Ważne
  Sprzedaż praw do akcji Kompanii Węglowej to kiepski interes....

  Sprzedaż praw do akcji Kompanii Węglowej to kiepski interes. 1000 zł dla frajerów

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnicy kopalń Kompanii Węglowej zastanawiają się, czy zostawić, czy sprzedać akcje
  1/2
  przejdź do galerii

  Górnicy kopalń Kompanii Węglowej zastanawiają się, czy zostawić, czy sprzedać akcje ©Arkadiusz Gola

  Odbierz gotówkę już dzisiaj! Zapewniamy gotówkę od ręki! Do wzięcia - 1000 złotych. Na tyle fundusze inwestycyjne wyceniają prawo do akcji Kompanii Węglowej. Choć samych akcji nikt jeszcze na oczy nie widział, termin giełdowego debiutu spółki pozostaje nieznany, a odwiedzający w poniedziałek Katowice Tomasz Tomczykiewicz, odpowiedzialny za branżę górnictwa wiceminister gospodarki, dyplomatycznie stwierdził, że Kompania ma w tej chwili "inne sprawy na głowie", to gorączka zakupów trwa.
  Namawiające górników do sprzedaży wirtualnych akcji ulotki wiszą na słupach i tablicach ogłoszeń w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Knurowie i wielu innych miastach regionu. Można je też znaleźć w skrzynkach pocztowych. Tajemniczy akwizytorzy wydzwaniają nawet na domowe telefony zarówno obecnych, jak i byłych pracowników kopalń (skąd mają numery?) namawiając do takiej transakcji. Czy warto się skusić? Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności nie ma wątpliwości: nie warto.

  - Kiedy już nastąpi debiut Kompanii na giełdzie, to te akcje będą więcej warte niż 1000 złotych - mówi Grzesik.

  W większości przypadków tak właśnie będzie - starczy powiedzieć, że gdy 2 lata temu do wejścia na giełdę szykowała się Jastrzębska Spółka Węglowa pracownicy i emeryci (w zależności od stażu pracy) otrzymali za darmo od 7 do nawet 382 akcji spółki. Wczoraj każdy z tych papierów wart był ponad 81 złotych. Kalkulacja, co jest korzystniejsze: tysiąc złotych od zaraz, czy wyższy zysk w bliżej nieokreślonej przyszłości, to jednak najprostsze z pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć górnicy decydujący się na sprzedaż praw do akcji KW. W tym przypadku ryzyko utraty możliwych zysków jest jednak oczywiste dla każdego.

  Mniej oczywiste są natomiast pułapki, które mogą czyhać w podpisywanych notarialnie umowach zbycia prawa do akcji. Sprzedający je górnicy mogą nieświadomie przekazać nabywcy również prawo do dywidendy (czyli wypłacanej przez spółkę "premii" dla posiadaczy akcji). Co gorsza, mogą zobowiązać się do zapłaty skarbówce podatku od późniejszej sprzedaży odpowiednio już droższych akcji. Kwota takiego podatku może być wyższa od tysiąca złotych, jakie zainkasują teraz do ręki.

  Z pisaniem o wejściu Kompanii Węglowej na giełdę jest trochę jak z prognozowaniem końca świata. Kiedyś pewnie nastąpi. Im wyżej rosną jednak hałdy niesprzedanego węgla, tym ostrożniej politycy wypowiadają się na temat terminu giełdowego debiutu spółki. Zapytany przez nas o to w poniedziałek Tomasz Tomczy- kiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, po chwili zastanowienia stwierdził, że może stać się to już w przyszłym roku, ale pod pewnymi warunkami.

  - Wcześniej Kompania musi wyjść na prostą. Aby wejść na giełdę, musi być odpowiednio atrakcyjna dla inwestorów - podkreślił Tomczykiewicz.

  Czekać nie chcą natomiast fundusze inwestycyjne, które natarczywie namawiają byłych i obecnych górników, by sprzedali prawa do akcji pracowniczych spółki, jakie w bliżej nieokreślonej przyszłości mają otrzymać. Cena: 1000 złotych (niezależnie od liczby akcji).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje KW S.A

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   Witam ! Chciałem się zapytać czy jak podpisałem ze zrzekam się akcji , których jeszcze nie otrzymałem czy mogę się od tego odwołać? Pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasnowidz !? a może to .....

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 20

   Tomasz Tomczykiewicz ale mi wiarygodny ekspert ekonomiczno-giełdowy, to tak samo jakby spytać o to Waldka Kiepskiego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama