Wybory 2015: Wybierz sobie podatek, dodatek i stawkę ZUS...

  Wybory 2015: Wybierz sobie podatek, dodatek i stawkę ZUS [OBIETNICE WYBORCZE]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rzutem na taśmę Sejm przyjął w piątek długo odwlekaną ustawę metropolitalną. Związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze ro

  Rzutem na taśmę Sejm przyjął w piątek długo odwlekaną ustawę metropolitalną. Związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia ©123RF/Ryszard Stelmachowicz

  Trwa przedwyborcza licytacja obietnic prowadzona przez partie. Oto najważniejsze deklaracje programowe złożone w tej kampanii
  Rzutem na taśmę Sejm przyjął w piątek długo odwlekaną ustawę metropolitalną. Związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze ro

  Rzutem na taśmę Sejm przyjął w piątek długo odwlekaną ustawę metropolitalną. Związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia ©123RF/Ryszard Stelmachowicz

  Programy wyborcze mają wiele wspólnego z innymi programami: telewizyjnymi. Jednych i drugich nikt nie czyta. Politycy natomiast nauczyli nas, że nawet sztandarowe założenia, które przygotowują w trakcie kampanii, w ledwie uszczuplonej wersji znajdują później odzwierciedlenie w faktycznym działaniu. Warto jednak je pamiętać, by przynajmniej co cztery lata mieć świadomość, co nam obiecywano, a co nas później ominęło.


  Tegoroczna kampania przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi jest o tyle ciekawa, że po raz pierwszy od 2007 roku może dojść do zdecydowanej zmiany w sejmowym układzie sił. Sondaże dają więcej szans na zwycięstwo PiS, PO jest w odwrocie, natomiast zamiast Ruchu Palikota, mandaty mogą zdobyć przedstawiciele partii KORWiN, Ruchu Kukiza, a także Zjednoczeni dla Śląska (ich nie obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy). Jakie pomysły urodziły się w sztabach czołowych ugrupowań w związku tą mobilizacją? Oto krótki przewodnik.

  Platforma Obywatelska

  Widmo wyborczej porażki skłoniło liderów PO do radykalnych działań programowych i z ust Ewy Kopacz usłyszeliśmy m.in. o perspektywie jednolitej składki podatku PIT: 10 proc. (która jednak ma być zależna od dochodu na członka rodziny i dotyczyć tylko osób zarabiających mniej) oraz o likwidacji składki na NFZ i ZUS.

  To ostatnie z kolei wiąże się z zamiarem wprowadzenia ujednoliconych kontraktów (umów) dla wszystkich oraz unormowaniem stawki godzinowej za pracę na poziomie 12 zł brutto. Seniorom PO proponuje tzw. bon refundacyjny dla poważnie chorych, niezależnie od wieku. Wśród obietnic premier Kopacz pojawiła się też zapowiedź likwidacji obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych. A co PO ma dla Śląska? Program, prezentowany jeszcze w czerwcu, w którym zapewniano nas m.in. o inwestycjach w przemyśle i innych gałęziach rynku pracy.

  Prawo i Sprawiedliwość

  PiS, któremu sondaże dają największe szanse na zwycięstwo, chce opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe podatkiem obrotowym (ma to dać przychód 3 mld zł), a banki - podatkiem bankowym (4 mld zł). VAT ma zostać obniżony do 22 proc., CIT do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, obiecywana jest także 100-procentowa amortyzacja wydatków inwestycyjnych.

  Priorytetem PiS jest wprowadzenie programu rodzinnego, zakładającego dodatek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a ponadto podniesienie kwoty wolnej od podatku (z 3 do 8 tys. zł) oraz obniżenie wieku emerytalnego do 65 (mężczyźni) i 60 lat (kobiety). Partia zapowiada także „narodowy program zatrudnienia”, który ma dać osobom poniżej 35. roku życia 1,2 mln nowych miejsc pracy. A dla regionu? PiS chce ratować śląskie górnictwo - obiecuje działania krótkoterminowe i długofalowe projekty inwestycyjne, a także powiązanie przemysłu węglowego z energetyką.

  Zjednoczona Lewica

  Priorytety? Społeczne: 150 tys. miejsc pracy, wzrost płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, likwidacja umów śmieciowych i bezpłatnych stażów, ulgi dla pracodawców (za pierwsze i drugie miejsce pracy będzie on zwolniony z opłat ZUS na 18 miesięcy) oraz zrównanie płac kobiet i mężczyzn. Problem będą mieli najbogatsi, dla których Lewica przewiduje przywrócenie 40-proc. podatku PIT. Z kolei osoby zarabiające mniej niż 21 tys. zł rocznie byłyby z podatku zwolnione.

  Wśród postulatów ZL znajdziemy też obniżenie wieku emerytalnego (przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy - mężczyźni i 35 - kobiety), podwyżkę emerytur o 200 zł, refundację in vitro, darmowe leki dla najuboższych seniorów oraz legalizację medycznej marihuany i oleju konopnego. Koalicja obiecuje również przywrócenie deputatów za węgiel dla górników na emeryturach i rentach.

  Co oferują inne ugrupowania

  Z ciekawych pomysłów PSL, warto wspomnieć o obniżeniu o połowę składek ZUS dla mikro- przedsiębiorców oraz zwolnienie z ZUS na rok dla zakładających działalność gospodarczą. Nowoczesna Ryszarda Petru proponuje jednolitość podatkową 3x16: 16-procentową stawkę PIT, CIT i VAT. Petru deklaruje też kres wcześniejszych emerytur i przywilejów dla mundurowych, górników i rolników ubezpieczonych w KRUS.

  Jeśli chodzi o partię KORWiN, do jej kluczowego zagadnienia programowego urosło przeciwdziałanie islamizacji Polski. Ten cel ludzie Janusza Korwin-Mikkego chcą osiągnąć zrywając z dotychczasowymi unijnymi założeniami dotyczącymi polityki imigracyjnej. Najbardziej oryginalny w formułowaniu swoich pryncypiów programowych jest Ruch Kukiza: jego lider podkreślał od początku, że „programy wyborcze to ściema”, więc sam oferuje Polakom „strategię”. A w niej np. JOW-y, decentralizacja kraju (np. siedziby ministerstw w innych miastach niż Warszawa), a także wybieranie sędziów w wyborach lokalnych.

  Co zrozumiałe, najmocniej regionalne priorytety akcentują Zjednoczeni dla Śląska. Oprócz starań o język regionalny czy status mniejszości etnicznej dla Ślązaków, Zjednoczeni chcą także dbać o rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz walczyć z ubóstwem i bezdomnością.

  Które z obietnic wydają się Wam najbardziej nierealne? Dyskutujcie z autorem


  *Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
  *Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
  *Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
  *Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artur Warzocha

   danulllka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kochani, głosujemy na Artura Warzochę- to doświadczony fachowiec - na pewno jako senator nie przyniesie wstydu, a może Częstochowie sporo pomóc. Jego zaletą z pewnością jest to ze posiad...rozwiń całość

   Kochani, głosujemy na Artura Warzochę- to doświadczony fachowiec - na pewno jako senator nie przyniesie wstydu, a może Częstochowie sporo pomóc. Jego zaletą z pewnością jest to ze posiad umiejętność przyciągania elektoratu pozapartyjnego.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   lilia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   To wybieram PO skoro mam patrzeć na program wyborczy i możliwości realizacji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama