18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ładuniuk: Krzeszów, znowu cystersi i Matka Boska w kapeluszu

Dziwny ten świat
Krzeszów, kościół św. Józefa. Święta Rodzina według Michaela Leopolda Willmana
Krzeszów, kościół św. Józefa. Święta Rodzina według Michaela Leopolda Willmana Anna Ładuniuk
Matka Boska w kapeluszu, w kostiumie XVIII- wiecznej modnisi. Trzyma za rękę małego Jezusa, z drugiej strony Jezusa Józef. To barokowy obraz z kościoła św. Józefa w Krzeszowie na Śląsku (kompleks pocysterski). Autor - Michael Leopold Willmann.

Krzeszów i tutejszy pocysterski zespół klasztorny był ostatnim przystankiem mojej śląskiej majówki. Kiedy w środę 1 maja ruszałam na "śląską majówkę" (relacje z niej czytaj na moim blogu), zaczęłam od Lubiąża - pocysterskiego zespołu klasztornego.

5 dni później, w niedzielę 5 maja kończyłam mój objazd w Krzeszowie, także kompleksie pocysterskim. Interesujące, żeby porównać.

Krzeszów i Lubiąż - barokowe giganty

Po pierwsze - obydwa kompleksy rozbudowane były w dobie baroku. Obydwa porażają wielkością, choć Lubiąż to w tej chwili wielki plac budowy, na razie wyremontowano zaledwie kilka sal. Krzeszów natomiast to perełka. W słoneczny dzień po przekroczeniu bramy i wejściu na teren kompleksu przed oczami widnieje kilka okazałych budynków z nowiutkimi, pastelowymi elewacjami - to pałac opata, kościół św. Józefa, zabudowania klasztorne w których mieszkają benedyktynki, pomieszczenia dla obsługi pielgrzymów - no i oczywiście sama bazylika.

Śląski Rembrandt, czyli Willmann

Drugie podobieństwo Lubiąża i Krzeszowa to Michael Leopold Willmann, malarz epoki baroku, który związany był i z jednym, i z drugim miejscem. Niestety, po wielkich płótnach Willmana w Lubiążu pozostały na razie puste ramy i haki na ścianach kościoła (ale na szczęście ocalały, nie ma ich tylko na miejscu). W Krzeszowie freski Willmana można podziwiać (wymalował cały kościół św. Józefa). To tam znajduje się m.in. m.in Matka Boska w kapeluszu, pokazywana w tym blogu.

Od Piastów po XXI wiek

Wszystkim zwiedzającym Krzeszów radzę wypożyczyć audioprzewodnik. Nagranie poprowadzi nas przez kościół św. Józefa (ten z freskami Willmanna), dziedziniec, mauzoleum Piastów, cmentarz, usłyszymy historię kompleksu i zakonu. Przez okienko zajrzymy do krypt z widocznymi trumnami dawnych zakonników. Osobno zwiedza się samą bazylikę. Wszystko w przystępnej formie, pełnej ciekawostek.
Szczegóły o tym miejscu znajdziesz tu

Pocysterski kompleks w Krzeszowie jest od wczoraj moim faworytem, jeśli chodzi o klasztory cysterskie i pocysterskie w Polsce. Widziałam już większość z nich. Każdy jest wyjątkowy i inny. Bo nawet jeśli powstawały w tej samej epoce (na Śląsku rozbudowywały się głównie w okresie baroku), to przecież różny jest stan ich zachowania. Ale jak dotąd największe wrażenie zrobił na mnie właśnie Krzeszów.

A jaka jest wasza opinia?

Latem 2013 roku odwiedziłam dawny klasztor cystersów w Alcobaca w Portugalii. Tu jest:Alcobaca. Zdjęcia i opis

CZYTAJ KONIECZNIE:
BLOG ANNY ŁADUNIUK



*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!