Kryzys pomoże Oti - Oti pomoże lokalnym firmom

  Kryzys pomoże Oti - Oti pomoże lokalnym firmom

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mniejsza liczba zleceń, przesuwanie w czasie projektów i atmosfera niepewności, czyli wszystko to, co w ostatnim czasie spędza sen z powiek przedstawicielom firm budowlanych, może stać się okolicznościami korzystnymi przy powstawaniu rudzkiego aqua-parku "Oti".
  Ubiegłoroczny przetarg na wykonawcę robót związanych z budową kompleksów basenów w Dolinie Kłodnicy unieważniono, ponieważ złożone oferty znacznie przewyższały kwoty podane w kosztorysie. Kryzys spowodował, że to firmy znów zaczęły zabiegać o każdą robotę, szczególnie, gdy mowa o ponad stumilionowej inwestycji.

  Wczoraj podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania przekonywał, że pieniądze, jakie zostaną "wpompowane" w rynek, to też sposób na wsparcie lokalnych przedsiębiorców.

  - Kryzys spowodował, że przy wyborze wykonawców będziemy preferować rudzkie i śląskie firmy, by w ten sposób pomóc im przetrwać trudniejszy okres - zapowiada Andrzej Stania.

  - Park Wodny w Rudzie Śląskiej, spółka z o.o. jest podmiotem prawa handlowego, zatem nie ma obowiązku stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Ogłaszając przetarg możemy kierować się wewnętrznym regulaminem - wyjaśnia Ewa Truchan, prezes Parku Wodnego.

  Według szacunków, rudzka inwestycja kosztować ma 119 mln zł. To koszty budowy i obsługi zaciągniętego na realizację inwestycji kredytu bankowego. Udało się pozyskać partnera prywatnego - BRE Bank Hipoteczny, który kredytu udzieli na preferencyjnych warunkach. Udzieli, jeśli gmina, zwiększy kwotę poręczenia z 174 do 230 mln zł. Uchwała w tej sprawie jutro stanie na sesji rady miejskiej. Przypomnijmy, że radni już raz zgody na wzrost poręczenia nie dali.

  - Umowa z bankiem byłaby teraz korzystniejsza dla nas o 19 mln zł - przekonuje Truchan.

  Poręczenie gminy w wysokości 230 mln zł oznacza, że przez 25 najbliższych lat w miejskiej kasie zamrażane będzie średnio po 9 mln zł rocznie. Z pieniędzy tych nie trzeba będzie korzystać, jeśli rudzki aquapark na siebie zarobi. Cel zostanie osiągnięty, jeśli baseny odwiedzać będzie około 550 tysięcy osób rocznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama