Konstytucja marcowa (1921 r.)

Konstytucja marcowa (1921 r.)

Tomasz Borówka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Konstytucja marcowa (1921 r.)
1/2
przejdź do galerii
Konstytucja marcowa to pierwsza "pełna" ustawa zasadnicza RP po odrodzeniu Niepodległej (pierwsza konstytucja to Mała Konstytucja z 1919 r.).
Swój charakter zawdzięcza grze politycznej pomiędzy ugrupowaniami w Sejmie Ustawodawczym. Prawica i centrum starały się ograniczyć władzę przyszłego prezydenta, którym - jak się obawiali - zostanie Józef Piłsudski. Władza ustawodawcza była nadrzędna wobec wykonawczej i w pewnym zakresie wobec sądowniczej. Wszystkie trzy władze określano organami Narodu, do którego należeć miała władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej.

"Konstytucja ta była republikańska, arcydemokratyczna, przewidywała rządy parlamentarne, poza tym była konstytucją ściśle centralistyczną" - napisał Stanisław Cat-Mackiewicz, zaraz potem dodając: "Wszystkie te cechy mam jej za złe", i konkludując: "Był to skok w ciemność. Skoczono w tę ciemność i wskoczono w dyktaturę".

Preambuła: My, Naród, tę oto Ustawę uchwalamy

KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ustawa z dnia 17 marca 1921 roku

W Imię Boga Wszechmogącego!

My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały, nawiązując do świetnej tradycji wiekopomnej Konstytucji 3-go Maja - dobro całej, zjednoczonej i niepodległej Matki-Ojczyzny mając na oku, a pragnąc Jej byt niepodległy, potęgę i bezpieczeństwo oraz ład społeczny utwierdzić na wiekuistych zasadach prawa i wolności, pragnąc zarazem zapewnić rozwój wszystkich Jej sił moralnych i materialnych dla dobra całej odradzającej się ludzkości, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej równość, a pracy poszanowanie, należne prawa i szczególną opiekę Państwa zabezpieczyć - tę oto Ustawę Konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy i stanowimy.*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZOBACZ I ZAGŁOSUJ
*Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
*Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo