Boom na własną działalność? W Polsce powstaje coraz więcej...

  Boom na własną działalność? W Polsce powstaje coraz więcej małych firm

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Boom na własną działalność? W Polsce powstaje coraz więcej małych firm

  ©TOMASZ HOŁOD/POLSKAPRESSE

  Mamy zryw przedsiębiorczości - można sądzić na podstawie danych rejestru REGON. W ostatnim roku powstało ponad 316 tys. mikrofirm. Znacznie więcej niż w tym samym czasie wykreślono z rejestrów. W ostatnich 12 miesiącach, od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. działalność gospodarczą rozpoczęło ponad 316 tys. jednoosobowych firm - wynika z danych REGON.
  Boom na własną działalność? W Polsce powstaje coraz więcej małych firm

  ©TOMASZ HOŁOD/POLSKAPRESSE

  W samym marcu zarejestrowano 26 750 podmiotów. To o 8 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem (wówczas przybyło niecałe 24,8 tys.). Z kolei w lutym wzrost wyniósł ponad 13 proc. rok do roku - założono 23 476 firm, w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym - 20 712. - Średnio w ostatnich 12 miesiącach rejestrowało się miesięcznie ok. 24,4 tys. jednoosobowych firm- wylicza Tax Care.

  W efekcie na koniec marca w rejestrze REGON zarejestrowanych było prawie 2917 tys. podmiotów gospodarczych. - Gdyby w naszej gospodarce nowe jednoosobowe firmy tylko powstawały, a nie ubywałoby ich na skutek wyrejestrowań, do przebicia bariery 3 mln wystarczyłoby niespełna 3,5 miesiąca - komentuje Katarzyna Siwek, dyrektor działu analiz i komunikacji Tax Care.

  Jednak rzeczywistość nie jest tak różowa. - Wiele biznesów, mimo ambitnych planów i dużej determinacji ich właścicieli nie przechodzi próby czasu. W ostatnich 12 miesiącach z rejestru REGON zostało wykreślonych prawie 255 tys. jednoosobowych działalności - zauważają eksperci Tax Care. - Pewnym pocieszeniem może być to, że w tym roku cykliczne zjawisko polegające na nasileniu wyrejestrowań na przełomie roku było słabsze niż przed rokiem - komentuje Katarzyna Siwek.

  Z danych GUS nie można jednak wnioskować, czy upadają firmy nowe, czy takie, które utraciły rentowność (bądź sens istnienia) po dłuższym okresie działania. Zdaniem Jakuba Domerackiego, menedżera w Inkubatorze Przedsiębiorczości Idea Banku, najwięcej firm upada jednak w pierwszym roku działalności. - Powodem są zwykle zbyt duże inwestycje początkowe oraz nadmierne wydatki na nieprzemyślany marketing, niezbadanie popytu, za duża koncentracja na administracji i produkcie, a za mała na sprzedaży oraz niewsłuchiwanie się w potrzeby klientów - wylicza Jakub Domeracki.

  Czym tłumaczyć ten zryw przedsiębiorczości? Z pewnością to splot wielu czynników. Z jednej strony - to efekt marzeń o dużych pieniądzach i niezależności, chęci pracy na swoim i przedsiębiorczości, z której znani są Polacy. Niewątpliwie wpływ ma też to, że założenie działalności gospodarczej staje się coraz łatwiejsze. W ostatnich latach dzięki zmianie przepisów rzeczywiście możliwe stało się założenie firmy w jeden dzień. Modzie na własne firmy sprzyja też rozwój internetu: m.in. nowe sposoby marketingu otworzyły drogę do skutecznej, niedrogiej promocji, np. w serwisach społecznościowych, którą wiele osób z powodzeniem wykorzystuje.

  Jednak dla wielu osób założenie własnej firmy to często jedyny sposób na to, by zarobić na życie. Zwłaszcza teraz, w czasach kryzysu na rynku pracy. Z danych GUS wynika, że liczba pracujących w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmniejszyła się o 75 tys. Niektórzy do założenia firmy zostają zmuszeni przez pracodawcę, który - likwidując etaty i zatrudniając pracowników na umowy-zlecenia - oszczędza na kosztach pracy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biuro Rachunkowe IN PLUS

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Do tej beczki miodu, muszę dołożyć łyżkę dziegciu. Z uwagi na wysokie koszty związane z zatrudnianiem pracowników firmy często proponują swoim pracownikom przejście na własną działalność, obniżając...rozwiń całość

   Do tej beczki miodu, muszę dołożyć łyżkę dziegciu. Z uwagi na wysokie koszty związane z zatrudnianiem pracowników firmy często proponują swoim pracownikom przejście na własną działalność, obniżając tym samym koszty. Coraz więcej branż działa na tej zasadzie. Sama firma Tax Care, na której wyliczenia powołuje się autorka artykułu, korzysta z takiej formy współpracy. Zatem byłbym ostrożny z hurrraoptymizmem.

   www.inplus.lublin.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zorobić przez internet

   anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   ~Własnych działalności faktycznie coraz więcej, ale czy można się z tego utrzymać? Dlaczego nie dorobić sobie dzięki internetowi. Mogę polecić książkę «Kurs pracy dodatkowej ONLINE12»...rozwiń całość

   ~Własnych działalności faktycznie coraz więcej, ale czy można się z tego utrzymać? Dlaczego nie dorobić sobie dzięki internetowi. Mogę polecić książkę «Kurs pracy dodatkowej ONLINE12» stworzoną przez fachowców z branży. Zrozumiała i konkretna.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama