dzieci polubiły [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Utopca radni się wystraszyli, a dzieci polubiły [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii
  W Chybiu na Śląsku Cieszyńskim w piątek została odsłonięta figurka utopca, ducha wodnego, często utożsamianego z wodnikiem. Metrowa postać siedząca na tzw. pidle, znalazła się przy fontannie w parku, w miejscu, którego… radni Chybia nie zgodzili się nazwać Skwerem Utopca.
  Utopiec to postać popularna na Śląsku Cieszyńskim, a zwłaszcza w Żabim Kraju, jak nazywany jest rejon Chybia i Strumienia. W baśniach i legendach Śląska Cieszyńskiego figurowała od zawsze. W Brennej jest nawet maskotką gminy, a w Chybiu patronuje Festiwalowi Piosenki Ekologicznej "Utopiec", jaki co roku odbywa się przy okazji Żabionaliów, święcie gminy.

  W miejscowym parku przy fontannie do tej pory znajdowała się niewielka figurka symbolizująca utopca. Stowarzyszenie Ekologiczne "Eko-Życie" postanowiło w jej miejsce postawić nową, ładniejszą figurkę, która w piątek 26 kwietnia oficjalnie została odsłonięta.

  Nowy utopiec waży 140 kg, ma metr wysokości i zamyślony spogląda w stronę przechodzących ludzi. Został wykonany przez Kazimierza Kastelika, który inspirował się jednym z rysunków Karola Gabzdyla, nieżyjącego już lokalnego rysownika i satyryka. Na jednym z jego rysunków utopiec siedzi na mnichu, popularnie nazywanym pidłem, czyli urządzeniu stawowym do regulowania poziomu wody w stawie.

  - Utopiec miał swoje dobre i złe strony, był postacią po trosze negatywną i pozytywną. Ale u nas dobrze się kojarzy, nikt nim dzieci nie straszy. Kiedyś może i straszono, ale tylko niegrzeczne dzieci - mówi Mieczysław Puzoń ze Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko-Życie".

  W CHYBIU WYMYŚLILI NAWET... ROK UTOPCA

  Nowa figurka znajduje się przy fontannie w parku, który miał nosić nazwę Skweru Utopca. Na to jednak nie zgodzili się miejscowi radni. Powód? Gdy ważyły się losy nazwania skweru, jeden z radnych odczytał pozostałym definicję utopca , jaką znalazł w Wikipedii. Wynikało z niej, że to demon zły i podstępny. Jakże więc, taki ktoś mógłby być patronem skweru… naprzeciw sanktuarium maryjnego?

  PISALIŚMY: RADNI Z CHYBIA WYSTRASZYLI SIĘ UTOPCA

  Tymczasem dzieciom w Chybiu utopiec przypadł do gustu. W piątek, efektownie przebrane, witały go instrumentami muzycznymi, trzymały w rękach tekturowe żabki i chętnie spoglądały w stronę nowego gościa. A ten sprawił im niespodziankę - każde dziecko otrzymywało od niego słodycze.

  Kazimierz Kastelik, rzeźbiarz, autor figurki przyznaje, ze wiele osób dopytywało się od dawna, kiedy utopiec znów znajdzie się na swoim miejscu.
  - To będzie atrakcja Chybia. Przecież w parku odbywają się festyny i różne imprezy. Każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie. Ten utopiec na pewno dzieci nie wystraszy. Ot, siedzi sobie i zadumany spogląda w stronę idących obok fontanny - dodaje.
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Utopce na Śląsku Cieszyńskim

   and_ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 31

   Bardzo fajnie, że dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego trzyma się mocno - nawet w postaci poczciwych legend o utopcach. To dowód na to, że Podbeskidzia tam jeszcze długo nie będzie, bo żadnego swojego...rozwiń całość

   Bardzo fajnie, że dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego trzyma się mocno - nawet w postaci poczciwych legend o utopcach. To dowód na to, że Podbeskidzia tam jeszcze długo nie będzie, bo żadnego swojego dziedzictwa jeszcze się nie dorobiło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki naród

   Szałowiły (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 39

   tacy bohaterowie. Reksio, Bolek i Lolek czy Utopiec. Nic dziwnego, że nikt Polaków nie traktuje poważnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanko

   NOKKEN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   co to za osioł ten szałowiły?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama