Skarb Państwa pozwany przez właściciela MTK

  Skarb Państwa pozwany przez właściciela MTK

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Expocentres Eastern Europe, cypryjski właściciel większości udziałów Międzynarodowych Targów Katowickich, pozwał Skarb Państwa o ponad 20 mln zł odszkodowania. Chodzi o katastrofę budowlaną hali, do której doszło 28 stycznia 2006 roku. Zginęło tam 65 osób, 140 zostało rannych. O tragedię oskarżają administratora hali, który nie odśnieżył dachu przed wystawą gołębi, czyli m.in. cypryjską spółkę.
  - To konsekwencja wyroku sądu, który uznał, że to Skarb Państwa, jako właściciel gruntu, a nie firma, która wybudowała i administrowała halą, powinna wypłacić odszkodowania - podkreśla Marek Kopel, prezydent Chorzowa.

  Pozwem Expocentres Eastern Europe jest zbulwersowany. - Ta sprawa jest postawiona na głowie - podkreśla Kopel.

  Pozwy do prezydenta Chorzowa trafiają dlatego, że jest on reprezentantem Skarbu Państwa.
  Tych od osób cywilnych, których roszczenia nie przekraczają miliona złotych, jest ponad 90. Z kwotą wyższą - trzy. W tych ostatnich oraz w sprawie cypryjskiej spółki przed sądem wystąpi nie prezydent Chorzowa, ale Prokuratoria Generalna. Jeśli sądy przyznają odszkodowania - zapłaci je Skarb Państwa a nie samorząd Chorzowa.

  Pełnomocnicy poszkodowanych ze stowarzyszenia Wokanda zaapelowali do prezydenta RP i premiera o interwencję u prezydenta Chorzowa. Chodzi o wyasygnowanie środków na odszkodowania. Marek Kopel nie zgadza się na zawarcie porozumień, bo nie poczuwa się do winy w sprawie katastrofy.

  "Zważywszy na pomoc udzieloną przez polski rząd ofiarom innych wypadków, jak np. tragedii polskiego autokaru pod Grenoble we Francji, czy też poszkodowanym w wichurach, które nawiedziły Europę w ubiegłych latach liczymy, że i osoby poszkodowane na terenie MTK otrzymają wreszcie finansowe wsparcie" - czytamy w apelu.

  Poszkodowani w tej największej w regionie katastrofie budowlanej od 3 lat domagają się sprawiedliwości. Końca walki nie widać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama