Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalne piwo smakuje, bo jest pełne tajemnic

Łukasz Klimaniec
Chmielenie piwa według domowej receptury Andrzeja Milera
Chmielenie piwa według domowej receptury Andrzeja Milera mat. prasowe
Browar w centrum handlowym, a w nim unikatowe, lokalne piwo? Proszę bardzo. Niedługo takie wypijemy w Czechowicach-Dziedzicach. W budowanym multicentrum handlowym Stara Kablowania znajdzie się Browar Dziedzice. W Bielsku-Białej od kilku dni panuje poruszenie na wieść o rewitalizacji zabytkowej Fabryki Rumu i Likierów Jacoba Grossa, w której także będzie można skosztować lokalnego trunku.

A przecież niepowtarzalne lokalne piwa rozlewają już w bielskim Browarze Miejskim, w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, gdzie siedzibę ma Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, a także w Muzeum Browaru w Żywcu, czyli mieście w którym co roku odbywa się największy w Europie konkurs piw domowych.

Moda na lokalne piwo

Dziś konsumenci poszukują różnorodności, jeśli chodzi o piwo - tak Sebastian Tołwiński, rzecznik Grupy Żywiec tłumaczy to, co dziś dzieje się na rynku piwnym. - Rynek piwa jest coraz barwniejszy, co przekłada się na wielość marek i piwnych stylów. To cieszy, szczególnie biorąc pod uwagę piwne dziedzictwo naszego kraju sięgające połowy XIX w., kiedy powstały browary w Żywcu i Cieszynie - dodaje.

Bo piwo to przecież nie tylko lager, czy piwa dolnej fermentacji. Są portery, piwa pszeniczne, piwa jasne, piwa ciemne, piwa lekkie - rodzajów jest mnóstwo.

- To ogólnopolska ciekawość oryginalnych rzeczy - uważa Roman Mihułowicz z bielskiego Browaru Miejskiego. Przypomina, że wcześniej pojawiało się drobne zróżnicowanie asortymentu piwa, ale chcąc spróbować trunków z lokalnych browarów trzeba było jeździć do Krakowa. Dziś minibrowarów, czy też browarów restauracyjnych, w których piwa są tu wytwarzane i sprzedawane na miejscu, zdecydowanie przybyło.

- Nie wiem, czy to już moda, ale na pewno zainteresowanie czymś lokalnym - mówi Mihułowicz. I zwraca uwagę, że minibrowary ze względu na swoją specyfikę i panujący w nich klimat są turystycznie atrakcyjnym miejscem, do którego śmiało można zabrać gości prezentując im coś, czego nie ma inne miasto czy region. Bo - jak podkreślają lokalni piwowarzy - smak lokalnego piwa jest inny niż , jak to określają, "kampanijna sztampa".

Piwo musi mieć swój czas

Beskidy w ogóle mogą pochwalić się zmysłem do piwa. Nie tylko z powodu znajdujących się w Żywcu i Cieszynie browarów. W Pogwizdowie k. Cieszyna mieszka Dorota Chrapek, pierwsza kobieta, która triumfowała podczas żywieckich birofiliów w największym konkursie piw domowych w Europie.
W Żywcu co roku gromadzą się najlepsi piwowarzy z całej Polski, by pochwalić się swoimi uwarzonymi napojami. Podczas Festiwali Birofilia w 2012 roku do Konkursu Piw Domowych Birofilia, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, przystąpiło 131 piwowarów domowych, którzy zgłosili aż 371 piw uwarzonych w dziesięciu stylach piwnych.

W obecnej edycji piwowarzy mogą zgłaszać uwarzone piwa w 8 kategoriach, w każdej mogą zaprezentować tylko jeden złocisty trunek. Zwycięzca prócz tytułu i dyplomu "Grand Championa Birofilia 2013", będzie miał możliwość uwarzenia zwycięskiego piwa ponownie - w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie na dużo większą skalę.

Uwarzenie piwa to jednak czasochłonne zadanie. Roman Mihułowicz zastrzega, że o ile w przypadku smażalni ryb klienci mogą np. sami złapać pstrąga, którego następnie kucharz wrzuci na patelnię, o tyle z piwem nie jest tak prosto. I trwa naprawdę długo.

- Sam proces warzenia trwa około 9 godzin, w zależności od rodzaju piwa. A potem fermentacja plus leżakowanie, które trwa parę tygodni - zaznacza.

Ale czekać warto. O tym wie każdy znawca piwa.

Czy to dobrze, że powstają piwa lokalne? Porozmawiaj z autorem


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera