Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Częstochowy do Poznania: Rusza sezon spływów kajakowych Wartą

Janusz Strzelczyk
Podróżowanie Wartą to coraz bardziej doceniana frajda. Coś dla ciała i dla ducha
Podróżowanie Wartą to coraz bardziej doceniana frajda. Coś dla ciała i dla ducha arc.
Rusza sezon spływów kajakowych Wartą. Częstochowianie już płynęli przed czterema laty nawet do Poznania. Wyprawa w ramach "Warta Tour" trwała trzy tygodnie. Część kajakarzy powiosłowała jeszcze dalej, bo aż do Berlina.

Oznakowane szlaki

Zorganizowanie takiej wyprawy nie jest trudne - mówi Stanisław Kowal z częstochowskiej firmy organizującej spływy kajakowe po Warcie.

Od Działoszyna szlak jest bardzo dobrze oznakowany, z licznymi miejscami biwakowymi. W naszym regionie pod tym względem jest gorzej. Można płynąć szlakiem Działoszyn-Krzeczów-Konopnica o długości 60 km. To spływ trzydniowy. Trasa jest łatwa, rzeka szeroka, ubarwiona przepięknym, malowniczym krajobrazem.

Rejs do stolicy Wielkopolski trzeba zaplanować na wakacje. Weekendowe wypady na Wartę można wpisać w kalendarz od ręki. Z Mirowa do Kłobukowic i z Częstochowy do Kłobukowic. Ta pierwsza trasa ma ok. 14 kilometrów, druga prawie 20. Trwa nawet do pięciu godzin. Załogi poszczególnych kajaków dobierane są w taki sposób, że początkujący dostają się pod opiekę doświadczonych wioślarzy, którzy niejeden spływ mają za sobą.

Jak górska rzeka

Rzeka na niektórych odcinkach tego szlaku przypomina górską - mówi Mariusz Żołędziewski, wiceprezes Zarządu Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, propagator turystyki kajakowej i komandor spływów.

- Napotykamy piękne starorzecza, malownicze meandry. Za mostem w Jaskrowie kształt koryta zmienia się tak często, że nawet doświadczeni kajakarze potrafią stracić orientację.

Dochodzą do tego naturalne przeszkody, gdzie kajaki trzeba przenosić lądem. Aby je ominąć bez wysiadania z kajaka i tzw. przenoski lądem (zastawki oraz jazy hydrotechniczne w Mirowie, Garnku i Zawadzie), trzeba nieraz dużych umiejętności oraz doświadczenia. Z drugiej strony nie w każdym miejscu da się bezpiecznie wyjść na brzeg. Aby popłynąć Wartą, nie jest nawet wymagana umiejętność pływania, bo obowiązkowe są ratunkowe kapoki. Do tego średnia głębokość rzeki nie przekracza metra, choć na zakolach nurtu i w miejscach zawirowań woda potrafi być bardzo głęboka. Piękne miejsca gwarantują niezapomniane widoki, choćby ostańce "Jaś" i "Małgosia" czy Balikowa Skała.

Na spływy kajakowe stawia gmina Mstów. Atrakcją okolicy jest Grodzisko Gąszczyk - pozostałości osady obronnej z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza. Kajakarze odpocząć mogą w Mstowie. Na obszarze prawie 5 ha, od Urzędu Gminy aż do zbiornika Tasarki, rozciągają się tereny rekreacyjne nad Wartą. Z platform widokowych można obejrzeć panoramę Mstowa i Wancerzowa.
Klasztor kanoników

W Wancerzowie warto obejrzeć zabytkowy zespół kościelno-klasztorny kanoników regularnych. W 1474 roku przebywał tu Kazimierz Jagiellończyk w okresie wojny z Węgrami o tron czeski, a w 1665 r. w czasie wojny ze Szwedami król Jan Kazimierz. Otoczony murem obronnym z ośmioma basztami klasztor podlegał arcybiskupom gnieźnieńskim, podczas gdy parafia położona na przeciwległym brzegu Warty biskupom krakowskim. Po II rozbiorze Polski (1793 r.) Wancerzów znalazł się w zaborze pruskim. Dobra klasztorne sekularyzowano w 1819 r., a w 1823 r. skasowano klasztor, przekazując parafię księżom diecezjalnym. Dopiero w 1990 r. na zaproszenie metropolity częstochowskiego, arcybiskupa Stanisława Nowaka kanonicy regularni powrócili do swego dawnego klasztoru.

Charakterystyczne dla krajobrazu są wzgórza wapienne, iglice, kominy i grzebienie skalne. W Mstowie wznosi się skałka zwana Skałą Miłości. Według podań, to zaklęta para zakochanych, a źródło bijące u jej stóp ma właściwości lecznicze. Według stosowanych kiedyś kryteriów międzynarodowych, dziś nieoficjalnych, szlak kajakowy korytem Warty ma stopień trudności C II, co oznacza, że należy do średnio trudnych.



*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!