Z Częstochowy do Poznania: Rusza sezon spływów kajakowych...

  Z Częstochowy do Poznania: Rusza sezon spływów kajakowych Wartą

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podróżowanie Wartą to coraz bardziej doceniana frajda. Coś dla ciała i dla ducha
  1/3
  przejdź do galerii

  Podróżowanie Wartą to coraz bardziej doceniana frajda. Coś dla ciała i dla ducha ©arc.

  Rusza sezon spływów kajakowych Wartą. Częstochowianie już płynęli przed czterema laty nawet do Poznania. Wyprawa w ramach "Warta Tour" trwała trzy tygodnie. Część kajakarzy powiosłowała jeszcze dalej, bo aż do Berlina.
  Oznakowane szlaki

  Zorganizowanie takiej wyprawy nie jest trudne - mówi Stanisław Kowal z częstochowskiej firmy organizującej spływy kajakowe po Warcie.

  Od Działoszyna szlak jest bardzo dobrze oznakowany, z licznymi miejscami biwakowymi. W naszym regionie pod tym względem jest gorzej. Można płynąć szlakiem Działoszyn-Krzeczów-Konopnica o długości 60 km. To spływ trzydniowy. Trasa jest łatwa, rzeka szeroka, ubarwiona przepięknym, malowniczym krajobrazem.


  Rejs do stolicy Wielkopolski trzeba zaplanować na wakacje. Weekendowe wypady na Wartę można wpisać w kalendarz od ręki. Z Mirowa do Kłobukowic i z Częstochowy do Kłobukowic. Ta pierwsza trasa ma ok. 14 kilometrów, druga prawie 20. Trwa nawet do pięciu godzin. Załogi poszczególnych kajaków dobierane są w taki sposób, że początkujący dostają się pod opiekę doświadczonych wioślarzy, którzy niejeden spływ mają za sobą.

  Jak górska rzeka

  Rzeka na niektórych odcinkach tego szlaku przypomina górską - mówi Mariusz Żołędziewski, wiceprezes Zarządu Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, propagator turystyki kajakowej i komandor spływów.

  - Napotykamy piękne starorzecza, malownicze meandry. Za mostem w Jaskrowie kształt koryta zmienia się tak często, że nawet doświadczeni kajakarze potrafią stracić orientację.

  Dochodzą do tego naturalne przeszkody, gdzie kajaki trzeba przenosić lądem. Aby je ominąć bez wysiadania z kajaka i tzw. przenoski lądem (zastawki oraz jazy hydrotechniczne w Mirowie, Garnku i Zawadzie), trzeba nieraz dużych umiejętności oraz doświadczenia. Z drugiej strony nie w każdym miejscu da się bezpiecznie wyjść na brzeg. Aby popłynąć Wartą, nie jest nawet wymagana umiejętność pływania, bo obowiązkowe są ratunkowe kapoki. Do tego średnia głębokość rzeki nie przekracza metra, choć na zakolach nurtu i w miejscach zawirowań woda potrafi być bardzo głęboka. Piękne miejsca gwarantują niezapomniane widoki, choćby ostańce "Jaś" i "Małgosia" czy Balikowa Skała.

  Na spływy kajakowe stawia gmina Mstów. Atrakcją okolicy jest Grodzisko Gąszczyk - pozostałości osady obronnej z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza. Kajakarze odpocząć mogą w Mstowie. Na obszarze prawie 5 ha, od Urzędu Gminy aż do zbiornika Tasarki, rozciągają się tereny rekreacyjne nad Wartą. Z platform widokowych można obejrzeć panoramę Mstowa i Wancerzowa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama