Ważne
  Za rok Dzień Korfantego. Parada też, ale najpierw pluszak,...

  Za rok Dzień Korfantego. Parada też, ale najpierw pluszak, potem wiertła

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Parada Korfantego nie była świętem wszystkich Ślązaków
  1/8
  przejdź do galerii

  Parada Korfantego nie była świętem wszystkich Ślązaków ©Lucyna Nenow

  W sobotę, jak co roku, przez Chicago przemaszeruje rzesza Polonusów czczących Konstytucję 3 Maja, która pretekstem jest do rozmaitych manifestacji nostalgicznych wyobrażeń polskości. Na Śląsku tak długo nie będzie (spokojnie, nie o polskość chodzi, tylko o frekwencję), więc trzeba inaczej. Parada Korfantego to dobry pomysł, tylko nie tędy droga.
  ZDJĘCIA Z PARADY:
  Parada Korfantego w śląskich strojach w Katowicach [SUKCES CZY PORAŻKA]

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ABP SKWORC: ŚLĄSKU WSTAŃ ZJEDNOCZONY WOKÓŁ TAKICH SYNÓW JAK KORFANTY
  Parada przeszła przez Katowice w minioną sobotę. Ideę Kazimierza Kutza realizował Związek Górnośląski i zrealizował ją zgodnie z narodową matrycą. Msza, pochód, przemówienia, do widzenia. Nie możemy mieć pretensji - było mało czasu na organizację, poza tym właśnie tak się w Polsce obchodzi wielkie rocznice, tak wielbi się przegrane bitwy, bo jesteśmy Rzeczpospolitą Frasobliwą i Namaszczoną. Z Korfantym trzeba inaczej. Problem w tym, że tydzień temu sam Korfanty zanudziłby się w Katowicach na śmierć.

  Karnawał lub karna kolonia

  Organizatorzy Parady Korfantego nie muszą lecieć po inspiracje do Chicago. Nawet nie powin-ni, bo niezależnie od tego, ile orkiestr i pocztów sztandarowych uda się za rok delegować z zakładów pracy, parada na taką modłę zawsze będzie w Katowicach sztuką dla sztuki.

  Amerykańskie sukcesy i masowość kolorowych festynów działają na wyobraźnię, ale nie ma co kalkować wzorców z USA w skali 1:1. Tam szkolne mecz koszykówki gromadzą tłumy. A ligi uniwersyteckie śledzi widownia, o jakiej polska ekstraklasa piłkarska może śnić. Amerykanie, wychowani na odpustowym patriotyzmie (w pozytywnym znaczeniu) i w pewnym sensie na ograniczonych możliwościach oddziaływania władzy centralnej (terytorium!), są z natury bardziej skłonni do społecznego uczestnictwa.

  Na tym ponoć polega idea społeczeństwa obywatelskiego - na istnieniu jakiejś pozapaństwowej infrastruktury ludzkiej, która skłania obywateli do podejmowania i brania udziału w inicjatywach ważnych z punktu widzenia lokalnego ogółu.

  Co tu jest ważne? Na przykład poznanie historii swojej ziemi, nabranie do niej dystansu, może wypełnienie treścią tego, co obecnie określa się śląskością. Górnolotnie brzmiące ideały, ale to nie one sparaliżowały Ślązaków. Nie przyszli, bo akademia to mało atrakcyjny pomysł na sobotę. Pochód na setki sztandarów będzie zawsze kojarzył się z komunistyczną tradycją procesji z okazji Święta Pracy, a ten rozdział już zamknęliśmy i lepiej do niego nie wracać. Dziś takie happeningi muszą oferować coś więcej poza oficjalnym protokołem, a pierwsza Parada Korfantego proponowała uczestnikom wyłącznie urzędowy schemat.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (87)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrektor Leszek Jodliński uhonorowany Nagrodą Korfantego przez ZG

   www.facebook.com/photo.php?fbid=515044005199430&set=exp.515044068532757.unitary&type=1&relevant_coun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   o pani na to, pani Semik?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ---

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   To jest wszystko tak zaklamane ze az czlowieka skreca!
   W ubieglym tygodniu byl tutaj wywiad z mieszkajacym w USA prawnukiem Korfantego i tam wyraznie bylo napisane ze nie ulega watpliwosci ze...rozwiń całość

   To jest wszystko tak zaklamane ze az czlowieka skreca!
   W ubieglym tygodniu byl tutaj wywiad z mieszkajacym w USA prawnukiem Korfantego i tam wyraznie bylo napisane ze nie ulega watpliwosci ze Korfantego zabito-otruto. Przeciez normalnoscia najpierw byloby jawne/oficjalne wyjasnienie przedwczesnej smierci Korfantego i potepienie sprawcow morderstwa tego wybitnego czlowieka a pozniej organizowanie jakichkolwiek parad/imprez ku jego czci. Tak samo obecny slaski arcybiskup celebrowal msze sw. poswiecona Korfantemu ale nic nie wspomnial o jak Korfanty skonczyl-przeciez te wszystkie szykany,wiezienia i pozniej smierc w Polsce o ktora tak walczyl na Slasku to jest droga krzyzowa tego czlowieka.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nastepny od klamania

   lopey (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   a jak chcesz wyjasniac smierc Korfantego? ekshumowac? czy wrozyc


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do lopey

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Sprawa jest juz od dawna wyjasniona,tylko sie tego oficjalnie nie upublicznia ,bo trzeba by bylo potem pewna postac z cokolow zepchnac.
   Ale jesli ktos ma ochote to mozna i oficjalna komisje...rozwiń całość

   Sprawa jest juz od dawna wyjasniona,tylko sie tego oficjalnie nie upublicznia ,bo trzeba by bylo potem pewna postac z cokolow zepchnac.
   Ale jesli ktos ma ochote to mozna i oficjalna komisje powolac na ktorej czele stanela by taka wybitna postac jak specjalista od spraw tajemniczych i ekskumacji A.Macierewicz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowe wyznanie Sandmana!!! Wiosenny hit sezonu 2013!!!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

   W konwersacji z Marcinem Zasadą, Sandman-adwokat zmienił wykształcenie i obecnie jest historykiem!!!
   Aby nic nam nie umknęło, przytaczam jego wypowiedź w całości: "Przepraszam Panie Marcinie....rozwiń całość

   W konwersacji z Marcinem Zasadą, Sandman-adwokat zmienił wykształcenie i obecnie jest historykiem!!!
   Aby nic nam nie umknęło, przytaczam jego wypowiedź w całości: "Przepraszam Panie Marcinie. Skończyłem historię, ale nie słyszałem o autonomii czeskiej"
   Czy to już pier-dolec czy tylko majaki naćpanego werbusa?
   Cielmiczanie!!! Co wy na to!!! Karetka w drodze?zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Przepraszam ale dlaczego w Autonomii były tylko 2 języki urzędowe, tzn. polski i niemiecki?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 20

   Dlaczego w Autonomii nie było urzędowego języka "śląskiego"? Czyzby dlatego, że na Sląsku nie było ludzi, którzy takim językiem mówili????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   Marcin Zasada, DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   To akurat nie argument, bo nie ma ambicji, by śląski był językiem urzędowym z pełną paletą jego praw i wymagań. A kiedyś to samo, co Pan pisze, można było mówić np. o dzisiejszym języku czeskim....rozwiń całość

   To akurat nie argument, bo nie ma ambicji, by śląski był językiem urzędowym z pełną paletą jego praw i wymagań. A kiedyś to samo, co Pan pisze, można było mówić np. o dzisiejszym języku czeskim. Pozdrawiam, MZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Marcin Zasada, DZ

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

   Jeszcze nie zdążyłem wypić herbaty a tu znowu wolta w wykonaniu Sandmana!
   Część mojego ostatniego postu do Pana, okazała się nieaktualna - za co bardzo przepraszam!
   Aktualna wersja to...rozwiń całość

   Jeszcze nie zdążyłem wypić herbaty a tu znowu wolta w wykonaniu Sandmana!
   Część mojego ostatniego postu do Pana, okazała się nieaktualna - za co bardzo przepraszam!
   Aktualna wersja to "Sandman-historyk". Obite ryło jego fathra - pozostaje jak na razie bez zmian!
   Może Pan zna jakieś "czary-mary", które pomogą Sandmanowi na powrót do społeczeństwa - obojętnie którego? Bo w tym tempie to Sandman do tygodnia czasu ogłosi się papieżem albo co najmniej cysorzem! A wtedy nam biada, oj biada!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Marcin Zasada, DZ

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Panie Marcinie, jak Pan zapewne zauważył, Sandman ostatnio "awansował" sam siebie na "nawet niezłego adwokata"! Był na tyle uprzejmy i pro publico bono poinformował o tym wszystkich czytelników DZ...rozwiń całość

   Panie Marcinie, jak Pan zapewne zauważył, Sandman ostatnio "awansował" sam siebie na "nawet niezłego adwokata"! Był na tyle uprzejmy i pro publico bono poinformował o tym wszystkich czytelników DZ - w tym i piszącego ten post. Jego następną sensacją okazało się obicie ryjoka jego ojca, przez bliżej nieokreślonego sztajgra typu: prusko-niemieckiego w czasie II wojny światowej. Tenże prusko-niemiecki sztajgier wałęsał się po kopalniach Ziemowit, Piast i Lenin, gdyż doniesiono mu że Sandman-father nie umie po niemiecku powiedzieć Szczyńść Boże! Dlatego też za każdym razem gdy spotkał fathra na grupie - obijał mu koncertowo ryło! A father skakał jak młoda koza, to na Ziemowita, to zaś na Piasta albo na Lenina i tak wszędzie testowal swoje Szczyńść Boże. A gemba puchła ponad miarę! Nie miało to znaczenia, że kopalnie te były dopiero w planach przyszłych komunistów. Gymba dalej puchła. Obecnie Sandman planuje napisać podanie do Eryki Sztajnbachowej i ichniego ZBOWiD-u, co by Sandman-fathrowi dali rentę za obite ryło przez prusko-niemieckiego sztajgra - na bliżej nieokreślonej wirtualnej grubie!
   Widzi Pan więc, że jego komentarze i zapytania oscylują wokół "Opowieści z mchu i paproci" a nawet są z nimi tożsame.
   My jego adwersarze, jesteśmy bardzo zatroskani losem "mecenasa" i obitą gębą jego ojca. Nasza pomoc z wiadomych przyczyn, może być jedynie wirtualnie-werbalna i jako taka, jest przez zainteresowanego - odrzucana!
   Dlatego też bardzo Pana proszę, o nie stresowanie Sandmana-mecenasa i wspieranie jego wypocin na forum - dobrym słowem. Jego częste zachwiania osobowości, mylenie osób i faktów historycznych, beblanie herezji oraz napady płaczu są - mam nadzieję - przejściowe. Jeżeli nie będzie opuszczał terapii i regularnie brał udział w grupie wsparcia - jest szansa na wyleczenie tej przypadłości.
   Pozdrawiam.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Przepraszam Panie Marcinie. Skończyłem historię, ale nie słyszałem o autonomii czeskiej.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 17

   Mówię o autonomii Śląska, w której były dwa języki urzędowe. Polski i niemiecki. Nikt wtedy nie pomyslał o "języku sląskim" bo takwoego nie było i nie ma. A Pan Panie Marcinie cos o języku...rozwiń całość

   Mówię o autonomii Śląska, w której były dwa języki urzędowe. Polski i niemiecki. Nikt wtedy nie pomyslał o "języku sląskim" bo takwoego nie było i nie ma. A Pan Panie Marcinie cos o języku czeskim. Co to ma wspólnego z Autonomią? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sandman

   fan Club Kasi z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   Ze słyszenia, to się wiedzy nie czerpie .
   Zacznij czytać !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   Marcin Zasada, DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

   Panie Sandmanie, autonomia czeska? Może po drugiej stronie w Arabeli.
   A ja o języku czeskim, kiedyś też nikt nie myślał, że taki istnieje, jakkolwiek można porównać obie sytuacje.Pozdrawiam, MZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   a to na WUML-u
   tyz historia byla?

   jo wiym ze tam ino gorzola slepali.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Gorzoła slepali na dyżurach w ORMO i POP, a na WUML-u brynolem popijali zioło!
   Ja chyba wezna przeglondna wszyskie jego hadziajskie komentorze i wypisza, kim łon już w życiu był i jakie...rozwiń całość

   Gorzoła slepali na dyżurach w ORMO i POP, a na WUML-u brynolem popijali zioło!
   Ja chyba wezna przeglondna wszyskie jego hadziajskie komentorze i wypisza, kim łon już w życiu był i jakie uniwersytety kończył.
   To staje się coroz ciekawsze, takiego pier-dolca żech jeszcze nie widzioł!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kromfanty

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   a tych co dostali te krowy tyz zaprosiyli?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Ja, obydwóch!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karlus

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   a co to za jakie? ;-))))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Jedyn to Wicek Witos a drugi to tyn faroż co mu ślub w Krakowie dawoł ;-)

   Zdjęcie autora komentarza
   Za rok jeszcze większa klapa

   Danio Figo

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Grono "paradystów" (nie mylić z parodystami) uszczupli się jeszcze o tych, którzy w paradzie widzieli szansę na zjednoczenie wszystkich mieszkańców województwa, zabraknie więc środowisk skupionych...rozwiń całość

   Grono "paradystów" (nie mylić z parodystami) uszczupli się jeszcze o tych, którzy w paradzie widzieli szansę na zjednoczenie wszystkich mieszkańców województwa, zabraknie więc środowisk skupionych wokół posła Plury i jego samego, pewnie zabraknie przedstawicieli RAŚ, Rady Górnośląskiej... Oj skromnie to będzie wyglądać, sama Straż Miejska z Dąbrowy może nie wystarczyć...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @AdalbertK.

   Marcin Zasada, DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Ważniejsza i bardziej dotkliwa będzie masowa absencja tych, którzy nie mają żadnych służbowych zależności z tą sprawą. Więc zwykłych ludzi. Parada sama w sobie, parada dla parady, parada jako clou...rozwiń całość

   Ważniejsza i bardziej dotkliwa będzie masowa absencja tych, którzy nie mają żadnych służbowych zależności z tą sprawą. Więc zwykłych ludzi. Parada sama w sobie, parada dla parady, parada jako clou to porażka. Raz jeszcze - trzeba inaczej, z paradą między innymi. O tym jest tekst, zgadza się? Pozdrawiam, MZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 12

   zastanow sie jak nas nazywasz raz piszesz Slazakowcy pozniej Szlesjerzy wiec ci pomoge MY JESTESMY SLAZACY=WIR SIND SCHLESIER

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może ktoś choć raz wyjaśnić

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

   dlaczego szlezjery nie ogłoszą, kto jest ich bohaterem?
   Ale nie na forum, a jawnie, publicznie.
   Tak, żebyśmy mogli zobaczyć, jak uciśniony narut oberchlesien jednoczy się wokół tej historycznej...rozwiń całość

   dlaczego szlezjery nie ogłoszą, kto jest ich bohaterem?
   Ale nie na forum, a jawnie, publicznie.
   Tak, żebyśmy mogli zobaczyć, jak uciśniony narut oberchlesien jednoczy się wokół tej historycznej postaci, a rady miejskie śląskich miast nadają ulicom jej imię?
   Czy taki internetowy bełkot przeciwko Korfantemu, bez wskazania, kto w takim razie jest pozytywnym wzorem, zaspokaja aspiracje szlezjerstwa?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Gliwiczanin

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Czemu rodzonego kielczanina-werbola interesuje tzw."bohater" niejakich "szlezjerów"?
   Dlaczego niejacy "szlezjerzy" muszą mieć tzw. "bohatera"?
   Dlaczego ulice muszą nosić imiona i nazwiska tzw....rozwiń całość

   Czemu rodzonego kielczanina-werbola interesuje tzw."bohater" niejakich "szlezjerów"?
   Dlaczego niejacy "szlezjerzy" muszą mieć tzw. "bohatera"?
   Dlaczego ulice muszą nosić imiona i nazwiska tzw. "bohaterów"
   Dlaczego krytyka niejakiego Korfantego nazywana jest przez przesiedleńca z kieleckiego - internetowym bełkotem?
   Dlaczego Ślązacy muszą kieleckiemu podciepowi - niewiadomo dlaczego używającego nicku "Gliwiczanin" - tłumaczyć się z czegokolwiek i wskazywać jakieś urojone "pozytywne wzorce"?
   Pałuj się podciepie i nie nerwuj hanysa, a wracając do rodzinnych Kielc nie zapomnij zabrać z wulca walonek i kufajki. I zamknij drzwi na półpięterku...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karlus

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   i jeszcze niych niy zaomni wzionc ze sobom ta rasa, co jom na Slonsk prziwlok. ;-))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Widzisz! Ło tym żech zapomnioł!
   Jak dobrze że mosz baczynie! Bo zaś byśmy z tymi najduchami sie mynczyli i użerali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajny tekst Kutza :

   fan Kutza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   Kutz nie tylko, ale tez na temat tej nibyparady :
   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,13825831,Kazimierz_Kutz__Wniebowziecie_Wojciecha_Korfantego.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slaska parada ?

   juz nie calkiem naiwna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   z plutonami polskich policjantów i polskich wojoków - z bagnetami na dlugiej broni ???????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama