Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice: francuska firma wybuduje nową fabrykę z 750 miejscami pracy

Jolanta Białek
W Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej wybuduje swe zakłady kolejna znacząca firma - francuski koncern Somfy z branży elektronicznej. Do przyjęcia inwestorów przymierza się też gmina Kłaj. Część jej obszaru przemysłowego w Targowisku zyska status Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podaje, że projekt Somfy w Niepołomicach będzie mieć wartość aż 30 mln euro (prawie 126 mln zł). Francuska firma, działająca w branży elektronicznej ma stać się jednym z największych pracodawców w powiecie wielickim - zatrudnienie znajdzie tam do 800 osób.

Decyzję o ulokowaniu w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej swych zakładów przedstawiciele Somfy mają ogłosić oficjalnie na początku następnego miesiąca. Obecnie firma stara się o pozwolenie na budowę swych zakładów, ale pierwsze prace (prowadzone na zgłoszenie), przy budowie jej nowych zakładów już rozpoczęto.

Kraków w budowie - zobacz galerię krakowskich inwestycji

Firma Somfy została założona w 1960 roku w Cluses we Francji. Obecnie koncern jest światowym liderem w produkcji automatycznych napędów i systemów sterowania do osłon przeciwsłonecznych, żaluzji, rolet i bram. Somfy ma 60 przedstawicielstw w ponad 40 krajach na całym świecie; w Polsce jego oddział powstał w 1996 roku. Internetowy portal firmy podaje, że "na świecie co pięć sekund instalowany jest jeden napęd Somfy". Roczna produkcja napędów tylko do bram garażowych wynosi tam ok. siedem milionów sztuk. Codziennie z taśm produkcyjnych Somfy "schodzi" cztery miliony elementów elektronicznych i 32 tys. napędów.

Somfy będzie jednym z największych - po MAN-ie i Royal Canin - inwestorem na liczącym prawie 600 hektarów niepołomickim obszarze przemysłowym. Obecnie działa tam prawie 60 firm, zatrudniających w sumie około 4000 osób. Z wyliczeń wykonanych na zlecenie gminy Niepołomice wynika, że każdej doby dojeżdża do strefy ok. 4400 pojazdów osobowych oraz ponad 900 tirów, a do 2020 roku ruch ciężarowy ma wzrosnąć dwukrotnie.

Innymi słowy - na niepołomickim obszarze inwestycyjnym robi się coraz ciaśniej. Właśnie między innymi w tym widzą swą "przemysłową szansę" gospodarze sąsiadującej z Niepołomicami, gminy Kłaj.

- Nasza strefa, znajdująca się w rejonie autostrady i drogi krajowej nr 75 to łakomy kąsek dla inwestorów. Liczymy, że firmy będzie przyciągać tam także fakt, że niedaleko jest znana w Polsce i na świecie - Niepołomicka Strefa Inwestycyjna - uważa sekretarz gminy Kłaj, Zbigniew Fic.

Mający prawie 23 hektary teren przemysłowy w Targowisku zyska przed końcem tego roku status - Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć m.in. na ulgi podatkowe. Porozumienie w tej sprawie z Krakowskim Parkiem Technologicznym podpisano w minionym tygodniu.

Zbigniew Fic wylicza korzyści, które może osiągnąć gmina, dzięki utworzenie strefy.- To nowe: inwestorzy, miejsca pracy i wpływy do naszego budżetu.

Nie ma on obaw, że inwestorzy nie będą zainteresowani terenem przemysłowym położonym przy autostradzie. - Wiele firm pyta o ten obszar, ale dziś inwestor musiałby kupić całe 23 hektary. Jednak wkrótce podzielimy ten teren na 1,5-hektrowe działki i wtedy nie powinno być problemu z ich sprzedażą - twierdzi sekretarz gminy Kłaj.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska