Prognoza pogody na Majówkę 2013 [ŚRODA NAJZIMNIEJSZA]

  Prognoza pogody na Majówkę 2013 [ŚRODA NAJZIMNIEJSZA]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wtorek, 30 kwietnia
  Słońce wzejdzie o godz. 5.20, zajdzie o godz. 20.02. Nad ranem termometry będą wskazywały ok. 13-14 stop. C. W ciągu dnia temperatura pójdzie w górę
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Trochę deszczu, trochę chmur, przez które będzie przebijało się słońce. Nie mamy co liczyć na tropikalne upały. W ciągu dnia średnio 20 stopni C, czyli idealnie na piesze i rowerowe wycieczki. ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY OD 30 KWIETNIA DO 5 MAJA
  Jednak w pierwszy dzień maja największymi szczęściarzami będą mieszkańcy Rybnika i Bielska-Białej. U nich słupki rtęci w ciągu dnia pokażą najwięcej, ale i tak zaledwie 17 st. C. Spokojnie, później będzie tylko lepiej i cieplej. Środa będzie najzimniejszym dniem tegorocznej majówki.

  Czy pamiętacie weekend majówkowy w 2011 r., kiedy poranek przywitał nas dość niespodziewanie padającym śniegiem?

  - Maj jest miesiącem, w którym przebudowują się układy cyrkulacyjne, ustępuje zalegający zazwyczaj wcześniej nad Polską wyż, a nadciągające ośrodki niżowe przynoszą dość chłodne powietrze i zazwyczaj ostatnie przymrozki, a czasami też towarzyszące im opady śniegu - wyjaśnia Michał Kowalewski, klimatolog z Centrum Monitoringu Klimatu Polski Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Śnieg na przełomie kwietnia i maja nie jest, jak wiemy, częstym zjawiskiem. - Jeśli już występuje, to opady są dosyć gwałtowne, krótkotrwałe i nie powodują uformowania trwałej pokrywy śnieżnej, co najwyżej - kolokwialnie mówiąc - ziemia jest przyprószona śniegiem, który znika następnego dnia, w szczególnie chłodnych, zacienionych miejscach może się utrzymać dwie lub trzy doby - uzupełnia klimatolog.

  Przykładowo w Katowicach w maju 1978 roku mieliśmy trzy dni z opadami śniegu. W naszym regionie przeciętnie jeden taki dzień przypada na 10 lat. Zaś w 1985 roku, właśnie 1 maja był ostatnim dniem, w którym w województwie śląskim, a dokładniej w Katowicach - stolicy ówczesnego województwa katowickiego - na ziemi leżały cztery centymetry śniegu.

  Po wspomnienia z ciepłych i słonecznych weekendów majowych nie musimy sięgać tak daleko w przeszłość. Jak pokazują dane zebrane w stacji Meteorologicznej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu przez prof. Tadeusza Niedźwiedzia, klimatologa z UŚ, jedna z cieplejszych majówek w regionie przypadła na 2012 rok. - W Sosnowcu w zeszłym roku pierwszego maja temperatura maksymalna wynosiła 30,4 stopnia Celsjusza. Niemal tyle samo, bo 29,9 stopnia, pokazywały termometry czwartego maja 2002 roku - opowiada klimatolog z UŚ. Z jego danych wynika, że najbardziej mokry był maj 2010 roku, kiedy w Sosnowcu tylko 3 dni były bez deszczu. Przez miesiąc spadło 271 mm deszczu, co stanowi niemal jedną trzecią przeciętnej sumy rocznej opadu.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
  *Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
  *Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama