Ważne
  Rodzice i nauczyciele walczyli o swoją szkołę

  Rodzice i nauczyciele walczyli o swoją szkołę

  Agnieszka Klich

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Były ostre słowa i transparenty. Rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Bytomiu przyszli w środę na sesję Rady Miejskiej. Bronili swojej szkoły, którą gmina chce zlikwidować. I choć radni opozycyjni decyzji bytomskich władz też się sprzeciwili, to rządząca koalicja nie ugięła się i uchwała została przegłosowana. A to oznacza, że za pół roku odbędzie się jeszcze jedno głosowanie.
  Tym razem już nie w sprawie zamiaru likwidacji szkoły, ale jej likwidacji. Bez emocji się nie obeszło. - Hańba! Wstyd! - wołali rodzice. - Nie wiecie, ile nauczyciele dają naszym dzieciom. Oni wiedzą, co dzieci potrafią- mówiła jedna z matek. A nauczyciel grzmiał: - W imieniu całej społeczności Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 mówię "nie" i jeszcze raz "nie"!

  Rodzice i nauczyciele o tym, że ich szkoła ma być zlikwidowana, dowiedzieli się w zeszłym tygodniu.
  Od samego początku nie kryli oburzenia. I jedni, i drudzy boją się, że ich wychowankowie trafią do obcego środowiska. W ZSS nr 4 uczą się dzieci upośledzone umysłowo i te, które mają problemy z nauką.

  - Myślę, że jeżeli ktoś nie ma chorego dziecka, to nie zrozumie tego, że wymaga ono 24-godzinnej opieki - mówiła Renata Pokorska, mama jednego z uczniów. - Szkoła ma 64 lata. Na to, co mamy, pracowaliśmy latami. Mamy to wszystko zaprzepaścić? - pytała Zofia Nockowicz, wicedyrektorka ZSS nr 4. Urzędnicy swoją decyzję tłumaczą oszczędnościami i spadającą liczbą uczniów. Dzieci ze zlikwidowanego ZSS nr 4 mają chodzić od września do trzech innych tego typu placówek, które są w mieście. Jedna z nich jest w centrum. Dwie pozostałe w dzielnicach.

  - Dzieci będą miały zapewniony dojazd - obiecuje Halina Bieda, wiceprezydent Bytomia. To rodzice mają mieć wpływ na to, do której szkoły ich dziecko pójdzie. - Jeżeli państwo stwierdzicie, że warto przenieść do innej szkoły całą klasę, razem z nauczycielem, to tak będzie - mówiła wiceprezydent.

  Władze obiecują też, że nauczyciele nie stracą pracy. Zatrudnienie znajdą w pozostałych bytomskich szkołach.

  Decyzji władz miasta nie pochwala profesor Katarzyna Popiołek z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Sposoby pracy z upośledzoną młodzieżą wypracowuje się latami. Nie można kumulować trudnych przypadków w jednym miejscu, bo jeżeli jest ich bardzo dużo, to sprzęgną się w chaos. Szkoły tego typu muszą być małe. W molochu nauczyciel rozpoznaje swoich uczniów, ale pozostałych już nie, bo nie jest w stanie wszystkich objąć - mówi Popiołek. - Nie można traktować żywych ludzi jak masy, którą można dowolnie przemieszczać - dodaje. W ZSS nr 4 uczy się 161 uczniów.

  Uchwała o zamiarze likwidacji szkoły została przyjęta, ale rodzice i nauczyciele już zapowiedzieli, że nie poddadzą się. Pomocy będą szukali między innymi w kuratorium i u radnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZSS nr 4

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Bezmyślność władzy!!!!!!!!!! Głupota!!!!!!
   Brak jakichkolwiek powodów dla zamknięcia szkoły......może jedyny i znaczący - Pani Prezydent chce oddać budynek koleżance, dyrektorce szkoły...rozwiń całość

   Bezmyślność władzy!!!!!!!!!! Głupota!!!!!!
   Brak jakichkolwiek powodów dla zamknięcia szkoły......może jedyny i znaczący - Pani Prezydent chce oddać budynek koleżance, dyrektorce szkoły sąsiadującej z ZSSnr 4 :) Ważny powód, prawda?
   Dla niej ważny by mieć gdzieś dzieci i rodziców.... A Panowie Radni z PO, jak durne pioneczki, bez pochylenia się nad sprawą, bezmyślnie poparli ustawę!!!! Wstyd!!!!!!!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoła

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   czas szybko leci,a radni z bytomia z prezydentem na czele wiedzą ze mają go niewiele i żadne szanse na ponowną kadencje więc prubują zniszczyc to co jeszcze zostało,tylko dlaczego kosztem tych...rozwiń całość

   czas szybko leci,a radni z bytomia z prezydentem na czele wiedzą ze mają go niewiele i żadne szanse na ponowną kadencje więc prubują zniszczyc to co jeszcze zostało,tylko dlaczego kosztem tych najsłabszych??? i dlaczego tak bardzo im na tym zależy,jeżeli prubują oszczędzac to może niech zaczną od siebie ,a może prezydent ma z tego jakies inne korzysci.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama