Konstytucja marcowa (1921 r.)

Konstytucja marcowa (1921 r.)

Tomasz Borówka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Konstytucja marcowa (1921 r.)
Konstytucja marcowa to pierwsza "pełna" ustawa zasadnicza RP po odrodzeniu Niepodległej (pierwsza konstytucja to Mała Konstytucja z 1919 r.).
Swój charakter zawdzięcza grze politycznej pomiędzy ugrupowaniami w Sejmie Ustawodawczym. Prawica i centrum starały się ograniczyć władzę przyszłego prezydenta, którym - jak się obawiali - zostanie Józef Piłsudski. Władza ustawodawcza była nadrzędna wobec wykonawczej i w pewnym zakresie wobec sądowniczej. Wszystkie trzy władze określano organami Narodu, do którego należeć miała władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej.

"Konstytucja ta była republikańska, arcydemokratyczna, przewidywała rządy parlamentarne, poza tym była konstytucją ściśle centralistyczną" - napisał Stanisław Cat-Mackiewicz, zaraz potem dodając: "Wszystkie te cechy mam jej za złe", i konkludując: "Był to skok w ciemność.
Skoczono w tę ciemność i wskoczono w dyktaturę".

Preambuła: My, Naród, tę oto Ustawę uchwalamy

KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ustawa z dnia 17 marca 1921 roku

W Imię Boga Wszechmogącego!

My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały, nawiązując do świetnej tradycji wiekopomnej Konstytucji 3-go Maja - dobro całej, zjednoczonej i niepodległej Matki-Ojczyzny mając na oku, a pragnąc Jej byt niepodległy, potęgę i bezpieczeństwo oraz ład społeczny utwierdzić na wiekuistych zasadach prawa i wolności, pragnąc zarazem zapewnić rozwój wszystkich Jej sił moralnych i materialnych dla dobra całej odradzającej się ludzkości, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej równość, a pracy poszanowanie, należne prawa i szczególną opiekę Państwa zabezpieczyć - tę oto Ustawę Konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy i stanowimy.*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo