Mariola Pryzwan, "Anna German o sobie" [RECENZJA]

  Mariola Pryzwan, "Anna German o sobie" [RECENZJA]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mariola Pryzwan, "Anna German o sobie" [RECENZJA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Książka Marioli Pryzwan "Anna German o sobie" pojawiła się w znakomitym momencie - okazała się prologiem do serialu o piosenkarce z anielskim głosem. Lecz autorka przygotowała ją z innego powodu: 25 sierpnia 2012 roku minęła 30. rocznica śmierci artystki. Powiedzmy wprost - zapomnianej przez polską kulturę, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, a także nieznanej młodszemu pokoleniu Polaków, bo starsze roczniki nigdy nie wymazały jej z pamięci. Teraz książka staje się znakomitym uzupełnieniem rosyjskiego serialu.
  Bez wątpienia ma wartość dokumentu, bo na kolejnych kartach możemy oglądać unikatowe zdjęcia artystki, z reguły nigdy nie publikowane, w dużej części wypożyczone z rodzinnych albumów i archiwum jej męża, Zbigniewa Tucholskiego.

  W książce możemy zobaczyć, jak naprawdę wglądali rodzice Ani, jej babcia, a także mały braciszek Fryderyk, który zmarł w wieku 2 lat. No i oczywiście jak ona sama wyglądała jeszcze w wieku niemowlęcym, bo pierwsze zdjęcie Ani German pochodzi z 1936 roku - czyli jej narodzin, gdy cała rodzina mieszkała w komplecie w Urgenczu.

  Znajdziemy tu też Annę z kolegami ze studiów i z przyjaciółką, która pojawia się w serialu - Janeczką Wilk - gdy były razem w Giżycku. Jest piękne zdjęcie złotowłosej nimfy w bluzeczce z odkrytymi ramionami, gdy razem z małą dziewczynką siedzi na furmance - podpisane: "Na praktykach studenckich".

  Znajdziemy tu też mnóstwo tekstów pisanych jej ręką i dokumentów, m.im. odpis aktu urodzenia, legitymację studencką i ksero dyplomu z numerem 902, który potwierdza, że Anna German otrzymała tytuł magistra geologii, a za pracę dyplomową i egzamin magisterski otrzymała bardzo dobre oceny.

  Oczywiście, są tu wspomnienia piosenkarki, fragmenty jej wywiadów i książki napisanej po wypadku we Włoszech. To oryginalna biografia, od której nie można się oderwać, dopóki nie dotrze się do ostatniej kartki z napisem "Spis treści".

  Książka jest zadedykowana Zbigniewowi Tucholskiemu.

  Mariola Pryzwan, "Anna German o sobie", Wydawnictwo MG, 2012,
  254 strony, cena: 44,90 zł
  Ocena 4/5


  Książkę recenzuje Jadwiga Jenczelewska, redaktorka "Dziennika Zachodniego"
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Recenzja blog

   Justyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Anna German była wspaniałą postacią! Godną naśladowania przez każdego!
   Polecam wszystkim jej fanom książkę "Anna German o sobie"- wspaniały zbiór myśli i słów tej niesamowitej kobiety :) Osobom...rozwiń całość

   Anna German była wspaniałą postacią! Godną naśladowania przez każdego!
   Polecam wszystkim jej fanom książkę "Anna German o sobie"- wspaniały zbiór myśli i słów tej niesamowitej kobiety :) Osobom które jej nie znają nie polecam, gdyż książka nie prezentuje faktów z życia piosenkarki - jedynie je komentuje!
   Zapraszam na http://sto65cm.blog.pl/2014/02/16/10-anna-german-o-sobie-mariola-pryzwan-253-str/ - można znaleźć tu całą recenzję książki :)

   Zapraszam serdecznie :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złe i durne czasy

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 37

   Niemcy o niej nie wspominają. Nie znali swojej rodaczki wcale, bo i nie było to możliwe. Śpiewała po Rosyjsku, po polsku, trochę po włosku... po niemiecku nie, bo groziło to regresjami,...rozwiń całość

   Niemcy o niej nie wspominają. Nie znali swojej rodaczki wcale, bo i nie było to możliwe. Śpiewała po Rosyjsku, po polsku, trochę po włosku... po niemiecku nie, bo groziło to regresjami, prześladowaniem ze strony "jedynie prawdziwych Polaków" -wielkich hehe, zwycięzcuf"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie czasy

   DS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 33

   To fałszowanie,przemilczanie i zaklamanie wszystkiego co niemieckie.Żadna transmisja sportowa z udziałem drużyn niemieckich nie zaczynala się przed odegraniem hymnów,a gdy już sie nie dało wymigac...rozwiń całość

   To fałszowanie,przemilczanie i zaklamanie wszystkiego co niemieckie.Żadna transmisja sportowa z udziałem drużyn niemieckich nie zaczynala się przed odegraniem hymnów,a gdy już sie nie dało wymigac ,to widzielismy napis : Przepraszamy za zakłocenia.To się niestety nie skończyło,przykładem na to jest hucpa z Muzeum Śląskim i jego stałą wystawą na temat historii tej ziemi,której jedynym dowodem na polskośc są polskie agresje na nią.Doszło nawet do tego że ci najwięksi znawcy historii dyktują Niemcom zawartośc ich wystaw w ich muzeach.Podburzyli na krótko nawet Czechów,ale to nie wypaliło,bo jak wiadomo niedawno Czesi oficjalnie przeprosili Niemców za ich zbrodnie na ludnosci niemieckiej podczas wygnań powojennych.Czy ktoś w Polsce o tym słyszał? To wszystko zaczyna zakrawac na kpiny,ta ostatnia nagonka na film Nasi ojcowie,nasze matki nie pozostawia najmniejszych watpliwości w to w co wierzą Polacy.Tak otumanionego narodu nie ma w całej Europie.
   Eine Gesellschaft,deren Aufmerksamkeit absorbiert ist von den eigenen Tragödien,ist in der Regel nicht fähig,über das Schicksal und die Situation anderer nachzudenken auch wenn die anderen Bürger desselben Landes,Bekannte oder Nachbarn sind. Znamiennym jest fakt oburzenia tego narodu gdy dowiaduje się z zewnątrz o zbrodniach popełnionych przez jego przedstawicieli,niewiedza czy udawanie niewiedzy.Ale wszystko wskazuje na to,że i polskie dzieci i wnuki w zastępstwie swych milczących ojców i dziadków,zaczynają sobie przypominac.W obliczu obojetności z jaka polscy historycy pozwalaja ostatnim świadkom zabierac cenną wiedze o niektórych faktach do grobów,jest to zjawisko budujące.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama