Z Będzina do Dąbrowy Górniczej nad Pogorię III [NAJLEPSZE...

  Z Będzina do Dąbrowy Górniczej nad Pogorię III [NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W WOJ. ŚLĄSKIM]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warto zatrzymać się na chwilę w Centrum Sportów Letnich w parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Tu możemy spróbować wspinaczki ściankowej.
  1/8
  przejdź do galerii

  Warto zatrzymać się na chwilę w Centrum Sportów Letnich w parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Tu możemy spróbować wspinaczki ściankowej.

  Trasa rowerowa łącząca Będzin i Dąbrowę Górniczą jest jedną z bardziej malowniczych dróg w Zagłębiu. W dodatku niemal całą przejedziemy z dala od miejskiego zgiełku
  Trasa rowerowa wiodąca wzdłuż Czarnej Przemszy przez Będzin do Dąbrowy Górniczej jest jedną z przyjemniejszych. Dlaczego? Choćby ze względu na fakt, że jej większość przebiega w terenie, z dala od miasta, ruchliwych ulic i samochodów. Spokojnie można ją pokonać na miejskim rowerze i połączyć z piknikiem nad jeziorem Pogoria III. Obecnie Pogoria III jest najbardziej tętniącym życiem miejscem, w którym mieszkańcy okolicznych miast spędzają aktywnie czas. Spotkacie tu biegaczy, rowerzystów, wędkarzy, a także miłośników rolek.

  Zaczynamy w Będzinie

  Trasę proponuję rozpocząć w Będzinie, u podnóży warowni, na parkingu przy Czarnej Przemszy. Nie powinniście mieć raczej problemów z dotarciem na miejsce. Będziński zamek jest najbardziej charakterystycznym miejscem w mieście i znajduje się w samym centrum. Wystarczy jadąc od Katowic lub Sosnowca pokonać "nerkę", czyli skrzyżowanie, na którym pod ten sam tramwaj można wpaść aż trzy razy.

  To oczywiście żart, ale przyjezdni uważają to skrzyżowanie za najbardziej skomplikowane, choć nigdy nie było na nim żadnego poważnego wypadku. Jak już dotrzemy na parking przy Czarnej Przemszy, możemy zostawić na nim samochód i ruszyć w trasę. Nasz szlak jest oznaczony kolorem czarnym i biegnie wzdłuż rzeki.

  Nawet jeśli wybierzecie się w tę trasę po raz pierwszy, nie ma szans, byście się na niej zgubili. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, poza tym na drodze z pewnością spotkacie innych rowerzystów, a także miłośników nordic walking. Jadąc wzdłuż rzeki już po 500 metrach odrywamy się od miejskiego zgiełku.

  Trasa, którą jedziemy, jest prosta i prowadzi przez malownicze tereny zielone. Oczywiście w oddali bez problemu po lewej stronie dostrzeżecie Łagiszę, dzielnicę Będzina, i jej najbardziej charakterystyczny punkt, czyli elektrownię. Jeśli wybieracie się w tę trasę z dziećmi lub miejskim rowerem, zadbajcie o żelowe siodełka, trasa, choć nie jest trudna, momentami staje się wyboista.

  Wzdłuż rzeki Przemszy

  Przyznam, że gdy jechałam tą trasą po raz pierwszy, wrażenie zrobiły na mnie widoki, których nie spodziewałam się na tej drodze. A jest co podziwiać. Jadąc wzdłuż rzeki zobaczycie piękne łąki, które rozciągają się na pierwszej części trasy.
  Nim po 3 kilometrach dotrzecie do mostu na ulicy Robotniczej, wcześniej miniecie niewielką tamę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolej piaskowa na drogi rowerowe

   Rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszystkie szlaki kolei piaskowych powinny niskim nakładem zamienic się w ścieżki rowerowe. Niestety samorządy miast nie chcą współpracować. Całkiem miło można by przejechać z dala od ruchu...rozwiń całość

   Wszystkie szlaki kolei piaskowych powinny niskim nakładem zamienic się w ścieżki rowerowe. Niestety samorządy miast nie chcą współpracować. Całkiem miło można by przejechać z dala od ruchu ulicznego z Sosnowca nawet do Bytomia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ścieżka

   obcykany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Niestety w pewnym momencie trzeba przejechać około kilometra drogą"
   Nieprawda :) asfaltem jedziemy jakies 400 m, trzeba bacznie obserwować lewą stronę drogi, bo ścieżkę łatwo przeoczyć :p

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcia

   Sylwester Stafiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   Nie wiem co zostało zrobione z tymi zdjęciami ale są po prostu paskudne. Tak przekoloryzowanych fotografii nie widziałem od bardzo dawna. Do promocji naszej okolicy zdjęcia powinny być zrobione co...rozwiń całość

   Nie wiem co zostało zrobione z tymi zdjęciami ale są po prostu paskudne. Tak przekoloryzowanych fotografii nie widziałem od bardzo dawna. Do promocji naszej okolicy zdjęcia powinny być zrobione co najmniej na poziomie dobrym, tych po prostu nie da się oglądać...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama