18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 MATEMATYKA [PRZECIEKI, CO BĘDZIE?]

KD
Matura 2013
Matura 2013 Reporterzy Dziennika Zachodniego
Matura 2013 MATEMATYKA [poziom podstawowy i rozszerzony] będzie łatwa? Na przecieki z zadaniami maturalnymi nie mamy co liczyć, jednak warto posłuchać, co o możliwych zadaniach na maturze z matematyki 2013 mówi ekspertka. W komentarzach napiszcie nam jakie zadania chcielibyście znaleźć na maturze 2013?

Tematy maturalne 2013:
Matura 2013: WSZYSTKIE PYTANIA + ODPOWIEDZI

UWAGA: ARKUSZE EGZAMINACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI ZNAJDZIESZ TUTAJ
MATURA 2013 Z JĘZYKA POLSKIEGO: ARKUSZE PYTAŃ I ODPOWIEDZI

ZOBACZ KONIECZNIE:
Matura 2013: Miss matury, czyli najpiękniejsze maturzystki w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

MATURA 2013 Z MATEMATYKI:
Tematy maturalne 2013 z matematyki [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, OPINIE]

Rozmowa z Jadwigą Brzdąk, wicedyrektorką Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, z wykształcenia nauczycielką matematyki.

Pani dyrektor pytam wprost - jakie pytania pojawią się jutro na maturze? Są jakieś przecieki?
(pytanie wywołało długą salwę śmiechu) O przeciekach raczej nie ma co mówić. Arkusze egzaminacyjne są bardzo dobrze pilnowane. Jest to egzamin, który już się zestarzał, bo za dwa lata maturzyści będą zdawali maturę w nowej formule. Oznacza to, że do tegorocznej matury podstawą są standardy opisane w wymaganiach egzaminacyjnych, które można znaleźć choćby na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak było na maturze 2013 z polskiego? [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, OPINIE]

To skoro nie możemy mówić o przeciekach, to porozmawiajmy o pewniakach. Pytania z jakich działów matematyki z pewnością znajdą się wśród jutrzejszych zadań z matematyki?
Pewne jest, że arkusze egzaminacyjne z poziomu podstawowego zawierają zazwyczaj około 25 pytań zamkniętych oraz ok 9 - 10 otwartych. Te pierwsze to zadania wielokrotnego wyboru, czyli mają podaną odpowiedź, którą zdający po przeanalizowaniu polecenia ma wskazać. Skoro jest aż 25 zadań, to powiem szczerze, że może pojawić się pytanie dotyczące każdego z działów przerabianych w trakcie nauki w szkole. Mogą to być pytania z tak zwanej algebry, związane z rozwiązaniem równania, prostego zadania tekstowego, z geometrii, mogą pojawić się elementy trygonometrii czy stereometrii. Jest sporo zadań dotyczących funkcji, ciągów arytmetycznego i geometrycznego. Są zadania dotyczące rachunku prawdopodobieństwa. Nie ma co ukrywać w 25 zadaniach musi pojawić się wiele zagadnień. Oto kilka przykładów. "Pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu o wymiarach ... na ... na ... jest równe? Odpowiedź wybieramy spośród podanych czterech", "Wskaż równanie okręgu o promieniu 6. Uczeń ma do wyboru kilka odpowiedzi i ma zaznaczyć prawidłową". W pytaniach otwartych trzeba przedstawić pełne rozwiązanie od początku do końca. Natomiast zadania otwarte zwykle mają reprezentować trzy obszary standardów: wiadomości i rozumienie, korzystanie i tworzenie informacji, interpretowanie danych (mam zadanie z tekstem, tworzę do niego równanie i je wyjaśniam). Tutaj mogą pojawić się zadania typu: rozwiąż równanie, rozwiąż nierówność, mając dane... oblicz.... Takim niestandardowym typem zdań, które pojawiają się od kilku lat jest zadanie: wykaż, że ..., udowodnij, że.... uzasadnij, że... Są to tak zwane zadania na dowodzenie.
Tematy maturalne 2013:
Matura 2013: WSZYSTKIE PYTANIA + ODPOWIEDZI

UWAGA: ARKUSZE EGZAMINACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI ZNAJDZIESZ TUTAJ
MATURA 2013 Z JĘZYKA POLSKIEGO: ARKUSZE PYTAŃ I ODPOWIEDZI

Z jakimi zadaniami maturzyści mają największy problem?
Właśnie z zadaniami na dowodzenie. Uczniowie odbierają je jako najtrudniejsze. Spotykamy tu najwięcej opuszczeń, czyli maturzyści nawet nie podjęli próby rozwiązania ich.

Co najczęściej pojawiało się w części otwartej?
Przez kilka ubiegłych lat zawsze pojawiało się zadanie dotyczące rozwiązania nierówności kwadratowej. To nie oznacza, że wśród kolejnych roczników maturzystów byli uczniowie, którzy nie potrafili tego zrobić. Potem pojawiały się zadania dotyczące rozwiązania równania wyższego stopnia.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MODA MATURALNA 2013 [MUSISZ TO ZOBACZYĆ]

To oznacza, że nierówność kwadratowa na 100 procent pojawi się jutro?
Nie mogę powiedzieć, że to pewniak. Jednak zaznaczę, że przez trzy lata maturzyści zawsze musieli się z nią zmierzyć.

Jakieś dobre rady dla maturzystów przed matematyką?
Najważniejsza rada jest następująca: czytaj uważnie i do końca każde polecenie! Przeanalizuj i zastanów się czy zrozumiałeś polecenie. Na wszelki wypadek przeczytaj jeszcze raz i dopiero rozwiązuj. Zdarza się, że uczeń tylko rzuci okiem, zobaczy x kwadrat i zaczyna rozwiązywać. Później okazuje się, że zamiast równania miał rozwiązań nierówność. Dlatego namawiałabym uczniów, by po rozwiązaniu zadania jeszcze raz przeczytali polecenie i upewnili się, że ich odpowiedź dotyczy polecenia. Może to jest śmieszne, ale najwięcej nieporozumień wynika z tego, że uczniowie nie doczytują poleceń do końca. Szczególnie jeśli mają one więcej niż dwie linijki tekstu.

Skąd to się bierze?
Może stąd, że są w stresie. Szybko rzucają okiem na polecenie, nie chcą tracić czasu na doczytywanie. To powoduje, że coś im umyka. Widać to na języku polskim, kiedy w poleceniu jasno jest napisane, by podali trzy przykłady, a oni podają tylko dwa. Przypuszczam, że przyczyną tego nie jest brak umiejętności znalezienia ostatniego przykładu, a właśnie niedoczytanie polecenia. Możliwe, że wynika to z pośpiechu związanego ze stresem. My maturzystom zawsze mówimy, że warto poświęcić dwie minuty, by zastanowić się o czym to zadanie mówi, wyobrazić sobie, co autor zadania ode mnie oczekuje. Czasu spokojnie starczy, jest aż 170 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2013 MATEMATYKA [PRZECIEKI, CO BĘDZIE?] - Dziennik Zachodni