Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roczny urlop macierzyński 2013 [PORADNIK, projekt ustawy]. Pytania i odpowiedzi

KD
Urlop macierzyński 2013 - porady dla przyszłych matek. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane pytania na temat urlopu macierzyńskiego. Co jest najważniejszą zmianą, jaką zapowiedział rząd? Otóż wszystkie matki, które urodzą w 2013 roku, będą mogły skorzystać z zapowiadanego rocznego urlopu dla rodziców. Czytajcie o nowych zasadach dotyczących urlopu macierzyńskiego!

Projekt ustawy obejmujący tę zmianę trafił właśnie do parlamentu. Jeśli posłowie pochylą się nad nim i przegłosują go, wejdzie w życie 1 września 2013 roku. Wcześniej rząd zapowiadał, że z wydłużonego urlopu macierzyńskiego będą mogły skorzystać wyłącznie kobiety, które urodzą po 17 marca 2013. Ta decyzja wywołała spore oburzenie wśród kobiet, które urodziły dzieci w pierwszych miesiącach tego roku. Powstał ruch "Matki I kwartału". Rodzice maluchów stoczyli z rządzącymi zaciętą walkę. Jak widać wygrali ją.

Urlop wychowawczy 2013 dla przedsiębiorców i rolników

Propozycje rządu dotyczące długości urlopu są następujące: wprowadzenie 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, 6-tygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26-tygodniowy urlop rodzicielski, którym rodzice dziecka mogliby się dzielić. Ten ostatni to urlop do dyspozycji zarówno matki, jak i ojca. Będzie go można wziąć w całości lub częściach (nie więcej niż trzech). Obecnie wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni i do 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Nowe zasady urlopu macierzyńskiego - CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka. Matka i ojciec, po uwzględnieniu sytuacji rodzinnej i zawodowej, będą mogli zdecydować, które z nich zaopiekuje się dzieckiem i przez jaki czas.

W województwie śląskim co roku rodzi się około 44 tysięcy dzieci.

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować wielu przyszłych rodziców. Oto one

:

Czy kobiety, które rozpoczną urlop macierzyński na starych zasadach będą mogły go kontynuować na nowych?

Projekt nie wprowadza zmian ani w wymiarze. ani w zasadach wykorzystywania podstawowego urlopu macierzyńskiego, natomiast zakłada podwyższenie wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) oraz wprowadzenie nowej instytucji, tj. urlopu rodzicielskiego.
W związku z tym zakłada się, że:
zarówno z wyższego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), jak i z urlopu rodzicielskiego, będą mogli skorzystać pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą korzystać z urlopu macierzyńskiego,
z wyższego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) będą mogli skorzystać także pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą korzystać z tych urlopów,
z urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać także pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Co muszę zrobić, żeby skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego? Czy muszę to gdzieś zgłosić? Jeśli tak to gdzie i kiedy?

Projekt przewiduje dwa sposoby skorzystania z rocznego urlopu w związku z urodzeniem się dziecka:
a) złożenie pracodawcy na co najmniej 14 dni przed przewidywaną datą porodu pisemnego wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze albo
b) złożenie pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu macierzyńskiego pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu, a następnie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego - pisemnego wniosku o udzielenie takiego urlopu.

Jaki zasiłek otrzymam przebywając na półrocznym urlopie macierzyńskim, a jaki wybierając roczny urlop rodzicielski?

Projekt zakłada, że zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił, tak jak to jest obecnie, 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił co do zasady 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli jednak pracownica podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem składając wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim - dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego, to wówczas przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Czy mogę wybrać opcję pośrednią, tzn. urlop rodzicielski dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 12? Jeśli tak, to ile wówczas otrzymam zasiłku?

Tak, urlop związany z urodzeniem się dziecka może być dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy, co może nastąpić na dwa sposoby:
jeżeli pracownica zdecydowała się na urlop rodzicielski jeszcze przed porodem, to może zrezygnować z korzystania z tego urlopu w całości lub w części i powrócić do pracy; w przypadku rezygnacji z całego urlopu rodzicielskiego pracownica otrzyma wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku - do 100%.
jeżeli natomiast pracownik decyduje się skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim, to taki urlop może być udzielony w częściach (nie więcej niż w trzech), z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni; w takim przypadku będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres wykorzystanego urlopu rodzicielskiego.

Co z kobietami pracującymi na umowę o dzieło i umowę zlecenie? Czy będą mogły skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego. Rozwiązania dotyczące zasiłków macierzyńskich, dotyczą zarówno pracowników, jak i pozostałych osób, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub które do tego ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego; osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło nie mają takiej możliwości.

Czy ojcowie będą mogli skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Na jakich zasadach?

Pracownicy - ojcowie dzieci będą mogli skorzystać z urlopu rodzicielskiego na takich samych zasadach jak pracownice - matki dzieci. Projekt przewiduje bowiem, że urlop ten, w wymiarze do 26 tygodni, będzie mógł być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie być mogła krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej.

Od decyzji rodziców dziecka zależeć zatem będzie, które z nich skorzysta z urlopu w pełnym wymiarze albo w jaki sposób podzielą się tym urlopem, wykorzystując go w częściach.

Czy będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą na pół etatu? Na jakich zasadach?

Projekt przewiduje, że pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy będzie następować na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownik będzie wskazywał wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca będzie obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Analogiczne zasady łączenia urlopu z pracą miałyby obowiązywać w przypadku urlopu rodzicielskiego.

W jakiej sytuacji będą rodzice prowadzący własną działalności gospodarczą?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego. Rozwiązania dotyczące zasiłków macierzyńskich, dotyczą zarówno pracowników jak i pozostałych osób, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub które do tego ubezpieczenia przystąpiły dobrowolnie.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo, natomiast mogą przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie. Zatem osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego, będą mogły otrzymywać zasiłek macierzyński.

Projekt ustawy o rocznym urlopie dla rodziców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!