Kulisy dymisji: Tusk już od dwóch miesięcy miał następcę...

  Kulisy dymisji: Tusk już od dwóch miesięcy miał następcę Jarosława Gowina

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak ustaliła "Polska", pomysł na to, by ministrem sprawiedliwości został Marek Biernacki, powstał w okolicach pokoju Ewy Kopacz.
  Trzy tygodnie temu Jarosław Gowin spotkał się w Warszawie z Pawłem Kowalem, szefem PJN. Rozmowa miała dotyczyć przyszłych planów politycznych. O ich spotkaniu dowiedział się Donald Tusk. W tamtym tygodniu poinformowano premiera o szeregu kolejnych rozmów z byłymi politykami PiS. - 23 kwietnia wysłałem list do Donalda Tuska, w którym napisałem, że Jarosław Gowin szkodzi Platformie i że trzy tygodnie temu ten konstytucyjny minister w rządzie spotkał się w Tarnowie z politykami PJN i byłymi politykami Samoobrony - mówi "Polsce" Mirosław Banach, przewodniczący PO w powiecie tarnowskim. Te informacje nie były oczywiście powodem dymisji Jarosława Gowina, a jedynie kolejnym argumentem utwierdzającym premiera, że w tamtym tygodniu podjął słuszną decyzję.

  Nasz kolejny informator przekonuje, że na razie Jarosław Gowin nie wyjdzie z Platformy i nie utworzy nowego ruchu. Bo zdecydował, że zawalczy o przewodnictwo w Platformie. Sam premier na konferencji mówił drwiąco, że nie może nikogo trzymać w klatce, jeśli chce kandydować na przewodniczącego Platformy. Premier odnosił się do wypowiedzi Jarosława Gowina, który stwierdził, że dopóki jest konstytucyjnym ministrem, nie stanie do walki z premierem.

  - Jarek przegra z kretesem i wtedy pewnie zacznie angażować się w nową inicjatywę polityczną - mówi. Sam premier na konferencji o Jarosławie Gowinie mówił: - Podobny problem miałem z Januszem Palikotem. Patrzyłem mu głęboko w oczy i miałem wrażenie, że jest gdzie indziej - stwierdził.

  Paweł Kowal zaś mówi "Polsce", że zauważył, że Donald Tusk zaczyna się obawiać każdego politycznego ruchu. - Premier niepokoi się, że zabetonowany system może w końcu upaść - mówi.

  Piątkowa "Polska" pisała, że wszystko wskazuje na to, że Jarosław Gowin zostanie zdymisjonowany. Jak pisaliśmy, Donald Tusk ma do Gowina szczególny żal nawet nie o słynną już wypowiedź o zamrożonych zarodkach rzekomo sprzedawanych z klinik in vitro do Niemiec. Tym razem kwestią, która miała odegrać główną rolę w rozważaniach Tuska nad losem Gowina, jest przede wszystkim fakt, że tłumacząc się we wtorek na forum Rady Ministrów, szef resortu sprawiedliwości minął się z prawdą, mówiąc, że jego wypowiedź została zmanipulowana. To nie spodobało się premierowi, który na dodatek sam znalazł się w kłopotliwej sytuacji, bo powtórzył wyjaśnienia Gowina dziennikarzom.

  - Ja nie mam czasu, żeby raz na tydzień tłumaczyć się za ministra, dlatego że upolitycznia kwestie, którymi się zajmuje - podkreślił na wczorajszej konferencji prasowej Tusk i dodał, że w PO nie będzie sztormu o charakterze ideowym. - Spory światopoglądowe nie muszą dewastować polskiej polityki i rujnować kolejnego rządu. Zależy mi na tym, by skrzydłowi politycy PO nie starali się narzucać swoich poglądów całej reszcie. Gowin nie potrafił na dłuższą metę wytrwać w takiej wewnętrznej dyscyplinie i stwarzał sytuacje coraz trudniejsze do obrony - zaznaczył szef rządu. I dodał: - Wziąłem kolejny raz na klatę tłumaczenie Gowina i ono nie okazało się precyzyjnie - powiedział. - Jestem przekonany, że Gowin może być przydatny PO. Mam nadzieję, że pozostanie w Platformie. Nikt ręki na niego w PO nie będzie podnosił - stwierdził.

  Jak ustaliła "Polska", pomysł na to, by szefem resortu sprawiedliwości został Marek Biernacki, powstał blisko dwa miesiące temu, zaraz po sporze o sprawę związków partnerskich. - Wtedy premier odbył szereg spotkań z frakcją konserwatystów. Wyczuł ich nastroje - mówi jeden z polityków PO. I dorzuca: - Idea, aby ministrem sprawiedliwości został Marek Biernacki, zrodziła się w okolicach gabinetu Ewy Kopacz. Premier naradzał się z marszałek Sejmu - mówi jeden z konserwatystów. Przekonuje, że o nominacji Biernackiego mówiło się od dwóch miesięcy w kuluarach frakcji konserwatywnej. Tylko że wymiana miała być dokonana dopiero latem.

  Nasz informator przekonuje, że premier nie wytrzymał kolejnych wybryków Gowina. - Tusk wiedział, że my zdecydowanie poprzemy taką nominację - mówi nasz rozmówca. Nie bez znaczenia jest fakt, że Marek Biernacki jest szefem frakcji konserwatywnej. A ofiarowanie mu stanowiska gwarantuje jedno, a mianowicie, że żaden z polityków o takich poglądach nie zostanie sojusznikiem Gowina. Donald Tusk rozegrał sytuację w partii po mistrzowsku.

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale Wam wadzi ten Tusk.

   fLeming (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Już nie możecie się doczekać jak rząd utworzy Antoni i Jarosław.
   Ale niestety. Przyjdzie czas wyborów i wtedy my pójdziemy do urn i ponownie wygra PO bo tak chcemy. My siedzimy cicho i nie...rozwiń całość

   Już nie możecie się doczekać jak rząd utworzy Antoni i Jarosław.
   Ale niestety. Przyjdzie czas wyborów i wtedy my pójdziemy do urn i ponownie wygra PO bo tak chcemy. My siedzimy cicho i nie wypisujemy głupot w komentarzach.
   My działamy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do fLeming

   Licealista. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   Mysle ze jestes niedouczonym gimnazjalista .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to działajcie ,działacie towarzyszu czekamy na efekty !

   reaktor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   Z uniewinniającej byłą posłankę PO decyzji sądu płyną do obywateli dwa niezwykle poważne komunikaty. Pierwszy – nie liczcie na państwo, ono was ani nie ochroni, ani nie wesprze. Drugi –...rozwiń całość

   Z uniewinniającej byłą posłankę PO decyzji sądu płyną do obywateli dwa niezwykle poważne komunikaty. Pierwszy – nie liczcie na państwo, ono was ani nie ochroni, ani nie wesprze. Drugi – sitwa rozdaje karty: jej interesy są ponad prawem. Sędziów Rysińskich, tak jak i Milewskich wyhodowaliśmy, nie rozliczając wymiaru sprawiedliwości przeniesionego z PRL do wolnej Polski. Wniosek jest tylko jeden – Rzeczpospolita jak powietrza potrzebuje zupełnie nowego sądownictwa, bo obecnego nie da się nawet naprawić. Skład sędziowski uniewinniający Beatę Sawicką dowiódł tego aż nadto.
   http://niezalezna.pl/40913-hodowanie-rysinskich-i-milewskichzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przekaz dnia

   Olszewskij (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   # Instrukcja Nr 357. Wobec rosnącej popularności Jarosława Kaczyńskiego, we wszystkich publicznych i prywatnych mediach powtarzać nieustannie, że największym atutem Donalda Tuska oraz Platformy...rozwiń całość

   # Instrukcja Nr 357. Wobec rosnącej popularności Jarosława Kaczyńskiego, we wszystkich publicznych i prywatnych mediach powtarzać nieustannie, że największym atutem Donalda Tuska oraz Platformy jest właśnie "niewybieralny" Jarosław Kaczyński, który w ten sposób szkodzi swojej własnej partii. Pomoże to maksymalnie zniechęcać wyborców niezdecydowanych oraz powstrzymywać tych, którzy są zniechęcani naszymi niepowodzeniami.

   # Instrukcja Nr 358. We wszystkich publicznych i prywatnych mediach natychmiast reagować na wszelkie krytyczne artykuły pojawiające się w nowym czasopiśmie "W Sieci", które niestety zyskuje coraz więcej czytelników młodych i zaczyna grozić naszemu "Newsweek"-owi.

   # Instrukcja Nr 359. Bezwzględnie kontynuować próby dzielenia Kościoła za pomocą haseł "kościół otwarty" i "kościół zamknięty". Wyśmiewać ks. Tadeusza Rydzyka jako faktycznego polskiego prymasa.

   # Instrukcja Nr 360. Wobec niepowodzenia aktualnych prób narzucania wiarygodnej "alternatywy" dla PiSu (Korwin, Palikot i nowe partie / frakcje "prawicowe"), w sondażach i w naszych mediach reaktywować SLD jako ratunek przed przejęciem władzy przez PiS. Rozmowy z SLD idą w dobrym kierunku. W naszych mediach możemy też zagrać kartą "konserwatywnego" Gowina.

   # Instrukcja Nr 361. We wszystkich publicznych i prywatnych mediach bezwzględnie usuwać takie wypowiedzi, jak:

   "Komercjalizacja szpitali doprowadzi do modelu pani Sawickiej, w którym pewna grupa doi publiczne pieniądze" lub

   "Wprowadzający reformę OFE wiedzieli, że nic z tego nie wyjdzie" lub

   "Najkrótsza droga do ruiny Polski prowadzi przez wspólną walutę" lub

   "Nad Tuskiem są ci, którzy mają pieniądze i są uwiązani w kontakty z państwami zewnętrznymi" lub

   "Pewne siły dążą do zmniejszania naszej populacji"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROTESTUJĘ !

   AmberTusk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni...rozwiń całość

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, nie mówiąc już o naszych dziennikarzach z TOK fm oraz Polskiego Radia. Także Gazety Wyborczej, polskiego Newsweeka itd.

   To samo dotyczy afery hazardowej, stoczniowej, smoleńskiej, szpitalnej, autostradowej, stadionowej, receptowej, szkolnej, emeryturowej, TV cyfrowej, informatyzacyjnej, afery inwigilacji internetowej (ACTA), afery niewykorzystanych funduszy europejskich, afery wstrzymanych dopłat europejskich, afery obciętych dotacji dla polskiego rolnictwa, afery obciętej refundacji składi europejskiej oraz afery korupcji kolesiowskiej w spółkach skarbu państwa (itd. itd.)

   Zawsze nasi dziennikarze dzielnie stoją na straży prawdy oraz na straży ustroju.

   Winę za całe zło w naszej ukochanej ojczyźnie ponosi PiS, który -- chcąc założyć IV Rzeczpospolitą -- dąży do zburzenia dotychczasowego porządku ustanowionego przez gen. Kiszczaka oraz innych ludzi honoru.

   PS. Na mój piłkarski rozum mamy najlepszych rozgrzanych sędziów na świecie.

   PS. Na mój piłkarski rozum wszystkie kobiety powinne pracować jak najdłużej, np. do 67 roku życia.

   PS. To nieprawda, że w Polsce są loże masońskie, mafie lub inne tajne stowarzyszenia!

   Jak już powiedziałem, to wszystko udowodnili już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, TOK fm i Polskiego Radia.

   POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ambicje premiera

   narodowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   Rudy Lisek nie lubi cwanszych od niego samego ,nie wspominam o bardziej intelgietnych ,dlatego daje kopniaka dla myslacych inaczej .Moze Tuskhinio mysli ze wygral parte malej gierki ,nastepna...rozwiń całość

   Rudy Lisek nie lubi cwanszych od niego samego ,nie wspominam o bardziej intelgietnych ,dlatego daje kopniaka dla myslacych inaczej .Moze Tuskhinio mysli ze wygral parte malej gierki ,nastepna batalia zacznie sie o wybory jednomandatowe z panem Duda .Mysle ze ta atrapa (Donald ) przegra ta konfrontacje .Wszystko zalezy od narodu ,jak glupi to poprze obecnego lidera co doprowadzi do jeszcze wiekszej biedny obywateli .Ten facet bredzi chce wprowadzic euro ,zeby uszczesliwic coraz biedniejszy narod .Zapytajcie sie Slowakow ,Grekow ,Cypryjczykow ,Wlochow ,Hiszpanow ,Portugalczykow jacy oni sa szczesliwi z wprowadzenia Euro .Widomo wizja pisanej zlotymi zgloskami Polski zaprogramowana przez premiera i powielana przez jemu towarzyskie media ,przestaje byc realnym obrazem rzeczywistosci ,tylko bajka dla stworzenia idioty Polish -Euro sovieticus .zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Patologia w wymiarze sprawiedliwości.

   Zdzisław Nowaczek

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   Nowo mianowany minister sprawiedliwości pan Biernacki nie jest odpowiednią osobą do naprawy sądownictwa. Jest skażony udziałem w bezprawiu na szkodę obywateli Polski. Media publiczne fałszują...rozwiń całość

   Nowo mianowany minister sprawiedliwości pan Biernacki nie jest odpowiednią osobą do naprawy sądownictwa. Jest skażony udziałem w bezprawiu na szkodę obywateli Polski. Media publiczne fałszują istniejącą rzeczywistość. W sądach i prokuraturach istnieje nepotyzm i korupcja. Sądy faworyzują strony postępowań. W Polsce jest największa liczba sędziów średnio na jednego mieszkańca, lecz w porównaniu do innych krajów jest największa przewlekłość postępowań. Sądy i prokuratury latami pieniaczą się ze stronami postępowań. Boją się dowodów i stanu faktycznego. To jest przyczyną przewlekłości postępowań. Prawdziwe informacje zawarte na moim portalu społeczno-politycznym przedstawiające nepotyzm i korupcję w wymiarze sprawiedliwości oraz w co Państwo Polskie wyposażyło służby specjalne ABW dla zwalczania osób niewygodnych oraz o ukrywaniu prawdy na nadużywanie psychiatrii przez prokuratorów i sędziów, są blokowane na mojej stronie internetowej www.facebook.com/zdzisław nowaczek, przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z powodu bezprawnego blokowania na facebooku moich zarzutów dotyczących osób pełniących funkcje publiczne i służących obronie społecznie uzasadnionego interesu, dnia 30 kwietnia 2013 r. złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Generalnej w Warszawie Departamentu Postępowania Przygotowawczego. Zdzisław Nowaczek zam. w Elblągu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Partyjne gierki, tylko dla poprawy samopoczucia Premiera

   Żega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

   Te partyjne gierki poprawiają samopoczucie Premiera, który tracąc orientację miota się na wszystkie strony. Wszędzie podejrzewa "zdrajców", którym więcej niż na partii PO, zależy na normalności w...rozwiń całość

   Te partyjne gierki poprawiają samopoczucie Premiera, który tracąc orientację miota się na wszystkie strony. Wszędzie podejrzewa "zdrajców", którym więcej niż na partii PO, zależy na normalności w kraju, czego partia Tuska w żaden sposób nie zapewnia. Dlatego dokonywane zmiany, na wysokich stołkach, są po to, by było wrażenie dla "maluczkich", że jednak ktoś tu rządzi. A kto? PRZYPADEK i WIELKI STRACH przed ludźmi, którym się nie przelewa. Nie jest dobrze, gdy się musi, ale też źle, jak coś kusi i to w kierunkach, które społeczeństwu nie są potrzebne, jako tematy zastępcze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TuSSk

   świrnięty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   czy to niemiec czy szatańskie nasienie i na niego przyjdzie kryska jak na wszystkich zasranych wodzów tym bardziej na zwykłego kaczora Donalda za jego faszystowskie PO-czynania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten lansowany obecnie prawnik to ponoć taki

   Mayka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   A tak było dokładnie w samo południe w timesie! Dlaczego w takim razie owy prawnik ima się wszystkiego co wpadnie w ofercie od Tuska, tudzież od każdej politycznej opcji... No, bo jeśli jest taki...rozwiń całość

   A tak było dokładnie w samo południe w timesie! Dlaczego w takim razie owy prawnik ima się wszystkiego co wpadnie w ofercie od Tuska, tudzież od każdej politycznej opcji... No, bo jeśli jest taki dobry, wówczas na pewno wyżywiłby się w inny sposób, aniżeli tylko na banknotach branych przez dziesięciolecia z wspólnego budżetu. A dwa, gdzie pozostaje w tym prawniku ta rzecz najważniejsza... Ot, chociażby i taka, jak zwyczajowy honor i solidarność, np. wobec niesłusznie zwolnionego kolegi po fachu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koniec PO

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   a Tusk do kryminalu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KIEDY KONIEC RZĄDÓW PO !!!!!!

   Obywatel RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 25

   Zastanawiam się kiedy PO !!!!przestanie wreszcie rządzić !!!!!! tym krajem !!!! . Gowin jak by odszedł z PO :-) to na pewno z 50 posłów Po by razem z nim odeszło ,i stworzyło własny klub, A...rozwiń całość

   Zastanawiam się kiedy PO !!!!przestanie wreszcie rządzić !!!!!! tym krajem !!!! . Gowin jak by odszedł z PO :-) to na pewno z 50 posłów Po by razem z nim odeszło ,i stworzyło własny klub, A WSTRĘTNE PO !!!!by wreszcie PRZESTAŁO RZĄDZIĆ RP.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama