Gliwice: Olbrzymie akwarium w palmiarni nadal przecieka

  Gliwice: Olbrzymie akwarium w palmiarni nadal przecieka

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gliwice: Olbrzymie akwarium w palmiarni nadal przecieka
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Cztery ogromne akwaria, które wiernie odwzorują cztery różne środowiska wodne: dorzecze Amazonki, jezioro Tanganika, rzeki Azji Południowo-Wschodniej i polskiej rzeki - mają być hitem Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Akwarium będzie drugą po Gdyni, największą tego typu atrakcją w Polsce.
  Mieszkańcy mieli podziwiać egzotyczną faunę i florę w nowych pawilonach zza gigantycznych szyb pod koniec ubiegłego roku. Pojawił się jednak spory problem - największy akwen, amazoński, przecieka. Dlatego nie wiadomo, kiedy zwiedzający zobaczą nową część gliwickich tropików.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Gigantyczne akwaria staną w Palmiarni w Gliwicach [WIZUALIZACJE][/a
  ]

  - Kiedy ogromne szyby największego akwarium zostały zamontowane i odpowiednio osadzone, wypełniliśmy je wodą. Okazało się, że woda po prostu wycieka - mówi Iwona Kokowicz, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który zarządza Palmiarnią Miejską w Gliwicach. - To jest ogromny zbiornik, na całą ścianę, pomieści 60 metrów sześciennych wody. Tutaj wszystko musi być szczelne i wytrzymać napór wody. Inaczej nie możemy wpuścić tam ryb - podkreśla Iwona Kokowicz.
  Zaznacza, że mniejsze zbiorniki są już gotowe i zarybione. O terminie otwarcia nowych pawilonów z akwariami wypowiada się bardzo ostrożnie.

  - Sądziliśmy, że uda nam się z tym uporać najpóźniej w kwietniu, ale usterka jest poważna, więc nie chcę zapewniać, że w maju uda się ją naprawić. Musimy być pewni, że akwarium jest szczelne. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby przydarzyło nam się coś takiego jak w Chinach! Nawet nie chcę o tym myśleć - denerwuje się Iwona Kokowicz.

  Rzeczniczka ma na myśli zdarzenie z 27 grudnia 2012 roku, kiedy to w Szanghaju w Chinach pękło akwarium z rekinami na parterze centrum handlowego. Rannych zostało 15 osób. W Gliwicach rekinów nie będzie, ale w największym, amazońskim, akwenie będą za to pływać m.in. arapaimy - drapieżne ryby z Ameryki Południowej, jedne z największych ryb słodkowodnych na świecie, płaszczki czy dwa gatunki piranii. W zbiorniku azjatyckim znajdziemy z kolei m.in. brzanki, strzelczyki indyjskie i kosiarki, a w afrykańskim - szczelinowce. Najmniej egzotyczny będzie, rzecz jasna, zbiornik polski. W nim zobaczymy okonie, pstrągi, karasie, sumy i miętusy.

  W sumie gliwickie akwaria wypełni 100 tysięcy litrów wody (z czego 60 tys. litrów będzie w akwarium amazońskim). To, czego nie zobaczą nasze oczy, pokażą nam kamery, które zostaną zamontowane w zbiornikach. Będą przesyłać obraz z najbardziej niedostępnych zakamarków akwariów. Ponadto nowe pawilony mają być skomputeryzowane i wyposażone w nowoczesne ekrany LCD, z których dowiemy się więcej o środowisku naturalnym i gatunkach ryb.

  Dodajmy, że budowa nowych atrakcji w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach kosztuje ok. 3,6 miliona zł.

  Ceny biletów  Dziś osoby odwiedzające gliwicką palmiarnię płacą za bilet wstępu 5 zł (normalny) i 3,50 zł (ulgowy). Dzieci do lat 4 i osoby, które skończyły 75 lat, zwiedzają tropiki bezpłatnie. Iwona Kokowicz zapewnia, że po otwarciu nowych pawilonów z hitowymi akwariami ceny biletów wzrosną nieznacznie. - Jeszcze nie zatwierdziliśmy ostatecznego cennika, ale nie będzie to więcej jak 2 złote - mówi. MAO
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/879353,rynki-miast-woj-slaskiego-ktory-jest-najpiekniejszy,id,t.html
  *Majówka 2013: Zobacz, jak spędzić wolne dni. DOPISZ SWOJĄ PROPOZYCJĘ
  *Matura 2013: Jak przygotować się do matury, jakich pytań się spodziewać, jak znaleźć dobrego korepetytora? ZOBACZ
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama