18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zamku Cieszyn można się przekonać, jak niewiele trzeba, by "zazielenić" nasze miasta

WIK
W Zamku Cieszyn można oglądać najnowsze rozwiązania stosowane przez miejskich ogrodników, a wszystko za sprawą wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening". Jej dzisiejszy wernisaż stał się nad Olzą sporym wydarzeniem.

Urban gardening, czyli miejskie ogrodnictwo, stara się odpowiedzieć, jak można zaradzić totalnej urbanizacji. Na wystawie przedstawiono zaś najciekawsze przykłady mniej i bardziej oficjalnych akcji "zazieleniania" miast.

- Ekspozycję przygotowaliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, Akademią Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechniką oraz Śląską w Gliwicach w ramach projektu "Dizajn Silesia". Razem mamy odwagę zmieniać Śląsk na lepsze, a robimy to, starając się zmieniać najbliższe otoczenie - mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

Katarzyna Pełka, kuratorka wystawy, dodała z kolei, że ekspozycja została podzielona na części symbolizujące różne współczesne tendencje. - Są tu przykłady akcji miejskich, czy projektów obracających się wokół tematyki miejskiego ogrodnictwa. Mamy też ogród francuski, który symbolizuje próbę oswojenia natury - tłumaczyła.

Dodała przy tym, że organizatorzy wystawy pamiętali także o zwierzętach. - Prezentujemy m.in. projekty poświęcone ptakom i owadom żyjącym w mieście. Zastanawialiśmy się bowiem, w jaki sposób pomóc odnaleźć się tym stworzeniom w coraz bardziej zurbanizowanym świecie - mówiła Pełka.

Cieszyński wernisaż poprzedziła Konferencja "Dizajn w przestrzeni publicznej. Urban gardening". W piątek projektanci sami wyruszyli też w teren, by zainicjować w kilku miejscach Cieszyna zielone projekty. I tak Miejskie Pogotowie Ogrodnicze "Kwiatkibratki" przygotowało w okolicy Świetlicy Krytyki Politycznej "Na granicy" instalację "Deszczobranie". Pracownia k. urządziła na zamkowym tarasie widokowym "Mikro-kosmos", a Greengraffiti stworzyła na ścianie jednego z budynków przy ul. Głębokiej instalację zainspirowaną haftem krzyżykowym z okolic Jaworzynki.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!