Ważne
  Pojedź śladem wąskotorówki [NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W...

  Pojedź śladem wąskotorówki [NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W WOJ. ŚLĄSKIM]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rynek przed Urzędem Miasta. Stąd najlepiej rozpocząć naszą wycieczkę, przy okazji podziwiając budynek urzędu i stare kamienice w jego otoczeniu.
  1/8
  przejdź do galerii

  Rynek przed Urzędem Miasta. Stąd najlepiej rozpocząć naszą wycieczkę, przy okazji podziwiając budynek urzędu i stare kamienice w jego otoczeniu.

  Rowerowa ucieczka od wielkomiejskiego zgiełku? Nic prostszego! Choć trasa wiedzie przez cztery śląskie miasta, to zatłoczonych ulic i placów jest na niej niewiele
  Trasy rowerowej, na którą niedawno się wybrałem, nie znajdziemy właściwie na żadnej mapie. Sam do niedawna nie wiedziałem, że w ten sposób w niedługim czasie można przejechać przez kilka śląskich miast zaczynając od Siemianowic Śląskich, a kończąc w Piekarach.

  Jej wszystkie tajemnice zdradził mi Adam Bul, siemianowiczanin, podróżnik i muzyk, który jest zapalonym rowerzystą. I trzeba już na wstępie przyznać, że trasa nie należy do najłatwiejszych.
  Na pewno nie wybierzemy się na nią z małymi dziećmi. Ale już 12-latki nie będą miały wielu trudności. Dla mnie, po długiej zimie, 21-kilometrowa trasa nie była wymarzona na zastałe kości i mięśnie. Ale ruszyłem w trasę...

  Uroki Siemianowic

  ...spod Urzędu Miasta w Siemianowicach. Dlaczego akurat stąd? Po pierwsze, mieszkańcy innych miast nie będą mieć problemu, by trafić na ogromny rynek w centrum miasta, gdzie ten budynek się znajduje. Po drugie, warto choć przez chwilę obejrzeć zabytkowy magistrat, który kilka lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację i obecnie jest jednym z najładniejszych budynków w mieście.

  Tuż obok niego jest kolejny zabytek, który wkrótce stanie się najnowocześniejszą lecznicą na Śląsku - Centrum Leczenia Oparzeń. CLO mieści się w budynku po szpitalu Spółki Brackiej, jednak rosnące wymagania w zakresie leczenia oparzeń spowodowały, że szpital jest rozbudowywany.

  Spod Urzędu Miasta jedziemy w stronę Parku Miejskiego. Naszym celem na początek jest staw Rzęsa, chyba najlepsze miejsce do aktywnego bądź biernego wypoczynku w Siemiano-wicach. Kilka akwenów wodnych w pobliżu Bażantarni, no i sporo tras przeznaczonych również dla rowerzystów - tu można zwyczajnie wypocząć, zwłaszcza że kolejny taki przystanek prędko nam się nie trafi.

  Znad Rzęsy kierujemy się w stronę Urzędu Skarbowego, który mijamy z boku wjeżdżając na jedną z niewielu ścieżek rowerowych w Siemianowicach. Wiedzie ona obok cmentarza przy ul. Michałkowickiej, a dalej obok osiedla Nowy Świat, które mimo postępującej degradacji zaskakuje wiele osób spoza miasta.

  Rezerwat przyrody, czyli nie tylko żaby

  Przecinamy ul. Michałkowicką jadąc nadal ścieżką rowerową w stronę niewielkiego tunelu. To ulica biegnąca obok Kotłomontażu. Wylatujemy przy Oświęcimskiej, przecinając ją i wjeżdżając w drogę szutrową biegnącą wzdłuż ul. Traugutta, gdzie kiedyś były tory kolei wąskotorowej. Będziemy się ich trzymać przez większą część naszej wycieczki.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama