Gorzelik: Jodlińskiego pozbyto się ze względów politycznych....

  Gorzelik: Jodlińskiego pozbyto się ze względów politycznych. RAŚ nie mógł zostać w koalicji

  Jerzy Gorzelik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gorzelik: Jodlińskiego pozbyto się ze względów politycznych. RAŚ nie mógł zostać w koalicji
  1/4
  przejdź do galerii

  ©DZ

  Co dalej z RAŚ po wyjściu z koalicji z PO? Szef Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik zapowiada, że będzie tworzył opozycję inną niż PiS i SP. - Czekaliśmy aż nas pan marszałek (Sekuła - przyp. red.) do siebie przekona. Przyszedł tutaj z określonym wizerunkiem i określonym bagażem doświadczeń. No nie przekonał nas - mówi lider RAŚ. A co z Kolejami Śląskimi, Muzeum Śląskim i Stadionem Śląskim? Zobacz wywiad wideo jakiego udzielił Aldonie Minorczyk-Cichy.
  Wrócił pan właśnie z Berlina, jak niektórzy twierdzą: "z konsultacji z kanclerz Angelą Merkel". Marszałek Sekuła uważa, że ten wyjazd był niezręczny po tym, jak złożył pan rezygnację z funkcji członka zarządu województwa. Jak pan się odniesie do tego?
  Moim pracodawcą jest Sejmik województwa Śląskiego i on musi się do rezygnacji ustosunkować. To prawdopodobnie nastąpi w maju, na następnej sesji. Do momentu przegłosowania odwołania będę swoje obowiązki wykonywał jak najlepiej potrafię.

  A co tymi konsultacjami u Merkel?
  Niestety, za wysokie progi. Ale być może w przyszłości. Nie wiadomo, gdzie nas doprowadzą polityczne drogi. Osobiście jednak nie mam planów udziału w polityce na szczeblu europejskim.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Jerzy Gorzelik: Ambicje RAŚ nie wykraczają poza Śląsk [WYWIAD WIDEO]


  Dlaczego rozpadła się koalicja z Platformą? Czy są szanse na jej naprawienie? Marszałek Sekuła podkreśla, że nadal jest na współpracę gotowy i czeka na kandydata RAŚ, który doprowadzi do końca modernizację Stadionu Śląskiego.
  Czekanie stało się chyba mottem pana marszałka. My też czekaliśmy aż nas pan marszałek do siebie przekona. Przyszedł tutaj z określonym wizerunkiem i określonym bagażem doświadczeń. No i nie przekonał nas. Mówiliśmy jasno, jeśli do rozstrzygnięcia konkursu, ze względów politycznych marszałek pozbędzie się dyrektora Muzeum Śląskiego - to nie ma mowy, aby RAŚ pozostał w koalicji. Marszałek Sekuła przebywając na salonach w Warszawie przyzwyczaił się, że jego rozmówcy rzucają słowa na wiatr. Natomiast RAŚ kiedy mówi A, mówi też B. I nie jest to kwestia jednej osoby, mam na myśli dyrektora Muzeum Śląskiego, tylko pewnych zasad. Po pierwsze niezależności instytucji kultury, a także kwestia polityki kadrowej.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Sekuła: Jestem za starym urzędnikiem na takie numery [WIDEO]


  Jakie ma pan zarzuty do polityki kadrowej?
  Ona zawiodła w Kolejach Śląskich. To się może zdarzyć, bo nikt nie jest wolny od błędów, ale z błędów trzeba wyciągać wnioski. Człowiek, który prowadził jedyną udaną, wielką inwestycję w regionie - Muzeum Śląskie - został wyeliminowany. Podjąłem kroki w celu rozpisania konkursu na nowego dyrektora. Marszałek może jeszcze nie znać samorządu wojewódzkiego na tyle, by zdawać sobie sprawę z tego, że bez woli głównego marszałka rozpisanie konkursu jest praktycznie nierealne. W przypadku jego poprzednika tej woli długo nie było. Ale kiedy tylko pojawiło się zielone światło - dokonałem konsultacji z ministerstwem kultury. Poprosiłem radę muzealną, stowarzyszenia, związki zawodowe o wyznaczenie osób do komisji konkursowej,. Te prace w styczniu były zaawansowane. Wtedy nastąpiło przejęcie nadzoru nad kulturą przez marszałka Sekułę i tak naprawdę od tej chwili nie wydarzyło się nic. Co więcej, wnosiłem sprawę muzeum na posiedzenia zarządu. Pan marszałek był zirytowany moją nachalnością. Dyskusję odkładał, aż wreszcie poinformował, że umowa z dyr. Jodlińskim do czasu rozstrzygnięcia konkursu nie zostanie przedłużona. Nie możemy tolerować takiego zachowania. A to nie jedyny powód naszej decyzji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale chrzani!

   kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Jeśli losy koalicji i wielu innych spraw są uzależnione od jednego dyrektorskiego tyłka posadzonego na stołku, to dobrze, ze już się skończyła.
   Szantaż nie poskutkował. Jak można poważnie...rozwiń całość

   Jeśli losy koalicji i wielu innych spraw są uzależnione od jednego dyrektorskiego tyłka posadzonego na stołku, to dobrze, ze już się skończyła.
   Szantaż nie poskutkował. Jak można poważnie traktować takiego polityka, który sprawy jednego kolesia przedkłada ponad sprawy województwa.
   Chyba tylko Jorg żył w przeświadczeniu, że dyrektor muzeum był takim świetnym fachowcem, a bardziej prawdopodobne, że był mu wygodny.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Sekuła wypowiada PO-słuszeństwo regionowi

   Danio Figo

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   Ten pan już pokazał, że interesy mazowieckich bonzów przedkłada ponad interesy Śląska. Zrezygnowanie z takiego fachowca jak dyrektor Jodliński to przysłowiowy gwóźdź do politycznej trumny tego...rozwiń całość

   Ten pan już pokazał, że interesy mazowieckich bonzów przedkłada ponad interesy Śląska. Zrezygnowanie z takiego fachowca jak dyrektor Jodliński to przysłowiowy gwóźdź do politycznej trumny tego warszawskiego namiestnika na Górny Śląsk. 100% poparcia dla dr. Gorzelika, za to że nie chce swoim nazwiskiem firmować warszawsko-poddańczych PO-sunięć pana S.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piłkarskie jasełka

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 8

   Szanowny Panie Jerzy! Stadion Śląski o którym tyle ostatnio słyszymy jest nam potrzebny jak rower w lodówce. Szczególnie, że nie ma u nas zawodników, którzy potrafią grać w piłkę kopaną. Jeżeli...rozwiń całość

   Szanowny Panie Jerzy! Stadion Śląski o którym tyle ostatnio słyszymy jest nam potrzebny jak rower w lodówce. Szczególnie, że nie ma u nas zawodników, którzy potrafią grać w piłkę kopaną. Jeżeli już, to zachowują się jak "mąż-samiec", który własnej żony nie potrafi nawet przytulić, ale kochance strzela "gola za golem"! Ostatni i jedyny sukces naszej piłki kopanej pochodzi z roku 1974. A co poza tym? Pompowanie pieniędzy w stadiony, zawodników, trenerów i "leśnych dziadków" - bez widocznych efektów. Czy nas stać na taką rozrzutność? Jest wiele dyscyplin i zawodników bez wsparcia finansowego, którzy zdobywają tytuły mistrzowskie i rozsławiają nasz region. Może trzeba odciąć pępowinę piłce kopanej i zasilić tych, którzy zdobywają wyniki? A może tak jak w kawale: jak się nauczą grać i zdobędą mistrzostwo to im wtedy stadion wybudujemy!
   Jeszcze żaden stadion w Polsce nie przyniósł dochodu a co za tym idzie, nie zarabia na siebie, stadion Śląski nie będzie wyjątkiem. Chyba, że zrobimy na nim bazar Europa jaki był na stadionie w Warszawie? Nie zapewni jednak nowych miejsc pracy, będzie generował straty, które będzie musiał pokryć podatnik Kowalski lub Wójcik np. z Cielmic.
   Polityczne jasełka jakie od dłuższego czasu nasilają się na Śląsku, są podsycane przez partyjnych notabli, wszak zbliżają się następne wybory i trzeba wyborcom dać dwie rzeczy, chleba i igrzysk. Bez względu na koszty, drenuje się nasze kieszenie, nie pytając nas o zgodę. A my mamy w głębokim poważaniu jakieś Euro 2020 i stadiony w Chorzowie, Zabrzu i Gliwicach. My potrzebujemy pracy i mądrego marszałka, znającego problemy tego regionu i umiejącego je rozwiązać. Spadochroniarzom i starym urzędnikom podajemy tylko - rękę na do widzenia!!!
   Niech Pan wreszcie dupnie ręką w stół i w naszym imieniu powie tym paciulokom - dość! Stać Pana na to? Czy zaś bydymy łoglondoć polityczne szopki?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obserwator

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   to jeszcze taki dawniejszy polski system (ktory przetrwal do dzisiaj), w ktorym na Slask zwozi sie
   urzednikow, tak samo jak nazwozilo sie wulcow.
   ludzi, ktorzy o tym regionie nie maja zielonego...rozwiń całość

   to jeszcze taki dawniejszy polski system (ktory przetrwal do dzisiaj), w ktorym na Slask zwozi sie
   urzednikow, tak samo jak nazwozilo sie wulcow.
   ludzi, ktorzy o tym regionie nie maja zielonego pojecia, zwala sie odgornie Slonzokom na leb,zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   Tyn system to był ichniejszy - sowiecki, werboli prziwozili Osinobusami, jak sardynki, a łoni z kartonami po margarynie maszerowali na wulec i zajmowali co lepsze miejsca na półpięterku w hajźlu!...rozwiń całość

   Tyn system to był ichniejszy - sowiecki, werboli prziwozili Osinobusami, jak sardynki, a łoni z kartonami po margarynie maszerowali na wulec i zajmowali co lepsze miejsca na półpięterku w hajźlu!
   Coś jak nasz "adwokat" z Cielmic - paciulok Sandman, pra?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uprzejmie donoszę,iż...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   Dla uzupełnienia poprzedniego komentarza, uprzejmie donoszę,iż...z partyjnego nadania mamy już Wojewodę no i oczywiście v-ce wojewodów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Samorządowej "farsy" ciąg dalszy....

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 8


   Partia - tym razem PO- przywozi w teczce działacza partyjnego( sam się przedstawił jako stary urzędnik partyjny!!!) i obsadza nim stanowisko "Marszałka województwa"-organu samorządowego!!!....rozwiń całość


   Partia - tym razem PO- przywozi w teczce działacza partyjnego( sam się przedstawił jako stary urzędnik partyjny!!!) i obsadza nim stanowisko "Marszałka województwa"-organu samorządowego!!!. Kolejna farsa samorządności w tym kraju, i to w wydaniu partii, która w załozeniu miała być "Partią Obywatelską" tzn. OBYWATELSKĄ. Panie Sekuła, Pan nie ma mandatu społecznego na sprawowanie tego urzędu!!!-urzędu samorządowego,wybieralnego przez społeczeństwo!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Operator forum DZ juz od ponad 30 minut spi ? ...ruch w punktacji zanikl, komentarze w "ukryciu"

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 11

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My poradzymy!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12


   Anna - masz stuprocentowa racje!
   Polityka polskiego okupanta naszego Hajmatu nie ulegla zmianie od dziesiecioleci. Jako, ze pojecie kultury politycznej jest Polakom nieznane, kuto przez lata...rozwiń całość


   Anna - masz stuprocentowa racje!
   Polityka polskiego okupanta naszego Hajmatu nie ulegla zmianie od dziesiecioleci. Jako, ze pojecie kultury politycznej jest Polakom nieznane, kuto przez lata elyte po WUML'u, ktora znala tylko trzymanie za pysk naszego Narodu. Po polskich obozach koncentracyjnych dla Slazakow, wbito nam w glowe, ze Slazak nie jest po to, by dyskutowac i argumentowac, lecz trzymajac czapke w reku, odpowiadac - "wykonamy".
   Dwadziescia lat temu znalezli sie ludzie, ktorzy powiedziel,i iz Slazacy nie sa zegarkami w rekach polskich malp.
   Ale elycie do dzis nie dotarlo to do ich wyplukanych przez alkohol mozgow.
   Ale przyjdze czas zmian - bo jak wiadomo, my tysz poradzymy szczelic piynsciom w stol (podobno to zrobili nasi przodkowie w tak zwanych "polskich powstaniach slaskich"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jodlinskiego zwolniono bo nie pasował do opcji polskiej

   anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 19

   Polska to tradycyjny naród sobie panków którzy zawsze wpędzą ten kraj w nędze .Fałszowanie histori to polski folklor w którym fałszywym patriotyzmem maskują swoją nieudolność


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 16

   przepieprzyli caly ogromny kraj ale dla odwrócenia uwagi od niewygodnego faktu będą za 3 dni swietowac uchwalenie na łozu śmierci Konstytucji 3 maja która zresztą nigdy w zycie nie weszła-
   czy...rozwiń całość

   przepieprzyli caly ogromny kraj ale dla odwrócenia uwagi od niewygodnego faktu będą za 3 dni swietowac uchwalenie na łozu śmierci Konstytucji 3 maja która zresztą nigdy w zycie nie weszła-
   czy istnieje gdzieś jeszcze jakiś kraj gdzie świeto państwowe (niereligijne) obchodzi sie ku czci bytu wirtualnego?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Francja

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   konstytucja republikańska z 1793 de facto nie weszła w życie, a w 1795 przyjęto już nową, bardzie konserwatywną
   ale, właśnie ta z 1793 jest uważana we Francji za największe osiągnięcie epoki, bo...rozwiń całość

   konstytucja republikańska z 1793 de facto nie weszła w życie, a w 1795 przyjęto już nową, bardzie konserwatywną
   ale, właśnie ta z 1793 jest uważana we Francji za największe osiągnięcie epoki, bo była najbardziej demokratycznazwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Francja ma swieto narodowe w dzień zburzenia Bastylii 14 lipca a nie uchwalenia jakiesj konstytucji ignorancie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

   ... napisales slusznie,
   ale
   "do nich" i tak to nie dochodzi,
   oni lubia swoje polskie opowiesci science fiction
   bardziej niz rzeczywstosc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto mieczem wojuje...

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 37

   Kto od małpy zaczyna, ten na małpie kończy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   firiduri

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   juz zech ci pisol, ze mosz sie skryc, bo jutro na malpy polujom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   INFO dla @ firiduri ***** David Llyd George - wypowiedz brytyjskiego premiera z 1919 r. :

   "Dac Polsce slaski przemysl, to tak jak dac malpie zegarek" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 5

   Polska nie tylko zniszczyla Slask, ale takze Pomorze i Mazury(Prusy Wschodnie),
   czyli byle tereny Niemiec wschodnich zgeszenkowane przez Stalina Polsce...rozwiń całość

   Polska nie tylko zniszczyla Slask, ale takze Pomorze i Mazury(Prusy Wschodnie),
   czyli byle tereny Niemiec wschodnich zgeszenkowane przez Stalina Polsce
   .......................................................................................................

   Ciekawa wypowiedz/artykul (Salon 24, Niezalezne forum publicystow):

   "Polska zniszczyla Ziemie Odzyskane tak jak malpa zegarek"

   dla przykladu:

   * FOTO: Zrujnowany w wojnie, a potem rozebrany przez Polakow na odbudowe Warszawy
   teatr miejski w Gubinie.
   W tym samym miescie do dzis (!) stoja w centrum miasta ruiny poteznej katedry.

   * Najwieksze miasta byly polaczone superszybkimi kolejami
   (Niemcy wschodnie przed 1945 r.):
   "Fliegender Schlesier"
   laczyl Bytom, Opole, Wroclaw, Legnice, Zagan i Berlin.
   "Nord Ekspress"
   laczyl Elblag, Gdansk, Pile, Gorzow z Berlinem.
   Osiagaly predkosc techniczna 160 km/h, a wiec wyzsza od polskich "Luxtorped".
   Predkosc handlowa, a wiec srednia na trasie wynosila 140 km/h.
   (w Niemczech bylo z tym lepiej w latach 30 tych ub.wieku niz w Polsce obecnej )
   FOTO: "Fliegender Schlesier" gdzies kolo Lubska, pedzi 160 km/h na torach ktore juz dzis rozkradzionozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli BRD to małpa, która zniszczyła DDR

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 20

   bo masowo likwidowano tam po 1990 nie tylko przemysł, który stał się nierentowny (a który wcześniej był budowany przecież ze środków społeczeństwa wschodnioniemieckiego), ale i wyburzano osiedla...rozwiń całość

   bo masowo likwidowano tam po 1990 nie tylko przemysł, który stał się nierentowny (a który wcześniej był budowany przecież ze środków społeczeństwa wschodnioniemieckiego), ale i wyburzano osiedla mieszkaniowe (których wybudowanie również musiało sporo kosztować)

   Polska odbudowała ziemie odzyskane - w kompletnie zrujnowanych przez Niemców w 1945 r. Wrocławiu i Gdańsku nawet starówki odbudowano (trzeba zobaczyć na zdjęciach te ruiny we Wrocławiu po kapitulacji miasta, wiosną 1945)
   A tylko głupi człowiek będzie porównywał sieć kolejową i połączenia przed 1939 r., kiedy prawie nikt nie miał prywatnego samochodu i ogromna większość podróżowała koleją, z czasami obecnymi (w których wielka cześć pasażerów przesiadła się do własnych samochodów); i nie zada sobie pytania, po co utrzymywać połączenia z niemal pustymi składami?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ GLIWICZANIN - slyszales o anglo-amerykanskich nalotach dywanowych na...

   ... nalotach dywanowych na niemieckie miasta ? Te w/w tez byly wtedy niemieckie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   ... a dodatkowo dochodza naloty rosyjskie, plus ataki artyleryjskie.

   * Nauczano w szkolach za czasu PRL,
   ze Niemcy sami buzyli swoje miasta, a takze ze Polska nalezy do zwyciescow w 2 WS.
   Czyli...rozwiń całość

   ... a dodatkowo dochodza naloty rosyjskie, plus ataki artyleryjskie.

   * Nauczano w szkolach za czasu PRL,
   ze Niemcy sami buzyli swoje miasta, a takze ze Polska nalezy do zwyciescow w 2 WS.
   Czyli nauczano bzdur !
   Czy nie zdazyles od tamtego czasu nic nowego przeczytac ?
   No to masz szanse:
   wpisz tylko na Google:
   "anglo-amerykanskie naloty dywanowe na Gdansk, Szczecin, Wroclaw, (i Königsberg)
   ********************************************************************
   i lekture masz zapewniona co najmniej na kilka dni.
   Przy okazji dowiesz sie o zmasowanych nalotach artyleryjskich,
   oraz takze rosyjskich nalotach dywanowych na te miasta
   :::
   Natomiast na miasta G.Slaska nalotow dywanowych nie bylo,
   **************************************************
   ale
   wiele z nich miejscami wyglada dzis tak
   jakby takie naloty byly przeprowadzone w przeciagu ostatnich kilku miesiecy
   i odbudowa nie byla jeszce dokonczona
   :::
   Co do kolei na terenie "Ziem Oszabrowanych",
   to mowa jest o szybkosci kolei na tych terenach - za okresu gdy nalezaly do Niemiec
   i o tym, ze tamta kolej - 68 lat wczesniej - byla lepsza niz obecna w Polsce.
   :::
   A co do likwidacji linii kolejowych,
   to
   np:
   spr. likwidacji kolejowych polaczen pomiedzy duzymi miastami na G.Slasku
   nie pokrywa sie z Twoimi wywodami.
   Czy np: polaczenie Gliwic - Rybnika - Jastrzebia nie byloby celowe,
   gdyby puszczono na tej trasie s-z-y-n-o-b-u-s-y ?
   To sa blisko 200 tys i 100 tysieczne miasta !!!
   Czy wiesz, ze w Niemczech nasycenie autami jest jeszcze wieksze niz w Polsce,
   a kolej utrzymuje polaczenia pomiedzy o wiele mniejszymi miastami niz w/w na G.Slasku !?!?
   :::
   W ex-DDR, po zjednoczeniu zlikwidowano wiele galezi przemyslu,
   wiele ludzi wyjechalo ze wschodu do Niemiec zachodnich,
   wiele pieknych (!!!) domow sie wyburza.
   To sie zgadza.
   Ci ludzie wyjezdzaja do Niemiec zachodnich i zostaja dalej we wlasnym kraju.
   (z Polski jak wyjezdzaja to juz za granice ! i ubywa ich we wlasnym kraju).
   W Niemczech wschodnich wyburza sie piekne domy, aby likwidowac pustostany
   (w Polsce - na G.Slasku - ludzie mieszkaja w ruderach, ktore wala im sie na glowy)
   Na miejsce zliwidowanego postkomunistycznego przestarzalego przemyslu,
   przemysl zachodnioniemiecki zaczal produkowac odpowiednio wiecej.
   Byl czas, ze rzad niemiecki wkladal w inwestycje na terenie ex-DDR rocznie wiecej miliardow Euro,
   niz wyniosla w sumie cala dotychczasowa pomoc UE dla Polski
   i efekty sa:
   - infrastruktura drogowa i kolejowa,
   - wodociagi, kanalizacj, remonty miast
   - infrastruktura teletechniczna
   - i inna
   - Ludnosc Berlina i zachodnich okolic Berlina rosnie systematycznie od kilku lat
   - Pierwszy Land w ex-DDR = Saksonia, odnotowuje od kilku lat powazny przyrost produkcji przemyslowej i zatrudnienia

   @ GLIWICZANIN
   - osobiscie nie podejzewam Cie, ze jestes taki "glupi",
   ze sam wierzysz w te brednie, ktore wypisujesz na forum.
   Poprostu niektorzy chcac podreperowac swoje samopoczucie przechodza w kraine fantazji - s.f.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostatnie zdanie pasuje do twoich wywodów na forum, hehe

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

   (z tym, że s. f. oznacza fantastykę naukową, a podciągnąć pod jakąkolwiek naukę twojej wpisy byłoby dość trudno); żyjesz sobie wyłącznie własnymi wyobrażeniami pt. "jak wygląda Górny Śląsk" i nie...rozwiń całość

   (z tym, że s. f. oznacza fantastykę naukową, a podciągnąć pod jakąkolwiek naukę twojej wpisy byłoby dość trudno); żyjesz sobie wyłącznie własnymi wyobrażeniami pt. "jak wygląda Górny Śląsk" i nie jesteś w stanie ich skonfrontować z rzeczywistością - przypuszczam, że tej konfrontacji mógłbyś nie wytrzymać.
   gdzie są dzisiaj te miejsca jak po nalotach dywanowych na Górnym Śląsku? gdzie konkretnie (bo co oznacza nalot dywanowy, przecież wiesz?)
   Kto w Gliwicach mieszka w "ruderach walących się na głowę"? Czy ty w ogóle widziałeś dzisiejsze Gliwice, widziałeś, jak wygląda dzisiaj miasto?
   Owszem, są na Górnym Śląsku rudery (z reguły niezamieszkane), najwięcej w miastach z przewagą ludności autochtonicznej - Rudzie Śl,, Chorzowie i Świętochłowicach. Możesz wyjaśnić, skąd się to bierze, dlaczego rdzenni Ślązacy, tak zarządzają swoimi własnymi śląskimi miastami, które wyglądają o wiele gorzej niż choćby taka Bochnia, Tarnów, Rzeszów czy Nowy Sącz w Małopolsce?
   I skąd się bierze fakt, że nie znajdziesz w Gliwicach walących się budynków mieszkalnych, tak samo w Tychach, a w wyżej wymienionych Rudzie czy Chorzowie, owszem?
   Natomiast niesmaczna propaganda, którą wypisujesz nt. b. DDR , nie wiem, do kogo jest skierowana. Przecież sami Niemcy i zagraniczni ekonomiści są raczej zgodni w ocenie skutków gospodarczych wchłonięcia wschodu przez zachód: za największą chyba w historii gospodarczej świata (!) bezzwrotną pomoc, zbudowano i wyremontowano co się da (tak samo w Polsce, buduje się drogi czy oczyszczalnie za, o wiele mniejsze jednak, środki z UE), zasponsorowano emerytury mieszkańcom wschodnich landów, ale przemysł w Meklemburgii, Saksonii - Anhalt i Brandenburgii zniknął w większości (rzeczywiście, wyjątkiem jest Saksonia, ale już sam Berlin określa się jako miasto, które uległo dezindustrializacji). Czy wiesz, że w nadgranicznych rejonach Meklemburgii, bezrobocie jest wyższe niż po polskiej stronie granicy - na Pomorzu Zach. (pomimo, że Meklemburgia dostała tą gigantyczną kasę, a Pomorze nie)? Charakterystyczny objaw - Polacy kupują mieszkania w Niemczech w pasie nadgranicznym, na zach. brzegu Odry - bo wskutek wyludnienia, są tam one tańsze niż w Polsce. Ale, z reguły pracują nadal w Polsce, dojeżdżając do pracy - po niemieckiej stronie nie ma bowiem w zasadzie miejsc, w których mogliby się zatrudnić. Z nielicznymi wyjątkami, np. polskich lekarzy, którzy leczą w szpitalach nadgranicznych we wschodnich Niemczech (często tylko niektóre dni w tygodniu), z których niemiecki personel lekarski wyemigrował głównie do USA)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ GLIWICZANIN: Tylko aglomeracja katowicka - po 1989r. starcila...

   ...w bilansie migracji i przyrostu naturalnego ponad 300 tysiecy mieszkancow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   ...a sam piszesz, ze ludzie dalej mieszkaja w ruderach.

   Jak to jest, ze po zmniejszeniu liczby mieszkancow o 300 tysiecy
   *****************************************************
   w aglomeracji...rozwiń całość

   ...a sam piszesz, ze ludzie dalej mieszkaja w ruderach.

   Jak to jest, ze po zmniejszeniu liczby mieszkancow o 300 tysiecy
   *****************************************************
   w aglomeracji katowickiej ludzie dalej mieszkaja w ruderach ?
   ***************************************************
   Przeciez przy tak olbrzymim ubytku ludnosci
   powinno sie takze odpowiednio masowo wyburzac domy w dobrym stanie, nie tylko rudery.
   Np.: w Bytomiu te zaniedbane domy wala sie czesto poprostu na ulice,
   a czasami nawet na glowe mieszkancow.
   Byl dzien gdy tylko w jednym dniu zawalily sie w Bytomiu az 3 domy.
   Zabytkowe centra miast gornoslaskich dopiero od niedawna zaczynaja byc
   remontowane, ale tez wiele zabytkow dalej wali sie... z powodu braku remontow - czasami od 1945 r. (...)
   :::

   Sytuacja w Niemczech wschodnich jest ogolnie znana:
   - ludzie masowo wyjezdzali i dalej wyjezdzaja do Niemiec zachodnich
   - takie miasta nadgraniczne jak Görlitz, czy Frankfurt an der Oder stracily juz ponad 1/3 mieszkancow
   - Polacy kupuja glownie domy jednorodzinne w malych nadgranicznych miasteczkach po niemieckiej stronie Odry
   ( nie kupuja domow z mieszkaniami na wynajem )
   ale Polacy (pomimo wszystko) tak jak Niemcy wola mieszkac
   - w swojej masie - jednak w Niemczech zachodnich,
   nie wschodnich.
   Tylko Polacy ze Szczecina mieszkaja - masowo/w tysiacach - po niemieckiej stronie,
   a pracuja w Szczecinie, ale Szczecin to jedyne srednio/duze miasto polskie
   w terenie nadgranicznym i Szczecin jest tu wyjatkiem.
   Berlin jest innym wyjatkiem:
   - 45 tysiecy Polakow (bez obywatelstwa niem.) zameldowanych na stale
   - plus 55 tysiecy zameld. obywateli niemieckich urodzonych w Polsce
   - plus prawie 20 tysiecy bezdomnych Polakow kozystajacych w Berlinie z pomocy dla bezdomnych
   - plus nieokreslona liczba Polakow, ktorzy nie wystepuja w w/w statystykach
   Razem stokilkadziesiat tysiecy Polakow w Berlinie ( oni nie pracuja w Polsce)
   i liczba ta nieustannie rosnie, tak jak i ogolna liczba mieszkancow Berlina
   W 2012 Berlin - w bilansie migracji i p.nat. - powiekszyl sie o 50 tysiecy mieszkancow.
   Powieksza sie tez liczba mieszkancow w podberlinskich gminach przylegajacych do zachodnich granic Berlina ( od wschodu nie )
   :::
   Wyburzenia:
   W samym tylko Frankfurt (Oder) w najblizszych latach do wyburzenia przewidziane jest nastepne ok. 10 tysiecy mieszkan,
   bo w Niemczech budynki pustostany sa wyburzane,
   zaczym same sie zawala (a´Bytom).
   Ceny mieszkan i domow nad Odra po niem. str.
   sa rozne, ale to nie oznacza ze generalnie tansze niz w Polsce.
   Czynsze za wynajem mieszkan sa tam dalej duzo wieksze niz w Polsce.
   Trzeba sobie jasno powiedziec:
   koszty utrzymania domow z mieszkaniami na wynajem
   sa takie, ze w przypadku "wyludniania" taki dom idzie do wyburzenia
   i nie "ratuje sie" domu wprowadzajac "bieda czynsze"
   ( i tu znowu inaczej niz w Polsce )
   Trzeba powiedziec, ze mozna znalesc wiele tysiecy okazji
   gdzie doslownie za kilka tysiecy Euro mozna kupic kilkupietrowy dom
   i co ciekawe taki dom przewaznie nie znajduje jednak nabywcy.
   Latwiej jest sprzedac dom jednorodzinnyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dane o ubytku ludności opierają się na liczbie zameldowanych

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   czyli są niewiarygodne, bo ludzie po 1990 r. zmieniając miejsce zamieszkania w kraju, powszechnie nie stosują się do obowiązku meldunkowego (nie ma żadnych przeszkód do tego, by przez wiele stale...rozwiń całość

   czyli są niewiarygodne, bo ludzie po 1990 r. zmieniając miejsce zamieszkania w kraju, powszechnie nie stosują się do obowiązku meldunkowego (nie ma żadnych przeszkód do tego, by przez wiele stale mieszkać w jednym miejscu i być zameldowanym gdzie indziej)
   również przyjeżdzający na Śląsk z innych regionów Polski z reguły się nie meldują (sam znam 2 osoby, jedną z Lubelszczyzny, drugą z Częstochowy) które od lat mieszkają w Gliwicach, ale nadal stale zameldowane są w miejscach skąd pochodzą; nie przeszkadza to w żaden sposób w codziennym funkcjonowaniu - inaczej, niż to było za PRLzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ GLIWICZANIN - sa takze ludzie, ktorzy wyjezdzaja za granice i...

   ... i pozostaja nadal zameldowani w Polsce nawet przez kilka lat po... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   ... nawet przez kilka lat po wyjezdzie z kraju.

   Wg niektorych... - ktos,
   kto wyjechal z Polski i mieszka w nowym kraju
   ponad rok, powinien byc nieuwzgledniany w statystyce liczby mieszkancow...rozwiń całość

   ... nawet przez kilka lat po wyjezdzie z kraju.

   Wg niektorych... - ktos,
   kto wyjechal z Polski i mieszka w nowym kraju
   ponad rok, powinien byc nieuwzgledniany w statystyce liczby mieszkancow Polski, tylko nowego kraju.
   Podobno biorac to kryterium, na podstawie meldunkow z panstw imigracyjnych, liczba ludnosci Polski nie wynosi juz ok. 38 milionow,
   tylko ok. 36 milionow (dwa miliony mniej niz podaje GUS).
   To dotyczy takze G.Slaska

   :::
   Grüße
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GLIWICZANIN

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   widac, ze mosz polskie "szkoly" za sobom i taki sposob myslynia,
   jak moga dojechac do Berlina za 4,5 godziny, to niy byda sie pierdolo autyml 8, abo 9 waszymi drogami, no ale gorol juz tak mo "in...rozwiń całość

   widac, ze mosz polskie "szkoly" za sobom i taki sposob myslynia,
   jak moga dojechac do Berlina za 4,5 godziny, to niy byda sie pierdolo autyml 8, abo 9 waszymi drogami, no ale gorol juz tak mo "in die Kirche ums Kreuz".zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama