Wynalazki na miarę XXI wieku: Auto bez kierowcy, prąd bez...

  Wynalazki na miarę XXI wieku: Auto bez kierowcy, prąd bez kabla i superszybki samolot [ZDJĘCIA]

  Michał Kołodyński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Możemy się komunikować na ogromne odległości, latamy samolotami w najodleglejsze zakątki świata, wszelkie informacje są na wyciągnięcie naszej ręki. Wydawać by się mogło, że inżynierowie, pracujący nad nowoczesnymi technologiami, nie są już w stanie nas zaskoczyć. Nic bardziej mylnego. Ogromne firmy prześcigają się w dążeniu do uczynienia naszego życia jeszcze bardziej komfortowym. Urządzenia, które dawniej funkcjonowały jedynie w sferze fantazji, już wkrótce mogą się stać nieodłącznym elementem codzienności.


  Zapomnij o kablach  Jednym z nich jest ładowarka pozwalająca uzupełniać energię w sprzęcie elektronicznym bez kabla. Już dziś możemy naładować w ten sposób najnowszy smartfon Nokii nazwany Lumia 920. Tą bezprzewodową ładowarką jest wytwarzający pole magnetyczne głośnik JBL. Wystarczy położyć na nim Lumię i już po kilku godzinach mamy w pełni naładowane urządzenie.

  Prace nad tą technologią rozpoczęto jeszcze w 2007 roku. Wtedy założono Wireless Power Consortium (Konsorcjum Energii Bezprzewodowej). Dwa lata później dołączyła do niego fińska firma słynąca z produkcji telefonów. Do grupy należą również przedsiębiorstwa niezwiązane z przemysłem elektronicznym. Są pośród nich między innymi producenci mebli. Być może już wkrótce do naszych domów trafią stoły oraz półki z wbudowaną ładowarką. Wystarczyłoby położyć na nich laptop lub telefon, aby bateria urządzenia już po kilku godzinach była w pełni naładowana. Moglibyśmy zapomnieć o nieznośnej plątaninie kabli.

  Z Europy do USA w mniej niż godzinę


  Jeszcze bardziej uciążliwe bywają długie podróże. Wiele osób nie znosi ich zbyt dobrze. Wielogodzinny lot z Europy do Stanów Zjednoczonych to ogromna strata czasu, którego brakuje dziś każdemu. Obecnie trwają testy nad superszybkim samolotem, który jest w stanie osiągnąć prędkość przekraczającą 5,5 tys. km/godz. Jak to bywało w przypadku wielu innych tego typu wynalazków, najpierw będzie wykorzystywany przez armię. Prace finansowane są przez Pentagon.

  Przeprowadzono już testy nad samolotem rakietą nazwanym X-51A Waverider. Tylko na jego budowę wydano 140 mln dol., informował CNN. Koszty całego przedsięwzięcia nie są znane, ale z pewnością będą liczone w setkach milionów, a być może nawet w miliardach dolarów.

  X-51A Waverider jak na razie pokonywał zaledwie kilkaset metrów. Te niewielkie odległości faktycznie były ogromnym przełomem.

  Został on podwieszony pod samolot amerykańskiej armii. Po starcie i osiągnięciu odpowiedniej wysokości jego naddźwiękowy, odrzutowy silnik został uruchomiony. Trudno spodziewać się, aby niebo szybko zaroiło się od takich ultraszybkich pojazdów. Mimo to warto pracować nad tą technologią. Perspektywa krótkiej podróży z Europy do Nowego Jorku jest bez wątpienia bardzo kusząca.

  Jazda bez trzymanki


  Chyba każdy kierowca bywa czasem na tyle zmęczony, że nie ma siły siąść za kółko. Dzięki inżynierom firmy Google marzenie o aucie, które samo się prowadzi, staje się rzeczywistością.

  Google Car wyposażony jest w niezliczoną ilość nowoczesnych technologii, które kierują pojazdem na drodze. Posiada czujniki, lasery oraz kamery, które umożliwiają bezpieczną jazdę bez kierowcy.

  Kiedy firma ogłaszała badania nad tą technologią, pojawiało się wiele sceptycznych głosów. W końcu na drodze często dochodzi do sytuacji, które nie sposób przewidzieć. Aby wybrnąć z tego typu niebezpieczeństwa, potrzebne jest ludzkie, analityczne myślenie. Obawiano się, że zaprogramowany system nie będzie w stanie zapewnić podróżującym bezpiecznej jazdy.Jazda samochodem bez kierowcy już wkrótce może się stać codziennością. Wszystko dzięki najnowszej technologii, stworzonej przez Google

  Google przeprowadziło już wiele badań nad autami. Wiele z nich wyjechało na amerykańskie drogi, głównie w stanie Kalifornia. W sumie przejechały 300 tys. mil, nie powodując żadnego wypadku. Doszło co prawda do jednej kolizji z udziałem Google Car, jednak nie można zrzucać winy na system stworzony przez korporację. Za kółkiem samochodu zasiadł wtedy pracownik Google. To on był winowajcą całego zajścia.

  Władze stanów w USA pozostają na razie dość konserwatywne w kwestii dopuszczenia do ruchu samochodów typu Google Car. Co prawda zezwolono, aby wyjechały one na ulice, jednak w pojeździe musi znajdować się osoba uprawniona do prowadzenia auta. W razie potrzeby powinna przejąć kontrolę nad pojazdem. Nie może zatem znajdować się na przykład pod wpływem alkoholu. Przełom w tej sprawie miał miejsce jedynie w stanie Nevada. Zezwolono tam na poruszanie się samochodem prowadzonym przez nowoczesne systemy bez jakiegokolwiek udziału osoby z prawem jazdy.

  Oszukany wzrok


  Od dłuższego czasu możemy we własnym domu podziwiać telewizory w technologią 3D. Jednak używanie odpowiednich okularów w domowym zaciszu nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Właśnie dlatego producenci prześcigają się w pogoni za stworzeniem trójwymiarowego obrazu w telewizji, który będzie można oglądać gołym okiem.

  Inżynierowie starają się uzyskać optymalny efekt głębi, który daje nam uczucie patrzenia na obraz w 3D. Tego typu urządzenia zaprezentowali najwięksi potentaci branży nowoczesnych technologii (Samsung, LG) na ostatnich, międzynarodowych targach CES, które odbywają się co roku w Las Vegas.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak nasze technologie sa wyprzedawane

   ja widze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.youtube.com/watch?v=s_WZDkbOnZw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdalnie sterowany

   ''''' (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 34

   Może skończy się wreszcie problem z pijanymi kierowcami na drogach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AKCJA

   PODPIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 49

   http://totalnyatak.wordpress.com/2012/10/19/przyjda-wybory-albo-prezydent-bedzie-gdzies-lecial-to-sie-wszystko-zmieni/...rozwiń całość

   http://totalnyatak.wordpress.com/2012/10/19/przyjda-wybory-albo-prezydent-bedzie-gdzies-lecial-to-sie-wszystko-zmieni/

   http://totalnyatak.wordpress.com/2012/10/19/jak-dziadek-donalda-tuska-nie-wozil-zbrodniarzy-po-okupowanej-polsce/

   http://totalnyatak.wordpress.com/2012/10/15/towarzysz-general-calosc-grzegorz-braun/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to wspaniale!

   Dawoj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 57

   ucieszą się bezdomni i bezrobotni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wynalazki

   dumny lubelak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 31

   to wszystko wynalazki naukowców z pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama