Bielski Szpital Pediatryczny ma nowy Oddział Intensywnej...

  Bielski Szpital Pediatryczny ma nowy Oddział Intensywnej Terapii Dzieci [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielski Szpital Pediatryczny ma nowy Oddział Intensywnej Terapii Dzieci [ZDJĘCIA]
  1/18
  przejdź do galerii
  To jest serce szpitala. Tu decyduje się, czy dziecko będzie żyło - mówi Ryszard Odrzywołek p.o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej o Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci, jaki we wtorek został oddany do użytku tej placówce.
  Nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci znajduje się na drugim piętrze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Lata temu w tym miejscu znajdowały się pomieszczenia chirurgii urazowej, później łóżka dla pacjentów laryngologii dziecięcej. Ale od listopada ub. roku ta część szpitala została niemal w całości przebudowana. W efekcie powstał nowoczesny oddział, który zaopatruje dzieci w najtrudniejszych sytuacjach życiowych: zaburzeniach oddychania, zaburzeniami akcji serca, sepsami.


  - To jest serce szpitala. Tu decyduje się o tym, czy dziecko będzie. Jeśli przy pomocy nowoczesnej aparatury i znakomitych lekarzy uda nam się wyrwać je z rąk śmierci, to jest to nasz sukces - przyznaje Odrzywołek.

  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci jest przystosowany do pomocy dzieciom w każdym wieku - od noworodka do 18-letniego młodzieńca. Znajduje się w nim siedem stanowisk - jest sala, w której może znaleźć się pięć łóżek oraz specjalna sala z dwoma inkubatorami. To wystarczająca ilość, jak na potrzeby szpitala, który - na co zwraca uwagę Odrzywołek - obsługuje nie tylko pacjentów z Bielska-Białej i powiatu bielskiego, ale także okolic Żywca, Cieszyna, Pszczyny, a nawet Tychów.

  - Jakość intensywnej terapii dzieci mamy na wysokim poziomie - podkreśla Marek Sobol, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Przypomina, że najbliższy OIOM dla dzieci znajduje się w szpitalu klinicznym w Katowicach Ligocie.

  - Zapewniamy dzieciom wysokiej jakości opiekę neonatologiczną, pediatryczną, intensywnej terapii. Ta modernizacja organiczna naszego oddziału szła w parze z modernizacją funkcjonalną oddziałów. Chcieliśmy podnieść jakość leczenia krytycznie chorych dzieci, a także podnieść warunki anestezji, zagwarantować najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe metody znieczuleń dla małych pacjentów. Dziś mamy w Bielsku szpital, w którym możemy w sposób bezpieczny znieczulać dzieci oddawane w ręce naszych wybitnych lekarzy-zabiegowców - dodaje.

  W 2012 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej hospitalizowano 6 tys. małych pacjentów. W w poradniach specjalistycznych pomoc uzyskało i prowadzi leczenie ok. 63 tys. dzieci. - Jakiekolwiek rozmowy i dyskusje, czy ten szpital jest potrzebny, są bezzasadne - podkreśla Odrzywołek.

  Inwestycja związana z budową Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci ruszyła w listopadzie 2012 roku. W ramach inwestycji wyremontowane zostały oddział chirurgii dziecięcej i laryngologii dziecięcej. Całość kosztowała 2,1 mln zł, z czego 1,9 mln zł pochodziło z budżetu bielskiego starostwa.

  Jak zapowiedział Ryszard Odrzywołek w dalszych planach jest budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w ciągu oddziału intensywnej terapii dzieci, przebudowa Izby Przyjęć, która następnie zostałaby przekształcona w szpitalny oddział ratunkowy, a także termomodernizacja budynku.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama